www.svethardware.cz
>
>
>

iiyama T2233MSC: první vlaštovka s multidotyky

iiyama T2233MSC: první vlaštovka s multidotyky
, , recenze
iiyama vydala novou řadu multidotykových monitorů. Ty jsou ve spojitosti s Windows 8 velmi zajímavé a mohou představovat takovou menší předzvěst budoucího vývoje LCD monitorů. Jak si tedy vede tato první jarní vlaštovka v drsném prostředí běžných monitorů?
K oblíbeným
reklama

Robustní a nezničitelný?


Hned na první pohled vás upoutá velmi robustní stojan. Asi žádný jiný monitor nemá tak výrazně masivní nohu a stojan jako právě iiyama T2233MSC. On i rámeček kolem samotného displeje je docela široký a celkově je zkrátka monitor zcela odlišný od ostatních. Má to však své opodstatnění. Vemte si totiž běžný monitor a zkuste si jakoby ovládat operační systém dotykem. Asi budete mít pocit, že vám monitor spadne ze stolu. I solidně pevný stojan zkrátka lehce pod prstem povolí (i třeba jen jeden milimetr) a už je dobrý pocit z dotykového ovládání pryč. Tomu se výrobce chtěl vyvarovat a jakmile položíte poprvé prst na tuto iiyamu, máte pocit, že se dotýkáte "absolutně tuhého tělesa".
Základní pohled na monitor (klikněte pro zvětšení)


I samotná hmotnost modelu T2233MSC je více než úctyhodná. 22" monitor s hmotností 10,7 kg jsem na stole asi ještě neměl a asi dlouho mít nebudu. Samotná noha není sice designově úplně in, přičemž v podobném duchu se nese i zadní část monitor, ale to není důležité, protože design je záležitostí hlavně čelní strany. Ta je překrytá tvrzeným sklem a srovnaná do jedné roviny.
Čelní pohled (klikněte pro zvětšení)


Výtečná je polohovatelnost ve smyslu naklápění monitoru. Vpřed jde sice jen o cca 2° , ale vzad jde až o téměř 90°. Specifikace tedy uvádějí 90°, ale v praxi to je cca 87°. To je trochu škoda, protože přesných 90° by bylo lepších. Mohli byste si na monitor např. odložit tužku, aniž by se skutálela dolů. Zdvih monitor bohužel žádný neumožňuje. Výrobce se tak chtěl vyhnout vyklání stojanu.
Náklon monitoru (klikněte pro zvětšení)


Ovládání je vedeno přes boční tlačítka bez hmatového rozlišení. Musíte si tak zapamatovat jejich polohu. A ono pamatování je zde velmi důležité, protože na tlačítka při čelním pohledu a vlastně i pohledu na OSD zkrátka nevidíte.
Ovládací prvky (klikněte pro zvětšení)


Zadní strana nohy připomíná trochu hlavu kobry (tedy ne velikostí, tak velkou kobru bych potkat nechtěl :-)). Tento kryt ve tvaru kobry lze odejmout a pod ním schovat veškeré kabely.
Zadní strana monitoru (klikněte pro zvětšení)

Díky tomu se nemusíte starat o administraci kabelů a jejich neuhlazenost na stole. Jsem velmi rád, že i u takovéhoto monitoru se výrobce snažil a pamatoval i na kabely.
Konektory


Pro připojení zde slouží DVI či D-Sub. Nic víc. Samotné USB zde slouží pro komunikaci mezi PC a dotykovou vrstvou. Škoda, že neslouží jako USB rozbočovač. Dokážu si představit USB vývody na boku monitoru a s nimi spojené velmi příjemné ovládání systému. Zase by to bylo o poznání lepší.

Dodávané příslušenství:
  • DVI, D-Sub, audio propojovací kabel
  • Napájecí kabel
  • USB kabel
  • Instalační příručka
  • Instalační CD (s manuály)

V balení nenaleznete prakticky nic speciálního. Co však hledat u monitoru, že? Na Instalačním CD jsou ovladače pro dotykovou vrstvu. Ty však nebudete v případě Windows 8 vůbec potřebovat. Ihned po připojení začne monitor fungovat i včetně multidotyků.


iiyama T2233MSC
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
21,5" (1920:1080)
Ideální odezva
5 ms (gtg)
Jas
270 cd/m2
Kontrast (dynamický)
1000:1
Výrobní technologie
TN
Povrchová úprava
Lesklé sklo
Podsvícení
CCFL
Pozorovací úhly (horizontální / vertikální)
170° / 160°
Počet barev
16,7 mil
Barevná hloubka panelu
6-bit
Rozteč bodů
mm
Nativní rozlišení
1920 x 1080
Vestavěné reproduktory
ANO
USB HUB
NE
Vstupy
D-SUB, DVI, USB
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
VESA 100mm
Hmotnost
10,3kg
Norma TCO
N/A
Pivot
NE
Spotřeba
45W
Různé variace tohoto modelu
NE
Speciální vlastnosti
Multidotyková vrstva, tvrzené sklo

Na úhlopříčku 22" poskytuje panel slušné rozlišení 1920x1080. To se běžně vyskytuje až u monitorů s 23" a více. Dík tomu je zde velmi jemný rastr příjemný na pohled. Bohužel jde o TN panel, který nemá tak dobré pozorovací úhly.
reklama
Nejnovější články
Překvapením Nvidia GTC 2021 bude i soutěž o GeForce RTX 3090 Překvapením Nvidia GTC 2021 bude i soutěž o GeForce RTX 3090
Zítra bude spuštěna virtuální konference GTC 2021 společnosti Nvidia z kuchyně Jensena Huanga. Ten slíbil i nějaká ta překvapení a jedním z nich budou i schované poklady v rámci prezentace včetně GeForce RTX 3090.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Prodeje PC překvapivě stoupají. I přes nedostatek komponentů Prodeje PC překvapivě stoupají. I přes nedostatek komponentů
Podle nejnovějších dat IDC zažil celosvětový trh s počítači výrazný meziroční růst. I přes pokračující nedostatek komponentů se mělo v 1. čtvrtletí 2021 prodat o polovinu více počítačů než vloni.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Časopis Playbox začne s prodejem fotek a dalších děl jako NFT Časopis Playbox začne s prodejem fotek a dalších děl jako NFT
K módě prodeje NFT se přidává další velký hráč. Bude jím časopis Playboy, který po 67 letech přešel do čistě digitální formy a nyní chce začít prodávat kolekci svých děl, na kterých se podíleli i známí umělci.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí
Společnost Neuralink Elona Muska se snaží vyvinout rozhraní, které umožní přenášet signály z mozku do různých zařízení. Má pomoci např. paralyzovaným lidem znovu ovládat své končetiny. Prozatím ale umožňuje opicím hrát hru Pong.
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG
Samsung Electronics podle nejnovějších spekulací jedná s LG Display o nákupu OLED panelů pro své televizory. Důvodem k tomuto překvapivému rozhodnutí by měla být rostoucí cena LCD panelů, které Samsung dosud upřednostňoval.
9.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik