Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Haswell: souboj generací

6.6.2013, Jan Vítek, recenze
Intel Haswell: souboj generací
Hodiny firmy Intel udělaly další "tock" a nastoupila nová procesorová architektura u procesorů Haswell vyráběných již odladěným 22nm procesem. Podívejme se, co dokáže nový nejlepší desktopový Core i7 v porovnání s předchozími generacemi.

Nastavení platformy


V dnešním testu si nově otestujeme všechny tři procesory Intel, neboť vzhledem k použití nových testů a jiné grafické karty než v předchozích případech nelze použít starší výsledky.

Co se týče nastavení platformy, pak procesory pracovaly na základních deskách Intel a Gigabyte a pak tu byly 4 GB paměti DDR3 ve dvou modulech, a tedy ve dvoukanálovém zapojení. Ty pracovaly ve všech případech na 1600 MHz při časování 9-9-9-24 1T.
  • Procesory Intel Core i7-4770K, Core i7-3770K a Core i7-2700K
  • Základní deska LGA 1155: Gigabyte GA-Z77X-UD4H
  • Základní deska LGA 1150: Intel DZ87KLT-75K (Shark Bay)
  • Paměti Kingston HyperX - 2x 2GB DDR3-2133 MHz

Všechny procesory jsou podrobeny standardním zátěžovým testům a mají výchozí frekvenci sběrnice DMI. Veškeré výsledky a výkonnostní testy jsou průměrem minimálně 3 měření, přičemž u některých benchmarků byl proveden také ještě jeden úvodní test, jehož výsledky se do průměru nezapočítávaly (např. herní testy).


Syntetické testy


V první části se zaměříme na syntetické testy, tedy takové, které mají na svědomí benchmarkovací nástroje, jež příliš nevypovídají o reálném využití možností procesorů, ale spíše umožňují jejich srovnání mezi sebou. Půjde jednak o aplikaci Sciencemark a její test propustnosti paměťového subsystému. Pak nastoupí společnost Futuremark a její produkty 3DMark Vantage, 3D Mark 11 a PCMark Vantage. Pole zakončí opět Sciencemark a jeho testy Molecular Dynamics a AES. Nyní se zaměříme spíše ještě na výkon samotných procesorů a grafická stránka přijde na řadu později.

Úvodní test ukazuje na mírné vylepšení paměťové propustnosti, ovšem ta je v podstatě zanedbatelná. Paměti DDR3-1600 tak dokáže nový Haswell využít stejně dobře jako Ivy Bridge, ovšem oproti Sandy Bridge je o poznání výkonnější. Nicméně to už je srovnání ob generaci.

Testy 3D Marku Vantage a 11 nám ukazují stabilní nárůst výkonu u nového procesoru, a to s podobným rozdílem, jaký je mezi Core i7-3770K a Core i7-2700K.

To samé pak ukazují další tři vybrané testy z PCMark Vantage, takže doposud můžeme být spokojeni, i když na revoluci na poli desktopových procesorů to nevypadá. Počkejme si však na praktické testy. Ještě před nimi ale opět ScienceMark, jímž uzavřeme úvodní sadu testů.I ty pak ukazují stabilní zlepšení, i když podstatně menší, než vykázal procesor Ivy Bridge oproti Sandy Bridge.