www.svethardware.cz
>
>
>

iiyama T2233MSC: první vlaštovka s multidotyky

iiyama T2233MSC: první vlaštovka s multidotyky
, , recenze
iiyama vydala novou řadu multidotykových monitorů. Ty jsou ve spojitosti s Windows 8 velmi zajímavé a mohou představovat takovou menší předzvěst budoucího vývoje LCD monitorů. Jak si tedy vede tato první jarní vlaštovka v drsném prostředí běžných monitorů?
K oblíbeným
reklama

Robustní a nezničitelný?


Hned na první pohled vás upoutá velmi robustní stojan. Asi žádný jiný monitor nemá tak výrazně masivní nohu a stojan jako právě iiyama T2233MSC. On i rámeček kolem samotného displeje je docela široký a celkově je zkrátka monitor zcela odlišný od ostatních. Má to však své opodstatnění. Vemte si totiž běžný monitor a zkuste si jakoby ovládat operační systém dotykem. Asi budete mít pocit, že vám monitor spadne ze stolu. I solidně pevný stojan zkrátka lehce pod prstem povolí (i třeba jen jeden milimetr) a už je dobrý pocit z dotykového ovládání pryč. Tomu se výrobce chtěl vyvarovat a jakmile položíte poprvé prst na tuto iiyamu, máte pocit, že se dotýkáte "absolutně tuhého tělesa".
Základní pohled na monitor (klikněte pro zvětšení)


I samotná hmotnost modelu T2233MSC je více než úctyhodná. 22" monitor s hmotností 10,7 kg jsem na stole asi ještě neměl a asi dlouho mít nebudu. Samotná noha není sice designově úplně in, přičemž v podobném duchu se nese i zadní část monitor, ale to není důležité, protože design je záležitostí hlavně čelní strany. Ta je překrytá tvrzeným sklem a srovnaná do jedné roviny.
Čelní pohled (klikněte pro zvětšení)


Výtečná je polohovatelnost ve smyslu naklápění monitoru. Vpřed jde sice jen o cca 2° , ale vzad jde až o téměř 90°. Specifikace tedy uvádějí 90°, ale v praxi to je cca 87°. To je trochu škoda, protože přesných 90° by bylo lepších. Mohli byste si na monitor např. odložit tužku, aniž by se skutálela dolů. Zdvih monitor bohužel žádný neumožňuje. Výrobce se tak chtěl vyhnout vyklání stojanu.
Náklon monitoru (klikněte pro zvětšení)


Ovládání je vedeno přes boční tlačítka bez hmatového rozlišení. Musíte si tak zapamatovat jejich polohu. A ono pamatování je zde velmi důležité, protože na tlačítka při čelním pohledu a vlastně i pohledu na OSD zkrátka nevidíte.
Ovládací prvky (klikněte pro zvětšení)


Zadní strana nohy připomíná trochu hlavu kobry (tedy ne velikostí, tak velkou kobru bych potkat nechtěl :-)). Tento kryt ve tvaru kobry lze odejmout a pod ním schovat veškeré kabely.
Zadní strana monitoru (klikněte pro zvětšení)

Díky tomu se nemusíte starat o administraci kabelů a jejich neuhlazenost na stole. Jsem velmi rád, že i u takovéhoto monitoru se výrobce snažil a pamatoval i na kabely.
Konektory


Pro připojení zde slouží DVI či D-Sub. Nic víc. Samotné USB zde slouží pro komunikaci mezi PC a dotykovou vrstvou. Škoda, že neslouží jako USB rozbočovač. Dokážu si představit USB vývody na boku monitoru a s nimi spojené velmi příjemné ovládání systému. Zase by to bylo o poznání lepší.

Dodávané příslušenství:
  • DVI, D-Sub, audio propojovací kabel
  • Napájecí kabel
  • USB kabel
  • Instalační příručka
  • Instalační CD (s manuály)

V balení nenaleznete prakticky nic speciálního. Co však hledat u monitoru, že? Na Instalačním CD jsou ovladače pro dotykovou vrstvu. Ty však nebudete v případě Windows 8 vůbec potřebovat. Ihned po připojení začne monitor fungovat i včetně multidotyků.


iiyama T2233MSC
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
21,5" (1920:1080)
Ideální odezva
5 ms (gtg)
Jas
270 cd/m2
Kontrast (dynamický)
1000:1
Výrobní technologie
TN
Povrchová úprava
Lesklé sklo
Podsvícení
CCFL
Pozorovací úhly (horizontální / vertikální)
170° / 160°
Počet barev
16,7 mil
Barevná hloubka panelu
6-bit
Rozteč bodů
mm
Nativní rozlišení
1920 x 1080
Vestavěné reproduktory
ANO
USB HUB
NE
Vstupy
D-SUB, DVI, USB
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
VESA 100mm
Hmotnost
10,3kg
Norma TCO
N/A
Pivot
NE
Spotřeba
45W
Různé variace tohoto modelu
NE
Speciální vlastnosti
Multidotyková vrstva, tvrzené sklo

Na úhlopříčku 22" poskytuje panel slušné rozlišení 1920x1080. To se běžně vyskytuje až u monitorů s 23" a více. Dík tomu je zde velmi jemný rastr příjemný na pohled. Bohužel jde o TN panel, který nemá tak dobré pozorovací úhly.
reklama
Nejnovější články
Austrálie opravuje ponorky pomocí kovového 3D tisku "cold spray" Austrálie opravuje ponorky pomocí kovového 3D tisku "cold spray"
Moderní technologie přináší kdysi nevídané možnosti. Jedním z výdobytků moderní doby je 3D tisk a obecně aditivní výroba. V Austrálii takto úspěšně zkouší technologii cold spray pro jednodušší opravy ponorek mimo doky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
HP odhalilo svůj nejzakřivenější monitor a levné herní myši Omen HP odhalilo svůj nejzakřivenější monitor a levné herní myši Omen
HP představilo monitor X24c, který je svou úhlopříčkou sice malý, ale poloměrem zakřivení překonává všechny dosavadní monitory od HP. A potěší také cenou. Mezi další herní novinky od HP patří myši z řady Vector.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Ve Facebooku se bouří proti Zuckerbergovi, nechce totiž cenzurovat Trumpa Ve Facebooku se bouří proti Zuckerbergovi, nechce totiž cenzurovat Trumpa
Zaměstnancům Facebooku se nelíbí postoj jejich šéfa, Marka Zuckerberga. Ten totiž na rozdíl od Twitteru nehodlá nijak blokovat příspěvky amerického prezidenta Donald Trumpa, které hodnotí jako zavádějící nebo agresivní.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Epic Games Store se chystá i na Android a iOS Epic Games Store se chystá i na Android a iOS
Šéf společnosti Epic Games byl opět jednou zpovídán, a to tentokrát serverem Gamespot. Řeč přišla na plány ohledně podpory dalších OS a také na to, jak může nabízení her zdarma pomoci k jejich lepším prodejům na jiných platformách. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
České DVB-T2 poprvé ve 4K. Začalo pilotní vysílání NASA UHD v multiplexu 23 České DVB-T2 poprvé ve 4K. Začalo pilotní vysílání NASA UHD v multiplexu 23
V rámci vysílání DVB-T2 lze od dnešního dne naladit první kanál v rozlišení 4K Ultra HD. Jedná se o kanál zaměřený na vesmír a kosmonautiku, který provozuje americká NASA. České Radiokomunikace jej zařadily do multiplexu 23.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik