reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

GP2X – Herní konzole pro masy

30.4.2007, Pavel Bureš, recenze
GP2X – Herní konzole pro masy
Do testu nám byla zapůjčena kapesní herní konzole GP2X, která zaujme zejména nízkou cenou. Zvídavějším čtenářům neunikne, že je konzole založena na operačním systému Linux, díky čemuž mají uživatelé k dispozici několik desítek kvalitních her a programů, které byly upraveny pro chod na GP2X. Komu se vyplatí do linuxové konzole investovat a kdo by se měl naopak porozhlédnout po sice dražší, ale časem osvědčené Sony PSP?
Kapitoly článku:
  1. GP2X – Herní konzole pro masy
  2. Přehrávání hudby
  3. Hry
  4. Závěr

Balení


Konzole do redakce dorazila v tmavě zelené papírové krabici obsahující přístroj, USB kabel a CD s manuálem v angličtině a korejštině. Vzhledem k tomu, že k napájení zařízení slouží dvojice AA baterií, nenajdeme v krabici nabíječku. Očekávali jsme alespoň jednoduché pouzdro, ale nic takového se s konzolí nedodává, což je škoda.


Design


Tělo herní konzole je vyrobeno z černého plastu. Většina šasi je matná, jen boční lem je lesklý. GP2X má zaujmout zejména cenou, takže při návrhu nebyl vzhled brán mezi hlavní vlastnosti, které mají přesvědčit potenciální. Pokud tedy chcete herní konzolí vzbudit rozruch, s GP2X neuspějete. Přístroj vypadá nezajímavě, pro laika jde o černý kvádřík s několika tlačítky. Podobnost s digitální hrou z tržiště za stovku snad napomůže tomu, že GP2X nebude vzbuzovat přílišný zájem zlodějů.
Na čelní stěně se krom displeje a dvojice reproduktorů nachází základní ovládací prvky, kterým se budeme věnovat později. Na zádech přístroje najdeme vyvýšenou část ukrývající prostor pro dvojici AA baterií. Horní část konzole obsahuje slot na SD/MMC karty a také audio výstup jack 3,5 mm opatřený záslepkou. Pod záslepkou na pravém boku si můžete všimnout USB Mini konektoru a vstupu pro napájecí kabel, který není bohužel součástí balení. Na spodku přístroje najdeme opět pod záslepkou konektor pro připojení TV-OUT kabelu. Levý bok obsahuje sice jen jeden, ale zato velmi důležitý prvek – zapínací tlačítko. Nejde o tlačítko v pravém smyslu slova, ale o šoupátko, po jehož posunutí dojde k zapnutí přístroje.
Ovládání


Důležitým ovládacím prvkem herní konzole je joystick. Kromě stisknutí umožňuje také 8 směrů natočení. Je dobře, že výrobce nevybavil GP2X jednoduchým joystickem známým z mobilních telefonů s podporou pouhých 4 směrů. Osm směrů využijete např. v automobilových závodech, kdy je třeba měnit směr jízdy a současně šlapat na plyn. Pokud např. nakloníte joystick nahoru vpravo, budete zabočovat vpravo a také udržíte vozidlo v pohybu.Joystick jsme podrobili více jak deseti hodinám hraní a jsme s ním spokojeni. Po několika minutách si na něj zvyknete a naučíte se ho plně používat. Přes všechnu chválu joystick jedné výtce neunikne – ve srovnání s pohybem do stran klade joystick při stisku velký odpor a několikrát se nám v zápalu hry stalo, že jsme ho nestiskli, protože byl zkrátka příliš tuhý. Pochválit musíme dostatečnou plochu "kloboučku", i uživatelům s větším palcem nedělá práce s joystickem problémy,

K práci s joystickem je určen levý palec. Praví ruka ovládá čtveřici tlačítek sestavených do kříže. K jejich stisku je určen palec pravé ruky. Tlačítka jsou dostatečně veliká, odpor při stisku je tak akorát. Mezi sousedními tlačítky je několikamilimetrová mezera, která může vadit ve chvíli, když poslepu přesouváte prst na jiné tlačítko. Čtveřice tlačítek se velmi dobře tiskne a ani po hodině hraní jsme nepociťovali únavu prstů. O něco níže najdete dvě menší tlačítka, která budete používat nejčastěji v menu jednotlivých aplikací, jejich význam je závislý na daném programu a také na nastavení.
Důležité herní prvky se nacházejí také na horní straně konzole. Jde o tlačítko v každém z obou rohů. Při interakci s rozhraním GP2X jsou tato tlačítka k ničemu, ale v mnoha hrách je jistě využijete. Jejich výhodou je umístění, jsou totiž přímo pod ukazováčkem pravé i levé ruky. Ovládání těchto tlačítek je velmi pohodlné, neboť ohyb prstu kopíruje hranu konzole a tak není třeba nepřirozeně kroutit rukou či prsty. Odpor při stisku je dle našeho názoru o něco větší, než by bylo pro pohodlné ovládání vhodné. Pokud si na tlačítka Left a Right přiřadíte často používanou funkci, mohou vás po delším hraní bolet prsty, protože ke stisku je třeba více síly. Zmáčknout je možno pouze konec tlačítka, tj. část umístěnou v rohu. Pokud máte delší prsty, bude se roh konzole a tedy i stisknutelná část tlačítka nacházet ne pod bříškem ukazováku, ale v oblasti kloubu, díky čemuž nebude ovládání zrovna ideální.


Displej


Displej má rozlišení QVGA, tedy 320 x 240 bodů a dokáže zobrazit 260 tisíc barev. Z uvedených parametrů vyplývá, že je obraz poměrně hrubý a více by mu slušelo např. VGA rozlišení a o něco větších úhlopříčka než je současných 8,9 cm. Pozorovací úhly (zejména vertikální) jsou malé, již při menším natočení je patrná změna barev. Musíme ale vzít v úvahu, že při hraní se člověk na displej dívá zpříma (tj. pod úhlem cca 90 stupňů), takže barevný posun nezaznamená. Ani v akčních scénách nebylo zřetelné rozmazávání obrazu.


V příští části se budeme věnovat ovládání uživatelského rozhraní a přehrávání hudby.
reklama
reklama