Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Haswell: souboj generací

6.6.2013, Jan Vítek, recenze
Intel Haswell: souboj generací
Hodiny firmy Intel udělaly další "tock" a nastoupila nová procesorová architektura u procesorů Haswell vyráběných již odladěným 22nm procesem. Podívejme se, co dokáže nový nejlepší desktopový Core i7 v porovnání s předchozími generacemi.

Nastavení platformy


V dnešním testu si nově otestujeme všechny tři procesory Intel, neboť vzhledem k použití nových testů a jiné grafické karty než v předchozích případech nelze použít starší výsledky.

Co se týče nastavení platformy, pak procesory pracovaly na základních deskách Intel a Gigabyte a pak tu byly 4 GB paměti DDR3 ve dvou modulech, a tedy ve dvoukanálovém zapojení. Ty pracovaly ve všech případech na 1600 MHz při časování 9-9-9-24 1T.
  • Procesory Intel Core i7-4770K, Core i7-3770K a Core i7-2700K
  • Základní deska LGA 1155: Gigabyte GA-Z77X-UD4H
  • Základní deska LGA 1150: Intel DZ87KLT-75K (Shark Bay)
  • Paměti Kingston HyperX - 2x 2GB DDR3-2133 MHz

Všechny procesory jsou podrobeny standardním zátěžovým testům a mají výchozí frekvenci sběrnice DMI. Veškeré výsledky a výkonnostní testy jsou průměrem minimálně 3 měření, přičemž u některých benchmarků byl proveden také ještě jeden úvodní test, jehož výsledky se do průměru nezapočítávaly (např. herní testy).


Syntetické testy


V první části se zaměříme na syntetické testy, tedy takové, které mají na svědomí benchmarkovací nástroje, jež příliš nevypovídají o reálném využití možností procesorů, ale spíše umožňují jejich srovnání mezi sebou. Půjde jednak o aplikaci Sciencemark a její test propustnosti paměťového subsystému. Pak nastoupí společnost Futuremark a její produkty 3DMark Vantage, 3D Mark 11 a PCMark Vantage. Pole zakončí opět Sciencemark a jeho testy Molecular Dynamics a AES. Nyní se zaměříme spíše ještě na výkon samotných procesorů a grafická stránka přijde na řadu později.





Úvodní test ukazuje na mírné vylepšení paměťové propustnosti, ovšem ta je v podstatě zanedbatelná. Paměti DDR3-1600 tak dokáže nový Haswell využít stejně dobře jako Ivy Bridge, ovšem oproti Sandy Bridge je o poznání výkonnější. Nicméně to už je srovnání ob generaci.













Testy 3D Marku Vantage a 11 nám ukazují stabilní nárůst výkonu u nového procesoru, a to s podobným rozdílem, jaký je mezi Core i7-3770K a Core i7-2700K.









To samé pak ukazují další tři vybrané testy z PCMark Vantage, takže doposud můžeme být spokojeni, i když na revoluci na poli desktopových procesorů to nevypadá. Počkejme si však na praktické testy. Ještě před nimi ale opět ScienceMark, jímž uzavřeme úvodní sadu testů.







I ty pak ukazují stabilní zlepšení, i když podstatně menší, než vykázal procesor Ivy Bridge oproti Sandy Bridge.