Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Je libo velký LCD panel? Dell 2405FPW

7.12.2005, Pavel Kovač, recenze
Je libo velký LCD panel? Dell 2405FPW
V dnešní recenzi se podíváme na jeden LCD panel z vyšší třídy. Tento monitor zaujme především neobvyklým poměrem stran a obrovskou úhlopříčkou. Celých 24" je opravdu mnoho a velikost se blíží menší televizi. Jak se vám prozatím líbí?
Kapitoly článku:
  1. Je libo velký LCD panel? Dell 2405FPW
  2. OSD, Testy - první část
  3. Testy - pokračování
  4. Závěr

Na první pohled...


...se zamilujete a nebudete chtít již nic jiného. Těď však vážně. Designově je tento monitor velmi elegantní (i když na hliníkové MAC panely stále nemá). Jeho černý rámeček není narušován žádnou vysoce svítivou diodou (jak je v poslední době ve velké oblibě). Stojan je proveden ve stříbrné barvě, a tak je celkově monitor perfektně barevně vyvážen. A protože obrázek řekne více než tisíc slov, tak je tu připravena první fotografie.Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Aby si každý dokázal představit, jak je panel velký, tak jsem na této fotce využil porovnávacího předmětu (klasický obal CD/DVD). Schválně si zkuste obal přiložit na svůj monitor. Jistě jste si všimli čehosi na levém okraji panelu. Ten kdo hádal čtečku paměťových karet, hádal správně. Čtečka dokáže pojmout dnes standardní sadu karet (Secure Digital, miniSD, MMC, Compact Flash, Sony MS, Smart Media a Hitachi Microdrive). Umístění čtečky na monitor je jistě velmi výhodné. Uživatel se tak nemusí ohýbat k samotnému počítači a také se hodí, když přijde kamarád s foťákem drže se za hlavu, že zapomněl kabel. Pod samotnou čtečkou se krčí dva USB porty. Ovšem jak si povíme dále, nejsou to jediné dva USB porty, které monitor nabízí.Čtečka flash karet a dva USB 2.0 porty (Pro zvetšení klikněte)

Tlačítka pro ovládání jsou umístěna v pravém dolním rohu panelu z čelní strany. Pro jejich stisknutí nemusíte vyvíjet nadměrnou sílu, avšak při stisknutí se panel lehce zhoupne (to je však pochopitelné vzhledem k velikosti panelu - ruka vytváří daleko větší moment než u "prťavých" 17" či 19" modelů). Jak jsem již naznačil v úvodu, tak diody indikující stav jsou příjemně málo intenzivní, avšak jsou zřetelné i na přímém slunečním světle. Takhle by to mělo být u všech monitorů.


Ovládací tlačítka (Pro zvětšení klikněte)

Na předchozí fotografii by se mohlo zdát, že spodní okraj panelu je černý a boky jsou namodralé. Ve skutečnosti tomu tak však není. Spodní kraj je pouze hladší, a proto se na fotce jeví zcela jinak. Této skutečnosti si však v praxi všimnete pouze po detailním zkoumání monitoru.Pohled z levé strany a naklopení monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Naklopení monitoru je možné jen v rozsahu -5° až +30° což je na dnešní dobu jen průměrné, avšak zcela dostatečné. Naopak velikost zdvihu je více než úctyhodná. Je to dáno také tím, že monitor lze otáčet (funkce pivot) a díky širokoúhlé obrazovce je třeba monitor opravdu dostatečně zvednout. Pokud stlačíte panel do nejnižší pozice, tak se automaticky uzamkne a musíte jej pro zdvihnutí uvolnit tlačítkem umístěným v noze monitoru.


Maximální zdvih panelu (Pro zvětšení klikněte)

Jak je vidět na předchozí fotografii, tak zdvih je opravdu slušný. Celých 11cm je dostatečné i na stůl bez jakékoli úpravy pro monitor.


Funkce pivot (Pro zvětšení klikněte)

Pokud si monitor otočíte na výšku, tak se jistě leknete. Pokud se totiž podíváte na takto postavený monitor, tak se vám jistě bude zdát, že je prohnutý. Je to však dáno tím, jak je monitor velký. V horizontální poloze je mozek asi zvyklý a tak toto "prohnutí" není vidět.Uchycení kabelů a zadní strana (Pro zvětšení klikněte)

Uchycení kabelů je řešeno pomocí gumového "tunelu", který svojí funkci plní opravdu dobře. Jak jednoduché řešení a jak účinné.


Konektory (Pro zvětšení klikněte)

A dostáváme se k jedné lahůdce. Hned první pohled na konektory vzbuzuje dojem opravdu výjimečného monitoru. Vezmeme to však pěkně popořadě. První je klasický konektor pro napájení. Druhý je 12V výstup pro přídavné reproduktory, dále je zde S-Video vstup, kompozitní a vstup pro oddělené RGB složky. Pak jsou zde již tradiční počítačové DVI a D-Sub vstupy. V neposlední řadě se zde nachází USB HUB se čtyřmi výstupy (dva jsou z boku monitoru). Celkový počet video vstupů je tedy pět. To je opravdu dost. Chybí snad jen HDMI, což je však vlastně jen modifikovaný DVI konektor.


Příslušenství
  • Napájecí kabel
  • D-SUB kabel
  • DVI kabel
  • Instalační příručka
  • CD s manuálem v PDF a ICM profilem

Dell 2405FPW
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
24"
Ideální odezva
16ms
Jas
500cd/m^2
Kontrast
1000:1
Výrobní technologie
MVA
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
178°/178°
Počet barev
16,7mil (8-bit)
Rozteč bodů
0,270mm
Nativní rozlišení
1920 x 1200
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
ANO (4 porty)
Vstupy
DVI, D-SUB, S-Video, Kompositní, Component RGB
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO
Hmotnost
9,8kg
Norma TCO
TCO`99
Pivot
ANO
Speciální vlastnosti
Picture-in-picture
Doporučená koncová cena: 44 000,- Kč bez DPH