Jednoplotnové pevné disky - který je nejlepší?

Jednoplotnové pevné disky - který je nejlepší?
, , recenze
Dnes se zaměříme na pevné disky s jednou plotnou s co největší hustotou záznamu. Zde na tom nejsou všichni výrobci zcela stejně, ale přesto se setkáme s modely od Hitachi, Samsung, Seagate a Western Digital.
K oblíbeným
reklama

Western Digital Caviar SE16 - WD3200AAKS


A nakonec tu jsou dvě série disku Western Digital WD3200AAKS - starší 00YGA0 se dvěma plotnami a novější 00B3A0 s jednou plotnou. Na nich, jak doufáme, bude dobře vidět rozdíl mezi vyšší a nižší hustotou zápisu, i když ta samozřejmě samotná zdaleka nespasí všechno.

Modelové označení
WD3200AAKS - 00B3A0 / 00YGA0
kapacita
320 GB
velikost bufferu
16 MB
rozhraní
SATA 3Gb/s
buffer
300 MB/s
ostatní vlastnosti
NCQ, Staggered Spin-up, Hot plug, NoTouch ramp load, IntelliSeek, Data Lifeguard, ShockGuard
počet sektorů
625 142 448
počet ploten
1 (00B3A0), 2 (00YGA0)
počet hlaviček
2 (00B3A0), 4 (00YGA0)
průměrná přístupová doba
8,9 ms
12 V - read/write
395 mA
5 V - read/write
660 mA
MTBF
-
start / stop
-
operační teploty
0 - 60 °C
operační tepl. gradient
-
max. operační otřes
65 G - 2 ms
max. neoperační otřes
350 G - 2 ms
hlučnost
25 dB Idle
26 / 29 dB Seek
AAM
ne

Disky s označením WD3200AAKS se řadí do skupiny nazvané WD Caviar Blue, která se může označit jako střední třída. Pak máme v nabídce ještě WD Caviar Black, kam patří ty největší modely - 750GB WD7501AALS a 1TB WD1001FALS. A třetí skupinou desktopových disků jsou často omílané WD Caviar Green s kapacitami 500 GB, 750 GB a 1 TB, s nímiž se Western Digital snaží uspokojit nároky ekologicky uvědomělých uživatelů.


Western Digital WD3200AAKS - 00B3A0

WD3200AAKS mají ve výbavě několik firemních technologií. Sem patří jednak NoTouch ramp load, pod čímž se skrývá technologie zajišťující odstup záznamové hlavy od plotny, aby se tyto nikdy nesetkaly a nedošlo k jejich poškození. Technologie IntelliSeek má zase volit optimální rychlost seeku pro snížení spotřeby, hluku a vibrací. A pak jsou zde technologie pro ochranu dat: Data Lifeguard s detekcí chyb a jejich opravováním a také ShockGuard chránící za běhu disk před otřesy a vibracemi zvenčí. Jsou to tedy celkem běžné záležitosti, jaké najdeme i u ostatních modelů jiných výrobců. Každý výrobce má ale pochopitelně své vlastní způsoby provedení.


Western Digital WD3200AAKS - 00YGA0

Pokud se zaměříme na rozdíly mezi 00YGA0 se dvěma plotnami a novější 00B3A0 s jednou plotnou, pak již při potěžkání je starší verze citelně těžší a také využívá jiný obal. To je znatelné především při pohledu zezdola, kde je 00B3A0 hlubší, což značí méně prostoru uvnitř, a tedy i použití méně ploten. Dále si můžeme všimnout trochu odlišného vedení napájení k motorku, ale to je pouze drobnost.


Western Digital WD3200AAKS - 00B3A0

Co se týče portů, pak krom napájecího a datového SATA konektoru je na čele disku ještě osm pinů, které zde však neslouží pro přepínání mezi SATA módy, ale pro zapnutí funkce PUIS - Power Up In Standby. Tato funkce dovolí, aby se při disk zapnul pouze do Standby módu a ne do aktivního módu. Disk tedy neroztočí své plotny do té doby, dokud nebude muset přečíst či zapsat data. Tato funkce se ale samozřejmě nehodí pro disky, na kterých je uložen systém, protože to zpomalí bootování.


Western Digital WD3200AAKS - 00YGA0

Disky jsme si tedy představili a nyní hurá na samotné výkonnostní testy.


Stále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu Western Digital Caviar Blue 320GB, 16MB, WD3200AAKS poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>

reklama
Nejnovější články
Amazon Kindle Paperwhite nabízí 10týdenní výdrž a port USB-C Amazon Kindle Paperwhite nabízí 10týdenní výdrž a port USB-C
Amazon představil novou generaci elektronické čtečky Kindle Paperwhite. Ta dostává větší displej, tenčí rámečky i možnost nabíjení přes port USB-C. Má také o něco vyšší jas a další dílčí vylepšení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
USA zařazují na černou listinu první kryptoburzu, formálně českou Suex.io USA zařazují na černou listinu první kryptoburzu, formálně českou Suex.io
Kryptoměnové podniky jsou v hledáčku úřadů obvykle kvůli praní špinavých peněz nebo podezření z podpory teroristů, ovšem první kryptoburza, která se ocitla na černé listině USA, si to vysloužila kvůli ransomware. Jde o formálně českou Suex.io. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Core i9-12900K údajně získal přes 30 tisíc bodů v Cinebench R23 Core i9-12900K údajně získal přes 30 tisíc bodů v Cinebench R23
Máme tu další test, i když stále samozřejmě s nezaručenou pravostí výsledků. Nyní jde již o výkon v renderování, a to v testu Cinebench R23, v němž Core i9-12900K měl získat přes 30 tisíc bodů. A to je skutečně slušné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
NVIDIA si patentovala Face-to-Face 3D pouzdření čipů pro budoucí GPU NVIDIA si patentovala Face-to-Face 3D pouzdření čipů pro budoucí GPU
NVIDIA má své zkušenosti s využitím moderních technologií pro pouzdření čipů, ale pokud jde o produkty skutečně vyslané na trh, jedná se spíše jen o využití pamětí HBM. Nicméně to by se mělo změnit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TrendForce: paměti DRAM by měly zlevnit až o 8 procent TrendForce: paměti DRAM by měly zlevnit až o 8 procent
Zpráva o zlevnění pamětí DRAM může v dnešní době působit jako zjevení, ovšem společnost TrendForce už dříve uváděla, že tyto paměti zrovna nepatří mezi nedostatkové zboží a do konce roku by už neměla jejich cena moc růst a spíše klesat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře