reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak nám hrály aktivní reprosoustavy A4Tech AS-6 a AS-7?

6.3.2001, Radim Vařák, recenze
Jak nám hrály aktivní reprosoustavy A4Tech AS-6 a AS-7?
V našem testu se zaměříme na dva nové typy aktivních reproduktorových soustav, které dodává firma A4Tech pod typovým označením AS-6 a AS-7. Vzhledem k velmi blízkému "příbuzenskému" stavu budou oba modely popisovány současně, ale s tím, že na případné odlišnosti bude v textu upozorněno.
V našem testu se zaměříme na dva nové typy aktivních reproduktorových soustav, které dodává firma A4Tech pod typovým označením AS-6 a AS-7. Vzhledem k velmi blízkému "příbuzenskému" stavu budou oba modely popisovány současně, ale s tím, že na případné odlišnosti bude v textu upozorněno.

Obě soustavy jsou řešeny obvyklým způsobem, kdy v pravé skříňce je umístěna kompletní elektronika včetně napájecího síťového zdroje, levá skříňka je pasivní a obsahuje pouze samotný reproduktor. Propojení levé i pravé skříně postrádá obvyklý konektor (obě poloviny jsou nerozlučně spojeny tímto propojovacím kabelem), propojovací kablík o délce 1.2 m je však dostatečně dlouhý pro vhodné rozmístění obou reproduktorů na pracovním stole a nebo poličce.

repro
Společná fotografie reprosoustav A4Tech
(vlevo model AS7 a vpravo AS-6)

Veškeré součástky použitého nízkofrekvenčního zesilovače včetně ovládacích prvků jsou umístěny na jediné destičce plošných spojů. Srdcem zesilovače je integrovaný obvod TEA 2025, který není opatřen samostatným chladičem. Za provozu se však příliš nezahřívá, dostatečné odvádění ztrátového výkonu zajišťují rozšířené zemnící plochy použitého plošného spoje. Síťový transformátor je umístěn mimo desku plošných spojů, usměrňovač je dvoucestný můstkového typu s filtračním elektrolytickým kondenzátorem o dostatečné kapacitě zaručuje, že zbytkový síťový brum je minimální (zcela v normě pro tuto kategorii reproduktorů).

V obou reprosoustavách je použit stejný typ širokopásmových reproduktorů (4 Ohm/3W) oválného tvaru o rozměru membrány 80 x 40 mm. Jejich magnetický systém je dostatečně stíněn a nezpůsobuje rozostření obrazu (nebo barevné moaré) ani při jejich umístění v těsné blízkosti monitoru.

Elektrické zapojení obou reprosoustav je téměř totožné a liší se jen v detailech. Na ovládacím panelu menšího typu (AS-6) najdeme kromě hlavního spínače, zelené kontrolky “Power” a regulátoru hlasitosti také konektor pro připojení stereofonních sluchátek. To oceníme zejména při práci ve večerních hodinách, nechceme-li se vzdát poslechu oblíbené hudby bez toho abychom přitom nerušili rodinné příslušníky. Větší typ (AS-7) výstupem na sluchátka vybaven není, navíc je však vybaven účinným regulátorem tónové clony (něco za něco).

Vnější provedení a vzhled obou reprosoustav je samozřejmě věcí individuálního vkusu, zejména v případě většího typu (AS-7). Jelikož mi však oba modely repráčků padly do oka, považuji je za velmi zdařilé (dle mého názoru). Za menší nevýhodu bych snad považoval jen to, že povrch ovládacích knoflíků není vroubkován a regulace poměrně ztuha jdoucích potenciometrů (třeba se časem vychodí) je poněkud obtížnější (pro dítě a nebo manželku, která si zrovna nakrémovala ruce nějakým mastným přípravkem - to by ovšem na tuto techniku neměla vůbec sah... :-).

Technické údaje dle výrobce:
AS-6
AS-7
Celkové harmonické zkreslení:
0.05 %
0.05 %
Vstupní citlivost:
200 ÷ 300 mV
250 ÷ 350 mV
Poměr signál-šum:
55 dB
55 dB
Frekvenční rozsah:
80 Hz ÷ 20 kHz
100 Hz ÷ 20 kHz

Pro doplnění ještě internetová stránka výrobce.

Od reprosoustav takto malého typu nemůžeme samozřejmě požadovat mimořádný akustický výkon. Na obalu uváděný výkon 120 resp. 180 W P.M.P.O. bereme s rezervou jako daň konkurenčnímu boji, ke které se dnes uchylují i výrobci zvučnějších jmen. Reproduktory nejsou určeny pro příznivce kvalitní reprodukce Hi-Fi, ale pro ozvučení běžných počítačových programů, jazykových kurzů, encyklopedií apod. jistě plně vyhoví. Jak již bylo řečeno, oba typy reprosoustav používají stejný zesilovač i reproduktory, větší objem skříněk u typu AS-7 je však na kvalitě reprodukce přeci jen znát, přesto, že dle údajů výrobce má typ AS-6 širší frekvenční rozsah.

Na závěr ještě uveďme pro porovnání s jinými obdobnými výrobky cenu, za kterou si tyto reprosoustavy můžeme zakoupit. Rozměrově menší model A4Tech AS-6 pořídíme za 249 Kč a ten větší AS-7 za 349 Kč (doporučené koncové ceny bez DPH).

K testování zapůjčil: Abacus
reklama