reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Laser šestkrát jinak - I. část

7.6.2006, Zdeněk Eisenhammer, recenze
Laser šestkrát jinak - I. část
Ještě před pár lety by laserová tiskárna v domácnosti vyvolala údiv. Časy se mění, a tak došlo ke vzniku dnes vzkvétajícího segmentu levných laserovek, které svými cenami útočí na tiskárny inkoustové. Samozřejmě, chybí jim barvy, takže se nehodí pro každého, ale domácí kancelář je dnes zcela běžný jev, a proto bychom vám rádi pomohli s výběrem.
Manipulaci s tonerem jsem si vyzkoušel již při instalaci tiskárny. Zbývá jen dodat, že i zde je toner a válec sklouben do jednoho pouzdra.


Obrazová jednotka se vkládá ze shora……a vypadá podobně jako u jiných zařízení. Oranžový pásek napravo se před instalací do tiskárny musí vytrhnout.

Podívejme se na ceny spotřebního materiálu.

Toner (kapacita 2000 stran)*2180 Kč
Neoriginální toner (kapacita 2000 stran)?
* Některé prameny uvádějí kapacitu 2500 stran, v návodu a na internetových stránkách společnosti Canon je však uvedena hodnota 2000.

Kazeta a obrazový válec jsou zde spojeny a kupují se tedy společně. Nepodařilo se mi najít neoriginální spotřební materiál, což však neznamená, že neexistuje. Možná při googlování budete mít víc štěstí, než já. Cena za výtisk je zde relativně vysoká – 1,26 Kč. Na internetu se originální toner prodává zhruba o 500 Kč levněji (dokonce o chlup levněji než kazeta pro LJ1020, která má stejnou kapacitu, ačkoli je její doporučená cena nižší), takže se můžete dostat i pod korunu za výtisk. I přesto jsou tiskové náklady spíše vyšší. A teď už se můžeme vrhnout na výkonnostní testy.

Stejně jako tiskárna HP LaserJet 1020 nabízí toto zařízení rychlost 14 stran za minutu, tedy spíše méně. Jak dostála tiskárna svému slovu, se dozvíte z tabulky.

Zahřívání11,0 s
Start z pohotovostního režimu4,5 s
Start z úsporného režimu6,3 s
Průběžná rychlost14 str./min

Tiskárna má skutečně přímo raketový start a je téměř dvakrát rychlejší než konkurentka ze stáje HP. I přechod z pohotovostního a úsporného režimu je velmi rychlý a srovnatelný s 1020. Průběžná rychlost přesně splnila papírové parametry a tiskárna je tedy nepatrně rychlejší než HP LaserJet 1020, která za udávanými parametry malinko zaostala. Tiskárna Canon proto rozhodně bude vyhovovat uživatelům, kteří tisknou častěji menší objemy tisku – nebudou muset dlouho čekat na zapnutí nebo probuzení tiskárny. Nakonec nás jako obvykle čekají testy kvality. Vytiskl jsem opět dvě stránky, jednou s nastavením kvality Standard a jednou s kvalitou Web Pages, obojí při hustotě 4.


Čitelnost textu malých velikostí - kvalita Standard

Text se vytiskl bezproblémově, čitelné bylo písmo o velikosti 1,5 a inverzní písmo o velikosti 2,5, obojí srovnatelně s tiskárnou HP LaserJet 1020, i když "laserjetka“ měla možná o chloupek navrch, zejména při inverzním tisku. Zřejmě to bylo způsobeno tím, že toner tiskárny Canon se nepatrně více rozpíjí, a tak tenké čáry vypadají lehounce tlustší, což je u inverzního písma spíše na škodu. Rozdílná nastavení kvality neměla na tisk čistě černobílého textu žádný vliv, takže přikládám pouze výřezy z kvality Standard.


Standardní text - kvalita Standard
¨
Velmi zvláštně se projevil rozdíl mezi kvalitou "Standard" a "Web Page" u textu psaného různými odstíny šedi – při nastavení na možnost "Standard" se světle šedé písmo vytisklo tmavošedě, při kvalitě "Web Page" bylo vše v pořádku. Přijde mi, že šlo o chybu ovladačů, jelikož pro tisk textu je k dispozici samostatné nastavení, které tiskne veškerý text černě bez ohledu na jeho barvu (pokud samozřejmě není zcela bílý).50% šedý text - kvalita "Standard"50% šedý text - kvalita "Web Page"

Vlastnosti toneru byly zřetelné i při zkoumání čárové grafiky, jelikož čáry byly výraznější. Těžko říct, který výstup byl lepší, protože porovnávat výtisky s předlohou na monitoru (abychom zjistili, který více odpovídá skutečnosti) by bylo trochu zcestné. Kvalita "Standard" i "Web Page" byla zcela identická.


Čárová grafika - kvalita "Standard"

Vytištěný plynulý přechod z bílé do černé barvy dopadl velmi dobře, i když byl lehce vidět dithering (s tiskovým rozlišením 600 dpi se nedají dělat zázraky). Rozdíl mezi nastavením "Standard" a "Web Page" opět nebyl pozorovatelný.


Přechod - kvalita "Standard"

Následující snímky jsou pro obě kvality identické, s jedinou výjimkou: všimněte si textu

abc

mezi stupnicemi šedi, který znázorňuje výše uvedený problém tisku šedých znaků při kvalitě "Standard".


Fotografie - kvalita "Standard"Fotografie - kvalita "Web Page"

Při tisku fotografií tiskárna jednoznačně překonala konkurentku od HP. Celkový dojem se spíše podobal tiskárně Konica Minolta PagePro 1350W, i když její výtisky byly ještě o malinko hladší díky rozlišení 1200 x 600 dpi. Na druhou stranu ale bylo méně patrné proužkování. To se naopak projevilo na velkých výtiscích na celou stránku A4, kde se často objevil silnější pruh mírně světlejšího odstínu. Podobným neduhem ale trpěla i tiskárna společnosti HP. Celkově lze výkon při tisku fotografií v této kategorii tiskáren označit jen jako mírně nadprůměrný, musím však tiskárnu pochválit za to, jak se zhostila tisku na velmi kvalitní hladký silný papír, kde byla bezkonkurenční.


Detail fotografie - kvalita "Standard"

Rozdíl mezi kvalitou "Standard" a "Web Page" tentokrát dopadl lépe pro kvalitu "Standard", připadalo mi, že drobné proužkování je v ní méně zřetelné. To se však při použití jiné předlohy může lišit. Kvalita "Web Page" vylepšuje obrázky v nízkém rozlišení (nejspíše pomocí interpolace), jak ukazuje následující srovnání.


Webová grafika - kvalita "Standard"Webová grafika - kvalita "Web Page"

Tiskárna Canon LBP3000 svému výrobci rozhodně ostudu neudělala. Jde o vzhledově příjemné zařízení, které nezabere moc místa, je tiché a nabízí přijatelnou rychlost a vyrovnanou kvalitu tisku. Mezi nejvýraznější nedostatky jistě patří ovladače bez lokalizace a vyšší tiskové náklady. Pozor si dejte také na nižší doporučené měsíční zatížení. Mohu pochválit bezproblémovou činnost vstupního zásobníku (jen jednou byly načteny dva slepené listy, stejně jako u tiskárny HP LaserJet 1020) a bezproblémové přijetí všech médií, která jsem použil (běžný kancelářský papír 80 g/m2, kvalitní papír 90 g/m2 a velmi silný lesklý papír do laserových tiskáren s hmotností 160 g/m2). Jako přímá konkurentka tiskárny společnosti HP rozhodně obstála, výkonnostní parametry i tiskové náklady má téměř identické, navíc nabízí lepší kvalitu tisku fotografií a příznivější cenu.

Doporučená koncová cena tiskárny je 3880 Kč, seženete ji i o cca 800 Kč levněji.


kompaktní rozměry
chybí lokalizace ovladačů
tichý chod
vyšší náklady na tisk
vyrovnaná kvalita tisku
Ikona Odkaz na databázi
reklama