Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kingston DT R3.0: zlatá střední cesta

5.7.2012, Jan Vítek, recenze
Kingston DT R3.0: zlatá střední cesta
Společnost Kingston je stálicí mezi firmami vyrábějícími USB flash disky a ve své nabídce má hned několik modelů pro USB 3.0. My si dnes vyzkoušíme zbrusu nový 32GB DataTraveler R3.0, od nějž můžeme očekávat dobré výkony a odpovídající cenu.
Kapitoly článku:
  1. Kingston DT R3.0: zlatá střední cesta
  2. Testy a závěrečné hodnocení
Kingston DataTraveler R3.0 patří mezi rozsáhlou rodinu flash disků s označením Personal, vedle níž tu jsou ještě Encrypted Secure s lepším zabezpečením a Wireless Drives s bezdrátovým připojením. Jde tedy o běžný flash disk, jenž se zařadí pod model Kingston DataTraveler HyperX 3.0 (recenze), což je už starší model, jenž ale nabídne vysokou datovou propustnost až 225 MB/s, tedy dle specifikací.
 Kingston nám zde dá na výběr mezi modely s kapacitou 16, 32 a 64 GB, přičemž k nám na test dorazila 32GB verze. Ta stejně jako její sestřičky slibuje odolnost danou gumovým tělem, což ale zjevně nebude platit pro ohýbání, a také nadstandardní záruku.

Dnes testovaný flash disk přišel zataven v plastovém obalu. Na štítku výrobce zcela jasně udává, jaké rychlosti můžeme při přenosech dat očekávat a jak dlouhou nabízí záruku. Všechny hlavní údaje jsou mezi specifikacemi v tabulce:

Model
Kingston DataTraveler R3.0 32 GB
Materiál
gumové tělo
černo/modré zbarvení
Rozměry
70 x 22,7 x 12,4 mm
Hmotnost
19 gramů
Kapacita
32 GB (dále 16 a 64 GB)
Rozhraní
USB 3.0
Záruka
5 let
Čtení (sekvenční)
70 MB/s
Zápis (sekvenční)
30 MB/s

Tento flash disk tedy nabídne celkem slušnou rychlost sekvenčního čtení až 70 MB/s, ovšem jak už to bývá, zápis je výrazně pomalejší. Zde se dostane maximálně na 30 MB/s, což už téměř hraničí s tím, co dokáže poskytnout rozhraní USB 2.0. Pokud tedy DataTraveler R3.0 připojíme přes ně, poskytne nám propustnost 30 a 25 MB/s. Architektura disku, respektive jeho flash kontroleru, je dle informací výrobce dvoukanálová.

K tomuto modelu mimochodem existuje alternativa v podobě nedávno představených DataTraveler Elite 3.0, které mají v podstatě stejnou cenu, záruku i shodné výkony a liší se tak jen svým zpracováním. Jejich schránka je pevná, o chlup menší a těžší a mají vysunovací USB konektor.


Zpracování flash disku


DataTraveler R3.0 je klasický gumový flash disk, jakých jsme měli možnost vidět už několik, ať už od Kingstonu nebo od jiné firmy (především Corsair). Jeho výhodou je, že by mu neměl vadit pád v podstatě z jakékoliv výšky, ovšem na druhou stranu by nemusel zrovna dobře snášet ohýbání. Tedy on samotný ano, ale elektronika uvnitř asi ne. Každopádně v tomto ohledu jsem flash disk až do krajnosti nezkoušel, ovšem bylo cítit, že stačí jen trochu zabrat a něco by se uvnitř zlomilo. Flash disk s řádně zpracovaným kovovým tělem tedy osobně pokládám za odolnější.

Tento flash disk má jinak klasické zpracování, čímž mám na mysli tvar, velikost a také volně odnímatelnou krytku konektoru USB. Tu můžeme nasadit i na opačnou část těla, aby se nemusela válet někde mimo. Nedrží na ní sice moc pevně, ale to bude lepší, když do podlouhlého otvoru nasuneme dodávané poutko. Nicméně na konektoru tato krytka drží velmi dobře a na druhou stranu ji není problém sundat.

Jinak není ke zpracování co dodat, snad jen že stavová modrá LED je umístěna tak, aby osvětlovala zmíněný otvor pro poutko. Na první pohled ji ale neuvidíte, to pouze až když se zapne.


Příslušenství


Dodávané příslušenství se skládá jen z jednoho malého a tenkého, ale pevného očka s kovovým kroužkem. Za ten si můžeme DataTraveler R3.0 přichytit třeba na klíčenku.