reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

JetWay M1794 - LCD monitor za přijatelnou cenu

6.6.2002, Štěpán Mrázek, recenze
JetWay M1794 - LCD monitor za přijatelnou cenu
LCD monitory jsou dnes opravdu v kurzu a proto se jim také v poslední době věnujeme intenzivněji než v minulosti. Dnes pro vás máme dalšího zástupce „levnější“ třídy. Je jím LCD monitor s úhlopříčkou 17 palců značky Jetway.
JetWay M1794 je dalším zástupcem levnějších LCD monitorů, který jsme dostali k testům. Jedná se o LCD monitor s úhlopříčkou 17 palců, který svými parametry nijak výrazně nevybočuje z řady. Snad jen čas odezvy je poněkud lepší než u předchozích modelů. Jako první se již tradičně podíváme na tento monitor čočkou fotoaparátu.

První věc, které si člověk na tomto LCD monitoru všimne, je poněkud strohý design. Mě osobně se jeho vzhled docela zamlouvá, je to ale značně subjektivní názor. Posoudit jej můžete všichni na následujících obrázcích, které zachycují monitor ze tří různých stran:


Obr. 1 - LCD monitor JetWay M1794 zepředu
klikněte pro zvětšení
Obr. 2 - LCD monitor JetWay M1794 zezadu
klikněte pro zvětšeníObr. 3 - LCD monitor JetWay M1794 z boku
klikněte pro zvětšení

Monitor zezadu ukrývá pod plastovými kryty napájecí konektor a také vstupní kabel pro obrazový signál (analogový, neboť DVI konektorem tento monitor není vybaven). Zde si zaslouží společnost JetWay velkou pochvalu, neboť kabel je možné vyměnit. Stačí jej pouze vytáhnout z konektoru D-sub (vzhledem k malému prostoru je to značně nepohodlné, ale je to nutná daň za malé rozměry LCD monitorů) a nahradit jiným kabelem. Na obrázku 4 vidíte celkový pohled na odkrytou zadní část monitoru a na dalším obrázku je pak detail konektorů.

Pozn.: doma mám starší CRT monitor, který má poškozený kabel a monitor občas přechází do fialové barvy :-(. Vzhledem k tom, že není možné kabel prostě vyměnit za nový čeká mě cesta do servisu. Tohle se vám také může stát, pokud si koupíte monitor s napevno připojeným kabelem.Obr. 4 - Odkrytá zadní část monitoru
klikněte pro zvětšení

Musím si ovšem "rýpnout" do celkového provedení plastových krytů (na fotografii jsou odstraněny) ty jsou vyráběny s velkorysou rozměrovou tolerancí a mnohdy nesedí zcela přesně. Chápu, že 1 mm je sice poměrně malá vzdálenost, ale přesto…


Obr. 5 - Detail konektorů
klikněte pro zvětšení

Rozvržení ovládacích tlačítek je pro mě poněkud nepohodlné, ale to hlavním důvodem je skutečnost, že se mi monitory na stole střídají prakticky neustále. Celkové rozložení tlačítek na předním panelu můžete vidět na následujícím obrázku a posuďte sami jestli vám vyhovuje či nikoliv:


Obr. 6 - Rozložení ovládacích tlačítek
klikněte pro zvětšení

Mezi dodávané příslušenství patří také napájecí zdroj, který je zcela standardní, jeho fotografii zde uvádím jen pro celkový obrázek.


Obr. 7 - Napájecí zdroj
klikněte pro zvětšení

Dále je pak součástí příslušenství napájecí kabel, audio kabel pro integrované reproduktory a nakonec krátká manuál (češtinu nečekejte).


Obr. 8 - Dodávané příslušenství
klikněte pro zvětšení

Technické specifikaceTab. 1 - Technické specifikace LCD monitoru JetWay M1794

Praktické zkušenosti

Jako první jsem si všimnul vadného pixelu v pravé části displeje. Po chvilce hledání jsem nalezl ještě druhý o něco výše a blíže ke středu. Musím podotknout, že předchozí dva LCD monitory, které jsme testovali (ACER FP751 a AOC LM700), byly zcela korektní a bez jediného vadného pixelu.

Co se týká ovládacích tlačítek již jsem psal, že mě osobně se zdá jejich rozložení poněkud nepohodlné, ale to je věc názoru a hlavně je to o zvyku. Ovládání monitoru se provádí v OSD menu a můžete korigovat následující parametry:
 • Kontrast
 • Jas
 • Fáze
 • Vertikální pozice
 • Horizontální pozice
 • Teplota barev

Pozn.: Dále pak v menu nechybí automatická konfigurace a možnost obnovit výchozí nastavení.

S kvalitou obrazu jsem byl spokojen (používal jsem jej samozřejmě s doporučeným rozlišením, které je 1280 x 1024), při interpolaci z menších rozlišení je obraz nepoužitelný pro normální práci (ostatně jedinou možnou vadou je zde chybný pixel a ty jsou tu 2 z 1 310 720).

Přehrávání videa není pro tento monitor problémem (o času odezvy se zmíním pod tímto odstavcem), avšak hraní akčních (a obecně jakýchkoliv rychlých) her je již poněkud problematické. To, ale platí pro všechny dnešní LCD monitory a ještě nějakou dobu platit bude.

Ještě k onomu času odezvy, rád bych zde vyzdvihnul, že JetWay M1794 má pouhých 25 ms. Následující řádky srovnávají LCD monitory, které jsme recenzovali v roce 2002 z právě hlediska času odezvy. JetWay M1794 zde vychází jako jasný vítěz:
 • AOC LM700 >> 1/0.05 = 20 snímků za sekundu
 • ACER FP751 >> 1/0.045 = 22,2 snímků za sekundu
 • JetWay M1794 >> 1/0,025 = 40 snímků za sekundu

Pozn.: U integrovaných reproduktorů nečekejte žádný skvělý zvuk, prostě hrají a to je vše.

Závěrečné hodnocení

Předem musím podotknout, že hodnocení je opět vztaženo k cenové kategorii monitoru. U dražšího modelu bych se asi výrazněji pozastavil před výrobní tolerancí plastových krytů a kontrastem.

Proti kvalitě obrazu nemám žádných výrazných připomínek (tedy vyjma obou dvou vadných pixelů, to se ale týká konkrétního kusu). Co se týká použitelnosti pro hry, pak u rychlých akčních her je prostě znatelný čas odezvy (který je u tohoto modelu ještě velice slušný). Přehrávání videa je pak naprosto bezproblémové - tedy pokud si nechcete pouštět zvuk na integrovaných reproduktorech :-). Podsvícení monitoru je věc, který bývá u některých (převážně levnějších modelů) často kritizovaná. U tohoto LCD monitoru je podsvícení velice dobře rozloženo a není znatelná v určitých částech obrazovky je silnější intenzita.

Na závěr ještě malá rada pro každého kdo kupuje LCD monitor. Pokud máte tu možnost trvejte na předvedení konkrétního kusu, který kupujete. Já osobně bych nekoupil monitor s vadnými pixely a mnohé firmy berou určitý počet vadných pixelů jako výrobní vlastnost a nikoliv vadu. Reklamace pak samozřejmě není možná.

Negativní stránky
 • Výrobní nepřesnosti
 • Zvuk integrovaných reproduktorů

Pozitivní stránky
 • Slušná cena
 • Velice dobrý čas odezvy
 • Homogenní podsvícení

Cena: 21990 Kč bez DP doporučená koncová cena
Záruka: 24 měsícůZa zapůjčení LCD monitoru JetWay M1794 k testům děkujeme společnosti 100 Mega Praha s.r.o.
reklama