Gigabyte Z270X-Gaming 5 a Core i7 a i5 "Kaby Lake" v testu

Gigabyte Z270X-Gaming 5 a Core i7 a i5 "Kaby Lake" v testu
, , recenze
Dnes už se můžeme podívat na zbrusu novou základní desku Gigabyte Z270X-Gaming 5, která je určena především pro procesory Kaby Lake. Ty tu máme rovnou dva, a to modely Core i5-7600K a i7-7700K, jež si také otestujeme.reklama

Intel Kaby Lake


Kaby Lake jsou tu a díky Gigabyte a jejich základní desce Z270X-Gaming 5 jsme si mohli na nejmodernější platformě vyzkoušet výkon Core i5-7600K a Core i7-7700K. Výsledky mluví za vše a dle očekávání tyto procesory přinesly z hlediska výkonu, to na co jsme u Intelu v posledních letech zvyklí, čili mírný pokrok. Dosáhli jsme ale vyšší frekvence při přetaktování, i když se značně vysokými teplotami a z hlediska spotřeby na tom nové procesory nejsou vůbec špatně.

Nová procesorová generace Intelu přinesla očekávané změny a nyní je na tahu AMD a jeho procesory Ryzen, aby ukázaly, co v nich je.


Gigabyte Z270X-Gaming 5


Mírný pokrok se ale netýká pouze procesorů Intel, ale také základních desek s čipsety 200 Series. Gigabyte Z270X-Gaming 5 nese konkrétně Z270 Express, nástupce Z170 Express a oproti němu tu nic moc nového není (viz první kapitola). Co se týče samotné desky, poukázat se dá jednak na mírně lepší výbavu v podobě novějšího audio kodeku Realtek ALC1220ŠŠ, to samé platí pro síťový Killer E2500 a zajímavější už je nabízené rozhraní U.2 pro rychlá 2,5" SSD s možností vytvoření pole RAID s SSD ve slotech M.2. Gigabyte dle očekávání pokračoval ve vylepšování systému podsvícení desky, která nese více RGB diod a také umožní napojit až 2metrový LED pásek, který budeme moci společně s ostatními diodami softwarově ovládat. Za zmínku stojí také systém chlazení s pěti PWM konektory a řadou senzorů, jejichž informace můžeme využít při tvoření chladicích profilů.
- klikněte pro zvětšení -


Na druhou stranu to vypadá, že i nové desky budou stále ve větších počtech nabízet rozhraní SATA Express. Toto rozhraní bylo v podstatě mrtvé už v době svého nástupu na trh, což jen dokazuje zoufalý nedostatek produktů, které na něj můžeme připojit. Tři taková rozhraní na desce Gigabyte Z270X-Gaming 5 tak osobně vidím jako naprostou zbytečnost, která mohla být nahrazena něčím užitečnějším. Stejně tak stálo za úvahu, zda dvě rozdílná síťová rozhraní nenahradit jedním, které by bylo možné spojit v dosažení celkové propustnosti 2 Gb/s, když to dnes nabízí kdejaký NAS.


Plusy+ RGB LED podsvícení
+ rozhraní U.2
+ Sound Blaster X-FI MB5+ALC 1220


Minusy- síťová rozhraní (Killer a Intel) nejdou spojit do Link Aggregation
- tři rozhraní SATA Express jsou zbytečnáZa zapůjčení desky GA-Z270X-Gaming 5 a procesorů Intel Kaby Lake děkujeme Gigabyte.

Jak hodnotíte nové procesory Intel Kaby Lake?
V anketě lze hlasovat do 21.1.2018. Počet hlasujících: 31
Výborný nástupce Skylake 0 % Adekvátní pokrok 16 % 16% Nepřináší nic nového 81 % 81% Propadák 3 % 3%
předchozí kapitola

Zajímá Vás něco o produktech Gigabyte?

Zeptejte se v našem diskuzním fóru! Ve spolupráci se společností Gigabyte jsme vytvořili podpůrné fórum pro jejich produkty, v němž na Vaše otázky odpovídá její zástupce. Pokud Vás o produktech Gigabyte něco zajímá, neváhejte do této sekce napsat (je nutné být na fóru přihlášený).
reklama
Nejnovější články
AOC vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync AOC vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync
AOC konečně vyslal na trh už dříve ohlášené herní monitory, a to 31,5palcový QHD AG322QCX s rozlišením QHD a 27palcový AG272FCX s Full HD. Oba jsou prohnuté a oba také podporují FreeSync.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera
Kvůli americkým službám byl počítačový svět nedávno obohacen o útoky nových ransomwarů a nyní je na řadě jiný způsob, jímž se útočníci snaží s využitím našich počítačů vydělat peníze. Dělají si z nich otrocké systémy těžící kryptoměnu. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC
Společnost Gigabyte si připravila novou základní desku MZ30-AR0, která je určena pro procesory AMD EPYC. Pokud máte zájem o sestavení serveru založeného na až 32jádrových procesorech AMD, zde je možnost. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
CryEngine ve verzi 5.4 zahrne podporu Vulkanu CryEngine ve verzi 5.4 zahrne podporu Vulkanu
Vývojáři CryEnginu se chystají přijít s novou verzí 5.4, která bude představovat důležitý krok pro rozšíření podpory Vulkanu. Tato nová verze má dorazit na konci července a její autoři nám poskytli možnost sledovat její vývoj.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Podivní sousedi: hnědý trpaslík býval uvnitř bílého trpaslíka Podivní sousedi: hnědý trpaslík býval uvnitř bílého trpaslíka
Asi 2700 světelných let od Země se nachází podivná dvojice hvězd, které okolo sebe aktuálně obíhají velice blízko, ale někdy v minulosti se měla jedna z nich nacházet uvnitř druhé. Jak je to vůbec možné?
Včera,  aktualita, Jan Vítek