reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Instalace IEEE1394 řadiče pro práci s DV videem

16.8.2001, Emil Pavelka, recenze
Instalace IEEE1394 řadiče pro práci s DV videem
Nahrávání videa do počítače přes rozhraní IEEE1394 je v porovnání s použitím cenově odpovídající analogové karty velmi rychlé, spolehlivé a pramálo komplikované. Pokud si vybíráte IEEE1394 řadič, je vhodné se orientovat na takový, který odpovídá OHCI standardu.
Nahrávání videa do počítače přes rozhraní IEEE1394 je v porovnání s použitím cenově odpovídající analogové karty velmi rychlé, spolehlivé a pramálo komplikované. Pokud si vybíráte IEEE1394 řadič, je vhodné se orientovat na takový, který odpovídá OHCI standardu. Důvod je jednoduchý.

OHCI (Open Host Controller Interface) vznikl za spolupráce předních hardwarových a softwarových firem (Apple, Compaq, Intel, Microsoft, National Semiconductor, Sun Microsystems a Texas Instruments) tak, aby byla zaručena vzájemná spolupráce jakéhokoli hardware a software odpovídajícího tomuto standardu. To pro nás tedy znamená jednoduchou instalaci, širokou kompatibilitu a dobrou perspektivu do budoucna (ovladače jsou přímou součástí moderních OS).

Navíc můžete chtít někdy později připojit i něco jiného než kameru. Třeba pevný disk, nebo vypalovačku. Narozdíl od specializovaných karet, samostatné řadiče neumožňují náhled časové linky na televizoru, což by značně zpříjemnilo práci. Pokud se bez něj neobejdete, budete muset sáhnou do kapsy hlouběji (v závislosti na použitém software lze někdy použít náhled přes kameru, nebo pomocí funkce DVDmax karet Matrox posledních řad. Obojí nejlépe funguje s Adobe Premiere 6). Před samotnou koupí je také vhodné zjistit, jestli právě vaše kamera bude s danou kartou schopna komunikovat. A to buď ze stránek výrobce, nebo přímým dotazem u prodejce.

Takže tu máme kartu a počítač. Operační systém je vhodné, pokud tomu tak již není, nainstalovat ještě před vložením karty do počítačové sestavy. Nahrajeme DirectX (momentálně 8a), rozšíření DirectX pro video a v případě Windows2000 také poslední servis pack (momentálně 2). MS DV kodek je součástí DirectX a v osmé verzi zaznamenal výrazné vylepšení. Stříhací software zatím necháme na CD.

Teď přijde na řadu naše karta. Vybereme si pro ni prázdný PCI slot - volíme nesousední s AGP, abychom se vyhnuli případnému sdílení přerušení. Takže ji dáme dovnitř, přišroubujeme a nahodíme počítač.

Ve Windows98SE se nám karta začne hlásit. Uvidíme následující:
Pak přijde pár dotazů...


Nakonec si zkontrolujeme v Ovládacích panelech/Sytému-vlastnosti, že nedošlo k žádnému problému:Tak a teď hurá připojit kameru. Při prvním připojení se pro ni nainstalují ovladače a potom už lze kameru používat jako Plug and Play zařízení, které se nám po připojení IEEE1394 kabelem a přepnutí do režimu VTR ohlásí v ovládacích panelech následovně:Windows2000 nejsou tak povídavé, a tak si při najíždění systému s nově instalovanou kartou ani žádné změny nevšimnete. Prostě jen necháte systém naběhnout a zkontrolujete si v ovládacích panelech přítomnost nového hardware:


Teprve teď, na samotný závěr, po odzkoušení kamery, nainstalujeme náš stříhací software.

Přejeme vám hodně zdařených záběrů a dost času na jejich zpracování.
reklama