reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Hercules Radeon 9800 SE v provedení All-In-Wonder

6.11.2003, Martin Štěpánek, recenze
Hercules Radeon 9800 SE v provedení All-In-Wonder
Čím dál více se setkávám s dotazy na televizní tunery, respektive, který je lepší. Dnes přináším recenzi, která se věnuje grafické kartě Hercules All-In-Wonder Radeon, ta splňuje hlavní požadavek a ještě přidává solidní 3D výkon.
Kapitoly článku:
  1. Hercules Radeon 9800 SE v provedení All-In-Wonder
  2. Instalace
  3. Instalace pokračuje
  4. TV player
  5. Testy
  6. Závěr
Produkty All-In-Wonder patří dohromady s ATI jako Michal Schumacher a Ferrari. Tyto karty také do velké míry tvoří image tohoto kanadského výrobce grafických čipů. Je tomu tak již od dob Rage Pro (a na nich založený All-In-Wonder, který přidával zajímavé funkce k obyčejným kartám).

V minulosti se i karty AIW staly otroky honby za výkonem. Díky tomu si s jednou kartou zahrajeme moderní 3D hry, na TV tuneru Phillips se podíváme na televizi, a to vše ještě můžeme zaznamenat do MPEG souboru.

Vzhled karty:




Přední strana krabice Zadní strana balení
(klikněte pro zvětšení)

Hecules kartu zabalil do decentní krabice. Osobně mi přišla trochu fádní, ale to hlavní je přeci obsah. Aspoň, že je jasně a velkým písmem napsáno, že se jedná o SE model. Jak si později u testů ukážeme, může být mezi klasickým Radonem 9800Pro a SE velký výkonnostní rozdíl.



Přední strana grafické karty All-in-Wonder
(klikněte pro zvětšení)

Na tradičně červeném PCB lze najít vše, jádro je tradičně pod hliníkovým chladičem a hned v sousedství televizní tuner Philips. Kvůli menší prostorové náročnosti je použit napájecí konektor pro floppy, který se používal u starších Radeonů 9700Pro. Pod pasivy na levé straně od jádra se nachází dvojice paměťových regulátorů Intersil.

Jádro je taktované na 380MHz, bohužel obsahuje pouze poloviční počet pipelines, tedy 4. To i přes vysoký takt velmi redukuje výkon. Nicméně na internetu se již nyní objevují informace, jak se dají zbylé pipelines aktivovat (vypadá to na stejný případ jako u Radeonu 9500@9700). Možností je z internetu stáhnout RivaTuner, nebo odemčený soubor ati2mtag.sys a nahradit jim stávající zablokovaný soubor (doporučuji ten původní zálohovat). Že máte všechny pipelines funkční, poznáte velmi jednoduše. Při hraní nebude docházet k žádným chybám. A pokud vám počítač zamrzne, je jasné, že musíte používat pouze výrobcem otevřené 4 pipelines. V tom případě stačí nahradit zpět původní soubor, pokud by byl problém, dá se tak učinit z nouzového režimu.




Na kartě jsou použité paměti Samsung. Jejich výrobcem udávaná rychlost je 300MHz DDR (reálně 600MHz). Datasheet lze najít ZDE.
Pokud by jsme porovnali paměti s Radonem 9800Pro a 9600Pro, které používají paměti 350MHz (700MHz efektivně), je na tom Radeon 9800 SE hůře.



Zadní strana karty
(klikněte pro zvětšení)


Zadní strana je na první pohled podobná klasickým Radeonům, rozdíl je pouze v přidaném čipu Rage Theatre.




Pohled na konektory
(klikněte pro zvětšení)

Zde je menší změna oproti běžným modelům, karta je vybavena pouze s DVI výstupem, naštěstí je součástí dodávky i DVI-VGA konvertor. Díky absenci druhého DVI (nebo VGA) výstupu příjdete o možnost připojit druhý monitor. Jako sekundární zobrazovací zařízení lze zvolit pouze televizi. Nicméně jsem na internetu našel několik diskuzí, kde je popisována možnost připojení druhého monitoru přes DVI splitter (bohužel toto fungovalo jen u některých lidí, proto bych na to nespoléhal).

Na levo od DVI výstupu se nachází S-video, kompozitní, RCA a 3,5 mm jack výstup, vše na jednom kabelu. Pokud máte P/PDIF vstup, doporučuji jej propojit s RCA konektorem, dosáhnete tak lepší zvukové kvality a plné podpory AC-3. Jinak lze použít klasický 3,5 mm jack, který propojíte se zvukovou kartou, ale výsledkem je pouze stereo zvuk.

Další konektor slouží k připojení antény. Po jejím připojení se signál dostane přes TV tuner Philips a RT200 až na váš monitor. Čtvrtým a posledním konektorem je AV vstup. Jedná se o klasický konektor, který nalezneme i u normálních VIVO karet. Díky boxu (fialová krabička na další fotce), který se na tento vstup připojuje, máme možnost zachytávat z S-videa nebo kompozitního vstupu. Dále pak zde jsou dva zvukové vstupy (levý a pravý kanál).



Dálkové ovládání
(klikněte pro zvětšení)

Dálkové ovládání s dosahem kolem 12 metrů, a to i přes zeď, i když pochybuji, že to někdo potřebuje pro sledování TV. Dálkové ovládání funguje pomocí rádiových vln a jeho signály zpracovává malá, stříbrná krabička, která se připojuje pomocí USB rozhraní. Její funkčnost je signalizována červenou LED diodou.




Kabely
(klikněte pro zvětšení)

V balení jsou všechny nejdůležitější kabely potřebné pro propojení obrazu a zvuku.




CD s programy

Na jednom přibaleném CD najdete vše potřebné - ovladače a Multimedia Centre ve verzi 8.5.
reklama