reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

High-End i955X podruhé: Gigabyte GA-81955X Royal

1.9.2005, Karel Polívka, recenze
High-End i955X podruhé: Gigabyte GA-81955X Royal
Premiéru základní desky postavené na současném High-Endu Intelu i955X jsme si odbyli již minule. To nám ale nebrání podívat se na další kousek od jiného výrobce. Dnešním modelem se stane Gigabyte GA-81955X Royal (předem prozradím, že na výbavě se zde rozhodně nešetří a nebudou samozřejmě chybět firemní speciality v podobě Dual BIOSu a přídavného napájecího modulu U-Plus D.P.S.).
V nepřetaktovaném stavu jsou hodnoty systému následující:


systém při standardních hodnotách s procesorem Pentium 4 EE 3.4 GHz


systém s aktivní funkcí Top Performance

Systémová sběrnice při standardních hodnotách odpovídá frekvenci 200.6 MHz. Při výchozím nastavení napětí CPU ukazovala monitorovací utilita cpu-z hodnotu 1.520. Při aktivaci funkce Top Performance došlo viditelně jen k navýšení frekvence FSB o 1MHz. Avšak to nemůže být jediná změna a to už z toho důvodu, že při průběhu 3DMarku03 Game Testu 3 se objevovaly po celé ploše ve značné míře v obraze grafické artefakty (podobné tomu, když jsou vysoce přetaktované paměti na grafická kartě). Při jiných testech (a samozřejmě i při této funkci vypnuté) k ničemu podobnému již nedocházelo.V případě přetaktování je tato deska velice zdařilým kouskem. S námi použitým procesorem bylo dosaženo stabilního chodu na nejvyšší hodnotě FSB 217.6 MHz (obdobně jako v předchozích případech), což ve finále dává frekvenci 3699 MHz (místo původních 3400 MHz). To je podle již provedených testů na různých deskách frekvenční strop našeho testovacího procesoru. Proto je pro testy přetaktování desek s čipovými sadami s podporou FSB 266MHz (1066MHz efektivně) důležité, že je procesor ES (Engineering Sample), jež umožňuje změnit násobič v rozmezí 12 až 17, jelikož tím se můžeme vyhnout frekvenčnímu stropu procesoru a zjistit maximální možnou míru přetaktování ze strany základní desky. A v tomto ohledu deska naprosto excelovala.Postupně jsme se totiž dostali na stabilní hodnotu FSB 308MHz (tedy 1234MHz efektivně), což dávalo při násobiči nastaveném na hodnotu 12x výslednou frekvenci procesoru 3701MHz. A tato frekvence odpovídá té maximální možné v případě přetaktování bez změny násobiče. Dostali jsme se tedy až k frekvenčnímu stropu procesoru, takže je možné a dost pravděpodobné, že by deska snesla ještě o něco více. Zajímavé však je, že testovaný procesor je model se standardní FSB na frekvenci 200MHz (efektivně 800MHz) a přitom v této desce pracoval na hodnotě FSB o 50% vyšší. Tato deska by tedy měla být i velice vhodná na přetaktování dvoujádrových procesorů Pentium D, které již standardně podporují FSB o frekvenci 266MHz (1066MHz efektivně).

Ve finále jsem ještě vyzkoušel, zda bude mít absence přídavného napájecího modulu U-Plus DPS nějaký vliv na stabilitu systému v takto vysoce přetaktovaném stavu (na standardních hodnotách je možné stabilně provozovat desku i bez něj), Ukázalo se, že zde opravdu vliv byl, jelikož při takovémto nastavení se systém sice rozběhl a tvářil bez problémů, ale například zátěžový test Prime95 hlásil chybu již po 10minutách, zatímco s nainstalovaným modulem U-Plus DPS se v takovémto krátkém časovém úseku známky nestability neprojevovaly (opět prověřováno zátěžovým testem Prime95 v kombinaci s testem BurnIn, který zatěžuje společně s procesorem i ostatní subsystémy, včetně například grafické karty po dobu minimálně jedné hodiny).


Softwarová výbavaInstalační menu přiloženého CD vám nabídne k instalaci:
  • Ovladače pro čipovou sadu a všechna přídavná zařízení nalézající se na základní desce
  • EasyTune 5, DMI Viewer, Face-Wizard, @BIOS
  • Adobe Acrobat Reader, Norton Internet Security 2005, DirectX 9.0, GigaRAID Utility, Silicon Image 3132 RAID Utility, Broadcom LAN Utility

- pro zvětšení klikněte -


- pro zvětšení klikněte -


EasyTune 5

Nejzajímavější utilitou je na přiloženém CD bezpochyby firemní software nesoucí označení EasyTune 5. Jeho schopnosti a funkce lze přirovnat ke známé utilitě CoreCenter z produkce MSI. Jde tedy o program umožňující monitoring a přetaktování systému přímo z prostředí Windows.


- pro zvětšení klikněte -

Po spuštění programu se nacházíte automaticky v režimu "Easy mode", v kterém můžete jen měnit frekvenci.


- pro zvětšení klikněte -

Pokud přepnete do režimu "Advanced mode", rázem se vám zpřístupní mnohem více položek ovlivňujících úspěšnost a mírů konečného přetaktování. Konkrétně se jedná o možnost měnit rychlost FSB, pamětí a sběrnice PCI. Dále můžete měnit napětí procesoru a pamětí a nakonec násobič procesoru (pokud nemáte uzamčený procesor).

Dále tato utilita umožňuje ovládat již u popisu BIOSu zmíněné funkce C.I.A.2 a M.I.B.2.


- pro zvětšení klikněte -

Jak již bylo řečeno, funkce C.I.A.2 zastupuje automatické přetaktování systému podle udané hodnoty v závislosti na momentální zátěži (jde vlastně o obdobnou záležitost jako v případě základních desek MSI, kde se tato schopnost jmenuje v BIOSu běžně "Dynamic Overclocking" a jednotlivé stupně jsou reprezentovány vojenskými šaržemi) nebo v případě základních desek Asus, kde se obdobná technologie skrývá v BIOSu pod označením N.O.S.).


- pro zvětšení klikněte -

Stejně tak tato utilita umožňuje kontrolu nad funkcí M.I.B.2 (Memory Intelligent Tweaker 2) mající na starosti optimalizaci práce paměťového subsystému v případě některých konkrétních modulů.


- pro zvětšení klikněte -

Přes tlačítko "Smart fan" v pravé části hlavního menu se vám naskytne možnost měnit rychlost ventilátoru chladiče procesoru v závislosti na jeho teplotě a také kdy se bude automaticky spouštět ventilátor umístěný na pasivu NorthBridge (respektive ventilátor připojený k onomu konektoru) v závislosti na čase (denní době).


- pro zvětšení klikněte -- pro zvětšení klikněte -

Nakonec tlačítko "PCHealth" vyvolá monitoring systému, který obsahuje i konkrétní výpis hodnot týkajících se jednotlivých napětí, což BIOS postrádá.


- pro zvětšení klikněte -- pro zvětšení klikněte -


Face Wizard

Další utilita nese označení "Face Wizard" a má na svědomí možnost změnit obrázek, který vás doprovází (pokud to v BIOSu nezakážete) během startovací procedury - tedy během POSTu.
@BIOS

Pokud budete chtít updatovat stávající verzi BIOSu na novější, můžete tak učinit prostřednictvím utility @BIOS přímo z prostředí Windows bez nutnosti zdlouhavých hrátek s tak "spolehlivým" médiem, jakým disketa bezpochyby je. Updatovací proceduru můžete provést dvěma způsoby. Buď necháte na internetu (serveru Gigabyte) vyhledat případnou novější verzi BIOSu právě pro vaši základní desku a necháte program následně update provést a nebo již máte soubor obsahující novější verzi BIOSu někde uložený a utilitu @BIOS tak použijete jen jako přímý flashovací nástroj.
Broadcom Advanced Control Suite 2 (správa síťových adaptérů)


- pro zvětšení klikněte -
reklama
reklama