reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Iomega Buz Multimedia

14.3.1999, Vít Zatloukal, recenze
Iomega Buz Multimedia
Zaznamenává video ve slušné kvalitě a vůbec není drahý.
Zřejmě už každého z nás někdy napadlo, že by nebylo špatné si nějaký video záznam převést do digitální podoby, na počítači jej zpracovat (sestřihat, přidat titulky, mluvený komentář apod.) a poté jej opět zaznamenat na videokazetu nebo zpřístupnit svůj videozáznam na webu či jej poslat kamarádovi elektronickou poštou. To samo o sobě není v dnešní době žádný problém, tím je až cena potřebného zařízení, která se pohybuje téměř v nadoblačných výškách. Světlou výjimkou je Buz od Iomegy, který je k dostání za přijatelnou cenu $199.


Jak je vidět na obrázku, Buz se skládá ze dvou částí. Tou viditelnější částí je break-out box, který je vhodné umístit na lehce přístupné místo, neboť zprostředkovává veškeré audio/video vstupy a výstupy, včetně S-video. Tento Buz box je tlustým, dobře stíněným kabelem připojen k zásuvné kartě video adaptéru.

Druhou částí Iomega Buz je již zmiňovaný video adaptér, který je uložen na jedné PCI kartě spolu s SCSI adaptérem. Jeho srdcem je populární Zoran M-JPEG encoder/decoder čip. Na kartě je také PCI bridge, který umožňuje činnost dalšího zařízení na téže kartě, UltraWide SCSI adaptéru Advansys (jedná se o stejný čip, jaký je použit na Iomega Jaz Jet adaptéru). Na Buz kartě jsou dva 50-ti pinové konektory, jeden interní a jeden externí.

Pro práci se zvukem je samozřejmě nutné použít zvukovou kartu, která se s Buz adaptérem propojí, takže kvalita zaznamenaného zvuku závisí na kvalitě použité zvukové karty. Výhodnější je použít PCI kartu, ani ne tak porto, že by ISA karty byly nekvalitní, ale spíše proto, že hodně zatěžují procesor, takže tomu pak zbývá méně kapacity na práci s videem.

Iomega Buz dokáže zaznamenávat video v rozlišeních 720x480, 352x240 nebo 176x120 rychlostí 30 snímků za sekundu ve formátu NTSC s 24-bitovou barevnou hloubkou. Lze použít i standardní rozměry 320x240 nebo 640x480, ale záznam pak není Buz kartou akcelerován, takže 30 snímků za sekundu pravděpodobně nedosáhnete.

Problém Buz je ten, že s ním dodané ovladače byly beta verzí a měly spoustu chyb, novější verze 1.2 je podstatně stabilnější. Buz potřebuje dvě IRQ přerušení, jedno pro capture čip a jedno pro SCSI adaptér, takže je možné, že budete IRQ upravovat, aby nedošlo ke konfliktu s jiným zařízením.

Software přidaný k Buz - MGI Videowave - je dost slabý a výhodnější je použít jiný, např. Microsoft Vidcap32. Buz má kapacitu záznamu 200kb/snímek, přičemž MGI Videowave dokáže zpracovat pouhých 100kb/snímek. Z hlediska kvality je Buz velmi impresivní, přičemž výsledná kvalita je závislá na kvalitě originálu. Při nízké kvalitě originálu se v záznamu projevuje mnoho statických a jiných anomálií. Záznam pořízený v rozlišení 352x240 s 30 snímky za sekundu je však při přehrávání na televizní obrazovce od originálu k nerozeznání. Upravený záznam je samozřejmě možné zpětně nahrát na kazetu. Buz dokáže zaznamenávat video z mnoha různých zdrojů: televize, videa, DVD, Nintendo64 i Sony PlayStation.

Problémy mohou nastat, pokud pevný disk není dostatečně rychlý, což se projeví vynecháváním snímků. Zřejmě proto je na Buz integrován SCSI adaptér, ovšem i UDMA disky jsou naprosto dostačující. Rychlost přenosu zaznamenávaných dat nepřekračuje 3MB/s, takže většina novějších pevných disků (IDE i SCSI) jej bez problémů zvládne. Problém může také vzniknout kvůli použité VGA kartě, např. s Matrox G100 nebylo lze přehrávat video a ani Diamond Stealth II G460 nepracoval zcela korektně. Na druhou stranu s Diamond Viper V330 fungovalo vše bez problémů.

Umístění SCSI adaptéru na Buz kartě může být někdy na obtíž, protože zabírá jedno IRQ přerušení a také podpora pro Windows NT chybí. Jinak je Iomega Buz díky své ceně a možnostem ideální pro amatérský záznam a úpravu videa, instalace je poměrně jednoduchá, jen je třeba dát pozor na konflikty a spolupráci s video kartou. Pokud chcete používat video pouze pro webovské stránky nebo čistě pro zábavu, vystačíte bohatě i s levnějšími (kolem $99) TV tuner kartami, které zaznamenávají video v rozlišení 320x240 při 30 snímcích za sekundu.


Podle Freak
reklama