reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jednu HD 4870 X2 nebo GTX 260 SLI?

20.10.2008, Petr Štefek, recenze
Jednu HD 4870 X2 nebo GTX 260 SLI?
V dnešním článku se zaměříme na kategorii, kterou jsme pracovně pojmenovali jako "rozumný" high-end. Podíváme se tak na dvojici GeForce GTX 260 ve SLI a Radeon HD 4870 X2. Oba soupeřící systémy se pohybují v podobné cenové relaci, ale každý je poněkud jiný. Jak si vedou obě řešení v posledních hrách, to uvidíme na následujících stránkách.
Pokud uvažujete o stavbě počítače, který vám umožní vychutnávat libovolnou současnou hru na plné detaily i na monitorech velké úhlopříčky a nechcete za něj utratit skutečně šílené peníze, tak se do vašeho hledáčku jistě dostaly dvě GeForce GTX 260 ve SLI. Pád cen zapříčinil to, že dnes velmi snadno najdete tyto karty s cenovkou pod 6 tisíc korun s daní. Dvě spolupracující GeForce GTX 260 ale vyžadují přítomnost čipsetu Nvidia s podporou SLI a minimálně dvěma volnými sloty PCIe 16x (8x).

Ve stejné cenové i výkonnostní relaci najdeme samostatnou grafickou kartu AMD Radeon HD 4870 X2, která jako dvoučipový high-end společnosti nabízí velmi podobné služby jako výše jmenovaný tandem grafických karet GeFotce GTX 260. Výhodou Radeonu HD 4870 X2 je bezpochyby možnost osazení do libovolné základní desky.


– 2x GeForce GTX 280 + 1x Radeon HD 4870 X2 –

GeForce GTX 260 je na trhu již nějaký ten měsíc a zatím prokázala své nesporné kvality. Mezi přednosti patří pěkná cena a velmi vyrovnaný výkon. Strašákem do budoucna může být absence podpory DirectX 10.1, ale v současné době nikdo nedokáže říci, nakolik podstatné to je. Hry s podporou DirectX 10.1 jsou ale již ohlášeny. Jádro GT200 se vyznačuje poměrně velkým množstvím stream procesorů (240), ale v případě modelu GTX 260 bylo sáhnuto k jejich částečnému uzamčení, aby karta nekonkurovala vyššímu modelu GTX280 s plným počtem stream procesorů.

Aby to bylo složitější, tak Nvidia má v současné době dvě grafické karty s označením GeForce GTX 260, kde první (starší model) má aktivováno 192 stream procesorů a druhá (přichází na trh - podíváme se na ni v některém z dalších testů) rovnou 216 stream procesorů, aby mohla konkurovat velmi povedenému AMD Radeonu HD 4870. Zúžena byla rovněž pameťová sběrnice na 448 bitů. To dává ve spojení s relativně obyčejnými GDDR3 paměťovými čipy poměrně velkou propustnost.

AMD Radeon HD 4870 X2 je vybaven dvěma jádry RV770 s podporou DirectX 10.1, což je pěkná vyhlídka do budoucna, která je ovšem nyní jen na papíře. Díky spojení dvou relativně výkonných čipů, které nejsou svou plochou tak monstrózní jako Nvidia GT200, mohla společnost pomýšlet na dvoučipovou kartu. Podle testů se ukazuje, že CrossFire je již ve stavu použitelnosti a musí se s ním počítat, neboť často pozlobí i nejvýkonnější SLI složené ze dvou grafických karet GeForce GTX260/GTX280. Nevýhodou je velmi vysoká spotřeba a nutnost výkonného chlazení. Po funkční stránce nelze již dvoučipové grafické kartě z produkce AMD nic vyčítat. Model X2 využívá stejně jako "obyčejný" Radeon HD 4870 relativně úzkou paměťovou sběrnici (256 bitů) ve spojení s ultrarychlými paměťovými čipy GDDR5.

reklama