Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak je to s PFC u zdroje Chill innovation CP-520A2?

6.9.2006, Martin Šejnoha, recenze
Jak je to s PFC u zdroje Chill innovation CP-520A2?
V nedávném testu zdrojů vyšší třídy jsme poukázali na nefunkční Aktivní PFC u zdrojů Chill CP-520A2. V tomto článku se dozvíte, jak tomu je u dalších kusů a navíc jsme podrobili zátěžovým testům zdroj Chill Innovation CP-450A3. Test dopadl velmi zajímavě, více se dozvíte v článku.
Kapitoly článku:
  1. Jak je to s PFC u zdroje Chill innovation CP-520A2?
  2. Chill Innovation CP-450A3
U posledního testu šesti zdrojů vyšší třídy se rozpoutala bouřlivá diskuze na téma vyřazené PFC u zdrojů Chill Innovation CP520A2. V článku jsme uvedli, že PFC bylo pravděpodobně kvůli problémům vyřazeno dodatečně z funkce, tento stav byl ověřen na dvou kusech. Na popudy v diskuzi u článku byly zapůjčeny další dva kusy přímo od výhradního dovozce, firmy Bostar. Tyto zdroje byly absolutně nové, krabice byly potaženy ochrannou fólií a ani plomby nebyly nijak poškozené. Ovšem i u těchto kusů se potvrdilo dodatečné vyřazení PFC z funkce. Na následujícím nákresu je zachycena dodatečná úprava obvodů Aktivního PFC.
Vývod VCC slouží k napájení řídícího obvodu aktivního PFC, napětí je odebíráno ze zdroje +5VSB.

Dodatečné úpravy jsou vyznačeny červenou barvou, jedná se o odpojení spínacího tranzistoru a přemostění diody. Úprava nebyla provedena ve všech kusech shodně, přemostění diody bylo provedeno jen u jednoho, ten měl zároveň přerušený přívod napájení řídícího obvodu, aby zbytečně nebyl v provozu a neodebíral proud. Ovšem odběr obvodu je velmi malý, rozdíl odpojený – neodpojený nebude na odběru ze sítě téměř znát, natož aby jej zachytil elektroměr. Přemostění diody už je věc jiná, pokud přemostěná není, zbytečně se ohřívá průchodem proudu a při maximální zátěži na ní může vznikat 1,5W ztrátového příkonu. Na provedených úpravách je vidět, že byly prováděny tak, aby to vyšlo co nejlevněji. Mnohem lepší řešení by bylo desku aktivního PFC zcela odstranit, ovšem to už si žádá rozebrání v podstatě celého zdroje a pájení kabeláže. Kdežto takto výrobci stačí dvakrát cvaknout kleštičkami.
Nyní již následuje test modelu CP-450A3, jedná se o třetí revizi, která by měla mít odstraněny již všechny dříve odhalené nedostatky.