Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HAL3000 ION2: malý a moderní

8.12.2010, Jan Vítek, recenze
HAL3000 ION2: malý a moderní
Společnost 100MEGA nedávno ohlásila příchod svého nového nettopu HAL3000 ION2, z jehož názvu je jasné, že je vybaven grafickým řešením NVIDIA ION2. Hodit se bude jistě také rozhraní USB 3.0, Bluetooth 3.0 nebo integrované Wi-Fi 802.11n.
Asi nikoho nepřekvapí, že výrobcem tohoto malého počítače je jiná firma a 100MEGA jej pouze mírně upravila. Základem HAL3000 ION2 je barebone Asus S1-AT5NM10E (bez pevného disku, optické mechaniky, operační paměti a operačního systému). Počítač nám nabídne jednak malé rozměry, spojení dvoujádrového Atomu a druhé generace grafického řešení NVIDIA ION, díky čemuž můžeme očekávat nízkou spotřebu a dostatečný výkon pro všestranné použití.


Propagační materiály hovoří o nahrávání filmů z televize, i když televizní tuner zde nehledejme. NVIDIA ION2 má zase nabídnout "maximum výkonu pro náročné hry a přehrávání Full HD videa". S druhou částí citace můžeme bezvýhradně souhlasit, ovšem s první částí už vůbec.Podívejme se nyní na specifikace nettopu HAL3000 ION2:

Model
HAL3000 ION2
Procesor
Intel Atom D525 (dvoujádrový)
Frekvence apod.
1,83 GHz, 2x 512 kB L2 cache, 13W TDP
Čipová sada
Intel NM10 Express
RAM
3 GB Kingmax DDR3-667 MHz @ 400 MHz 6-6-6-15 2T SO-DIMM
Pevný disk
500 GB - Samsung SpinPoint F3 HD502HJ - SATA 3 Gbps
Grafická karta
NVIDIA ION2 + 512 MB GDDR3
Zvuková karta
Realtek High Definition Audio (ALC887)
NVIDIA High Definition Audio
Mechanika
HL-DT-ST DVDRAM GT32N
Reproduktory
-
Zvukové vstupy/výstupy
6x 3,5mm jack vzadu + 2x vepředu
HDMI
Polohovací zařízení
-
PS/2
ne
USB/eSATA
4x USB 2.0, 2x USB 3.0
Výstup na externí monitor
HDMI, D-Sub
S-Video výstup (TV out)
ne
Express Card / PCMCIA
ne
FireWire (IEEE 1394)
ano (vepředu minikonektor)
Čtečka karet
MMC, SD, MS
Bluetooth
Bluetooth 3.0
Infra port
ano (1x CIR)
Bezdrátová rozhraní
Wi-Fi 802.11 b/g/n (Atheros AR9002WB-1NG)
Modem
ne
LAN
10/100/1000 Mbps Ethernet (Realtek PCIe GBE)
Webkamera
ne
Speciální výbava
Asus Express Gate
Otvor pro zámek Kensington
ano
Rozměry
267 x 196 x 68 mm
Hmotnost
2,44 kg
Operační systém
Windows 7 Home Premium 32bit

Základem tohoto nettopu tedy je 1,83GHz Intel Atom D525 se dvěma jádry a podporou HyperThreading, jehož maximální spotřeba je pouze 13 W, ovšem výkonem se nemůže rovnat stejně taktovaným plnohodnotným mobilním procesorům. Čipová sada Intel NM10 Express je jasnou volbou a dá se říci, že tato část je dnes již odsunuta na druhou kolej, neboť její nejdůležitější úlohy už převzal procesor a grafický čip zde dodává NVIDIA v podobě ION2 (GeForce GT 218).

Výběr operační paměti, pevného disku a mechaniky zůstal na firmě 100MEGA, která zvolila desktopový 500GB Samsung SpinPoint F3 se 7200 otáčkami, dále zapisovací mechaniku DVD a 3 GB operačí paměti DDR3-667, jejíž pracovní frekvence byla ale snížena na 400 MHz.

Výbava porty a rozhraními je celkem slušná. Rozhodně potěší přítomnost dvou předních portů USB 3.0, pak tu máme i IEEE1394 FireWire, čtečku karet SD, MS a MMC, dohromady osm 3,5mm audio konektorů, Gb Ethernet a vedle analogového obrazového rozhraní D-Sub i HDMI. Barebone však má na své přední masce také IR čidlo, které by se dalo využít pro dálkový ovladač, ovšem ten v balení není. Operační systém však čidlo má rozpoznané a nainstalované ovladače, takže není nic jednoduššího, než si dálkový ovladač dokoupit. Někomu by ještě mohl chybět zvukový výstup S/PDIF.

Komunikační rozhraní jsou moderní, a tak kromě gigabitového Ethernetu získáme Wi-Fi standardu 802.11n (anténa je interní a vede skrz přední plastovou masku) a Bluetooth 3.0.

Softwarová výbava je prozatím velká neznámá. Ze specifikací vyčteme pouze přítomnost Asus Express Gate jako rychle bootujícího systému pro přístup k Internetu a multimédiím a jako hlavní OS se uplatní Windows 7 Home Premium v 32bitové verzi, na což ukazují i 3 GB operační paměti.


Příslušenství


V krabici s počítačem dostaneme jednak řadu optických disků, kde je i instalace systému Windows 7, ovladače k barebone Asus a pak různé více či méně užitečné aplikace včetně DriveClone. Napájecí adaptér dodává přímo Asus a jde o notebookový typ s výkonem 65 W. Úvodní fotografie ukazuje počítač postavený na plastovém podstavci, který je také i s upevňujícím šroubkem součástí dodávky.Manuál je i v češtině a dobře popisuje postup při rozmontování počítače, vedle něj nás výrobce HAL3000 ION2 informuje o bezstarostném servisu, což by měla být jedna z výhod oproti koupi samotného barebone Asus a nakonec jsou na obrázku vidět nalepovací štítky na již ohrané téma Matrix. Osobně jsem čekal, že již budou na počítači pečlivě nalepeny, ale 100MEGA to nechala na nás, což je možná dobře.

Tyto štítky jsou totiž výrazně menší (a především užší) než plocha, která je má nést a navíc mají lesklý povrch, zatímco kryt počítače je matný. Nečekejte tedy, že konečný vzhled vašeho počítače bude odpovídat tomu z reklamních materiálů.


Software


Základem je operační systém Microsoft Windows 7 Home Premium 32bit, jehož podstatně jednodušší alternativou je Asus Express Gate, který je ale nutné nejdříve aktivovat v BIOSu. Očekával bych, že bude již aktivovaný od výroby, když jej 100MEGA zmiňuje v reklamních materiálech. Stejně tak bych od profesionálně nainstalovaného PC očekával v BIOSu zapnutý mód AHCI a ne pouze IDE, navíc když v tomto případě jej nejde pouze zapnout, protože pak systém nenabootuje.

Pak máme ve složce na ploše připraveny k instalaci aplikace Nero 9 Essentials a zkušební verzi Norton Internet Security 9, již nainstalovaná je taktéž zkušební verze Microsoft Office 2010 a volně šiřitelný VLC Media Player.