www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Gigabyte Z270X-Gaming 5 a Core i7 a i5 "Kaby Lake" v testu

Gigabyte Z270X-Gaming 5 a Core i7 a i5 "Kaby Lake" v testu
, , recenze
Dnes už se můžeme podívat na zbrusu novou základní desku Gigabyte Z270X-Gaming 5, která je určena především pro procesory Kaby Lake. Ty tu máme rovnou dva, a to modely Core i5-7600K a i7-7700K, jež si také otestujeme.reklama

Intel Kaby Lake


Kaby Lake jsou tu a díky Gigabyte a jejich základní desce Z270X-Gaming 5 jsme si mohli na nejmodernější platformě vyzkoušet výkon Core i5-7600K a Core i7-7700K. Výsledky mluví za vše a dle očekávání tyto procesory přinesly z hlediska výkonu, to na co jsme u Intelu v posledních letech zvyklí, čili mírný pokrok. Dosáhli jsme ale vyšší frekvence při přetaktování, i když se značně vysokými teplotami a z hlediska spotřeby na tom nové procesory nejsou vůbec špatně.Nová procesorová generace Intelu přinesla očekávané změny a nyní je na tahu AMD a jeho procesory Ryzen, aby ukázaly, co v nich je.
Gigabyte Z270X-Gaming 5


Mírný pokrok se ale netýká pouze procesorů Intel, ale také základních desek s čipsety 200 Series. Gigabyte Z270X-Gaming 5 nese konkrétně Z270 Express, nástupce Z170 Express a oproti němu tu nic moc nového není (viz první kapitola). Co se týče samotné desky, poukázat se dá jednak na mírně lepší výbavu v podobě novějšího audio kodeku Realtek ALC1220ŠŠ, to samé platí pro síťový Killer E2500 a zajímavější už je nabízené rozhraní U.2 pro rychlá 2,5" SSD s možností vytvoření pole RAID s SSD ve slotech M.2. Gigabyte dle očekávání pokračoval ve vylepšování systému podsvícení desky, která nese více RGB diod a také umožní napojit až 2metrový LED pásek, který budeme moci společně s ostatními diodami softwarově ovládat. Za zmínku stojí také systém chlazení s pěti PWM konektory a řadou senzorů, jejichž informace můžeme využít při tvoření chladicích profilů.


- klikněte pro zvětšení -

Na druhou stranu to vypadá, že i nové desky budou stále ve větších počtech nabízet rozhraní SATA Express. Toto rozhraní bylo v podstatě mrtvé už v době svého nástupu na trh, což jen dokazuje zoufalý nedostatek produktů, které na něj můžeme připojit. Tři taková rozhraní na desce Gigabyte Z270X-Gaming 5 tak osobně vidím jako naprostou zbytečnost, která mohla být nahrazena něčím užitečnějším. Stejně tak stálo za úvahu, zda dvě rozdílná síťová rozhraní nenahradit jedním, které by bylo možné spojit v dosažení celkové propustnosti 2 Gb/s, když to dnes nabízí kdejaký NAS.


Plusy


+ RGB LED podsvícení
+ Rozhraní U.2
+ Sound Blaster X-FI MB5+ALC 1220


Minusy


- Síťová rozhraní (Killer a Intel) nejdou spojit do Link Aggregation
- Tři rozhraní SATA Express jsou zbytečná
 
 
Za zapůjčení desky GA-Z270X-Gaming 5 a procesorů Intel Kaby Lake děkujeme Gigabyte.

 
 
Cena v době testování: cca 5500 Kč s DPH

Jak hodnotíte nové procesory Intel Kaby Lake?
V anketě lze hlasovat do 21.1.2018. Počet hlasujících: 31
Výborný nástupce Skylake 0 % Adekvátní pokrok 16 % 16% Nepřináší nic nového 81 % 81% Propadák 3 % 3%

Zajímá Vás něco o produktech Gigabyte?

Zeptejte se v našem diskuzním fóru! Ve spolupráci se společností Gigabyte jsme vytvořili podpůrné fórum pro jejich produkty, v němž na Vaše otázky odpovídá její zástupce. Pokud Vás o produktech Gigabyte něco zajímá, neváhejte do této sekce napsat (je nutné být na fóru přihlášený).
reklama
Nejnovější články
Synology uvádí NAS DS218 a FlashStation FS1018 pro 12 SSD disků Synology uvádí NAS DS218 a FlashStation FS1018 pro 12 SSD disků
Společnost Synology představilo dva nové NAS servery DiskStation DS218 a FlashStation FS1018. Prvně jmenovaný umí kódování do 10bitového H.265, druhý zase pojme rovnou 12 velmi výkonných SSD disků.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Elite: Dangerous přiostřuje, Thargoidi útočí i na přístavy Elite: Dangerous přiostřuje, Thargoidi útočí i na přístavy
Hmyzácká rasa Thargoidů začala znepříjemňovat život hráčů v Elite: Dangerous, jak nám tvůrci ostatně slibovali. I nové video ukazuje, že ušetřeny nezůstanou ani velké vesmírné stanice a že tak bude svět v této hře jiný než dřív.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další nadílka her zdarma: vánoční Hitman a Company of Heroes 2 Další nadílka her zdarma: vánoční Hitman a Company of Heroes 2
Letos si nemůžeme stěžovat na nedostatek herních dárků. Máme tu totiž další dva, a to Hitman Holiday Pack od IO Interactive a pak tu je také okamžitá možnost si přivlastnit kopii Company of Heroes 2 od Relic. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Předseda FCC si střílí z konce síťové neutrality Předseda FCC si střílí z konce síťové neutrality
Organizace FCC zrušila obyvatelům USA jistotu síťové neutrality, čili rovnosti veškerých dat poskytovaných jejich ISP. Předseda FCC Ajit Pai k tomu zveřenil video, v němž si ze síťové neutrality a jejích zastánců rovnou střílí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Online video přehrávače už zcela běžně těží na našich počítačích Online video přehrávače už zcela běžně těží na našich počítačích
Ve světě počítačů se rozhořela válka mezi společnostmi a jednotlivci, kteří by si rádi z našich počítačů udělali slouhy pro těžbu kryptoměn ku vlastnímu obohacení a mezi firmami vyvíjejícími software pro blokování reklam. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek