reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HP iPAQ hw6515 Mobile Messenger – plastový pracant

20.7.2005, Pavel Bureš, recenze
HP iPAQ hw6515 Mobile Messenger – plastový pracant
HP v nejbližších dnech oficiálně představí nové PDA. Nejedná se o běžný kapesní počítač, ale o zařízení s GSM modulem, čtvercovým displejem a klávesnicí. Přístroj je primárně určen do podnikové sféry, osloví ale i běžné uživatele? Jaké má výhody a nevýhody v porovnání s palmOne Treem 650?
Kapitoly článku:
 1. HP iPAQ hw6515 Mobile Messenger – plastový pracant
 2. Systém
 3. Telefonování, webový prohlížeč
 4. Závěr
Ještě než se začneme zabývat vlastní recenzí, podívám se na základní parametry Messengeru:
 • Microsoft Windows Mobile 2003 Second Edition
 • Procesor Intel® PXA270 312 MHz
 • 64 MB ROM, 64 MB RAM, pro uživatele dostupných 56 MB (včetně 12 MB iPAQ Store)
 • SDIO a Mini SD slot
 • Rozměry 7,1 × 2,1 × 11,8 cm
 • Hmotnost 165 gramů
 • 3.0" transreflexní displej TFT QVGA, 64 000 barev, diodové podsvícení
 • GSM/GPRS/EDGE, Bluetooth, IrDA
 • 1,3 Mpix fotoaparát


Balení


Recenzi započneme jako obvykle výčtem všeho, co najdeme v krabici. Tvrdá kartónová krabice obsahuje HP iPAQ Companion CD, několik příruček informujících o použití PDA a GPS, brožuru s nabídkou získání softwaru v rámci iPAQ Choice, záruční podmínky a licenční podmínky k softwaru. Mimo toho balení obsahuje PDA, nabíjecí kabel, sluchátka (bondovka), platový držák na opasek a elegantní černou synchronizační kolébku.

Šikovný je napájecí kabel, který se připojuje do kolébky. PDA s ním můžete ale i nabíjet, neboť je dodáván s redukcí. Ta by se ale mohla ztratit, proto je gumovým páskem ke kabelu připevněna. Redukce při manipulaci s kabelem nevadí a máte aspoň jistotu, že ji nikde nezapomenete a tak nepřijdete o zdroj drahocenné elektřiny.

Displej Messengeru je chráněn plastovou krytkou, které se budu věnovat později. V krabici se nachází jednoduché plastové pouzdro s klipem pro uchycení. Nejedná se o pouzdro v pravém smyslu slova, ale spíše o držák. iPAQ se do něj vloží tak, že je celá přední strana chráněna. V držáku se tak nedá počítač ovládat a je třeba ho vyndat. Ochranu části nejnáchylnější na poškrábání (displeje) však splňuje. Ve spodní části najdete otvor pro připojení bondovky, takže s PDA v držáku můžete telefonovat.


Synchronizační kolébka se skládá vlastně z dvou částí, podstavce a části s konektorem. Vespod má 5 pryžových výstupků, aby se zamezilo pohybu po stole. iPAQ se do kolébky rychle a instinktivně zasouvá, není třeba s PDA hýbat do stran. Pamatuji si na své první PDA, Visora, kterého umístit do kolébky nebylo jen tak. Doba však pokročila a tak i synchronizační kolébky jsou vyráběny tak, aby jednoduše a rychle plnili svůj úkol. Kolébka je celá černá (kromě stříbrného loga HP vpředu) a majiteli ostudu na pracovním stole rozhodně neudělá. Jen při vyndávání je třeba vyvinout trochu větší sílu.


Při prvním uchopení iPAQu mne překvapilo, že PDA dobře padne do ruky. Je sice díky klávesnici rozměrnější (širší) než třeba MDA Compact, ale v ruce se drží velmi dobře. Horší je to při psaní na klávesnici, ale o tom až dále.


Displej


HP iPAQ hw6515 se od běžných PocketPC liší zejména rozlišením displeje. Nemá obvyklých 240 x 320 bodů (QVGA), ale „jen“ 240 x 240. Kvůli nezvyklému čtvercovému rozlišení si nezahrajete většinu her. Na druhou stranu, to příliš nevadí, neboť tento přístroj je určen zejména pro mobilní práci a časem se možná objeví několik herních titulů optimalizovaných pro nové rozlišení.
Ještě před tím, než jsem dostal HP do ruky, jsem se domníval že malý displej (co se rozlišení týče) nebude stačit pro zobrazení dostatečného množství informací. Ukázalo se, že ve většině případů to není pravda. Windows Mobile nedělá čtvercové rozlišení problém, takže všechna nastavení a dodávané programy vám budou fungovat. Trochu mne mrzí absence rotace displeje, kvůli čtvercovému rozlišení sice není třeba přepínání mezi portrait a landscape režimy, ale v některých situacích někomu spíše vyhovuje práce s PDA otočeným o 90 stupňů – mně například při čtení knih.

Rastr displeje je hrubší než např. u VGA přístrojů či HiRes Palmů, na displeji bez potíží rozpoznáte jednotlivé pixely, ale není to nic, co by příliš zhoršovalo práci. Displej je kompromisem mezi dostatečnými rozměry a hrubostí. Pokud se na něj nebudete dívat z 5 cm, tak by vám nižší rozlišení nemělo vadit. Byl jsem až překvapen, jak dobře je možné pracovat s PDA s takto malým displejem.

Displej chrání plastový kryt. Ten je možno nastavit do 4 poloh (plně otevřený, otevřeno pod úhlem cca 120 stupňů, dále 45 stupňů a zavřeno), přičemž nejpoužívanější budou obě krajní polohy. Při otevření krytka zacvakne a je třeba rychlejšího pohybu PDA, aby překonala odpor a uvolnila se. Aretace v zavřeném stavu není dokonalá, takže se kryt může o pár stupňů odklonit. Z toho plyne, že pokud budete spoléhat jen na krytku a nedáte PDA do pouzdra, tak se může např. v tašce dostat pod displej menší předmět a poškodit ho.

iPAQ lze používat i s krytem, barvy budou o trochu tmavší a hlavně kryt eliminuje odlesky displeje. Takže pokud se nacházíte v místnosti s umělým osvětlením, je rozdíl znatelný. Např. pro čtení knih se mi osvědčilo používat kryt, o trochu snížil jas displeje a tak se dalo čít i v noci. Intenzitu podsvícení lze nastavit v 10 krocích a lze jej také vypnout (odsud by si měl vzít příklad Palm). Většinou jsem si vystačil s prvním a druhým stupněm, vyšší jas nebyl třeba.


Klávesnice


Další z odlišností oproti běžným PocketPC strojům je QWERTY klávesnice pod displejem. Skládá se z alfanumerické části a ovládacích prvků. Přímo pod displejem je pětisměrný joystick, tlačítko pro spuštění aplikace Messaging a kontaktů (oboje lze změnit). Důležité je i zelené a červené sluchátko po stranách přední části. Zeleným spouštíte program Phone a vytáčíte číslo, červeným zavěšujete a vracíte se z jakéhokoliv programu zpět na Today obrazovku.


Při vytáčení čísla v dodávané aplikaci používáte pravou část klávesnice; pokud potřebujete napsat číslo i jinde, je třeba tisknout číslici spolu s modrým tlačítkem. Klávesnice poskytuje většinu potřebných znaků, mimo písmen a číslic to jsou základní interpunkční znaménka, další znaky (@, &, = atp.) jsou dostupné přes modrou klávesu. Z klávesnice lze vyvolat nabídku Start i menu právě spuštěné aplikace, což usnadňuje ovládání jednou rukou, které ale není tak dotažené jako u palmOne Trea 650.

Co se týče joysticku, tak k nim nemám příliš důvěru. Dříve jsem vlastnil Alcatel OT 501, u nějž byl joystick docela problémový. U HP iPAQu zatím funguje tak, jak má. Všechny směry fungují a stačí vyvinout jen malou sílu, takže si neotlačíte palec. Potvrzování stiskem je jisté, jen párkrát se mi stalo, že bych místo potvrzení joystickem hýbl a došlo tak k posunu na jednu 4 stran. Pokud s joystickem nezačnou po určité době problémy, bude se jednat o nástroj zlehčující ovládání. Alfanumerická část klávesnice je modře podsvícena (lze vypnout i nastavit dobu podsvícení po stisku klávesy), svítí i sluchátka – zeleně a červeně.

Klávesnice je subjektivně širší než u palmOne Trea 650, mezery mezi tlačítky jsou dostatečné. Osvědčilo se mi psaní dvěma palci, dá se psát jen jedním prstem, ale chce to několik desítek minut cviku. Zejména je nutné zařízení správně opřít o dlaň, aby nemělo tendenci vám vyklouznout.

Na přední straně najdeme displej, klávesnici, vypínací tlačítko, reproduktor sluchátka a dvě diody. Při delším podržení aktivačního tlačítka můžete změnit profil, vypnout klávesy, GSM a Bluetooth. Pravá LED dioda signalizuje modrým blikáním aktivní Bluetooth, levá při nabíjení oranžově svítí. Po dobití se barva změní na zelenou a po odpojení nabíječky dioda už jen bliká.


Pravý bok obsahuje Mini SD a SD slot. Compact Flash slot zde nenajdeme, zbytečně by zvyšoval hmotnost i rozměry přístroje. Většina zařízení, která je pro CF, existuje i do SD slotu, takže Compact Flash by neměl být potřeba. To nejdůležitější (GSM a Bluetooth) je již integrované, takže SD slot pravděpodobně poslouží k připojení zařízení používaných ve firemní sféře, např. čtečky čárových kódů. V horní části uvidíte konec plastového stylusu, který se pohodlně vytahuje.

Na levá straně je tlačítko pro aktivaci fotoaparátu a posuvník pro nastavení hlasitosti sluchátka i systémových zvuků.


Spodní strana obsahuje čočku 1,3 Mpix fotoaparátu, zrcátko, reproduktor a vysocesvítivou diodu (fotografování se budeme věnovat v samostatné kapitole). Baterie je vyměnitelná, krytku lze po stisknutí pojistky velmi lehce odsunout. Vkládání SIM karty i baterie je dostatečně jasně popsáno v návodu, který stejně většina majitelů nebude potřebovat. Vnitřek PDA obsahuje nákres a vložit kartu a baterii jinak než správně snad ani nejde.
Konektor pro kolébku, audio jack (nikoli však 3,5), resetovací otvor a mikrofon se nachází na spodní straně.
reklama