reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Levné EIZO? Ano, přichází M1900

15.3.2006, Pavel Kovač, recenze
Levné EIZO? Ano, přichází M1900
Nízká cena a EIZO? Jde to dohromady? Zdá se, že se s tímto spojením budeme setkávat stále častěji. Inu konkurence je čím dál tím silnější, a tak se i firma EIZO musí zaměřit i na nižší třídu LCD monitorů. Uvidíme, jak si model M1900 poradí s postarší technologií TN.
Kapitoly článku:

Tajemství v krabiciJakmile vybalíte monitor z krabice, zjistíte, že jeho vzhled je naprosto typický pro monitory EIZO. Šedý plast, ostré hrany a ničím nerušený design. Kdo jednou podlehl tajům designu EIZO, tak jistě pochopí onu krásu všech jejich monitorů. Na druhou stranu je design již hezkou řádku let stále stejný, a tak se někomu může zdát, že zkrátka není "in". Design je však otázka vkusu, a tak vás rozhodně nebudu nikterak ovlivňovat. Obrázek si udělejte sami z následujících fotografií.


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Jak je vidět z první fotografie, monitor má integrované reproduktory a relativně dost tlačítek. Spodní hrana je právě díky reproduktorům o něco větší, avšak díky ostrým hranám a "schodišťovitému" spodnímu lemu není šířka tolik znatelná a oku nevadí. Je opravdu zvláštní, jak dokáže výrobce jednoduchým prvkem zlepšit celkový dojem z monitoru. Inu kdo umí, ten umí.


Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Předchozí fotografie odhaluje atypický stojan na samotný panel, ten se totiž posunuje v kolejničkách a to v šikmém směru. Zdvihnete-li tedy monitor, tak jej tím také lehce oddálíte (cca 2cm). Pohybu směrem vzhůru pomáhá pružina, takže to jde opravdu snadno. Samotný náklon je také velmi příjemný - 5° vpřed a 30° vzad patří k nadprůměru.


Zdvih monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Ačkoli by se mohlo z fotky zdát, že zdvih není velký, tak věřte, že zdání klame. Celých 5cm (velikost spodního lemu) je slušných, uvážíme-li konstrukci panelu. Nastavování polohy monitoru jde však lehce a s absolutní přesností. Krajní polohy jsou navíc dobře definovány, a tak se nestane, že jednou ustavíte monitor níže a jednou výše.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

Monitor sice neumožňuje natočení kolem vertikální osy (funkce pivot), ale u panelů o poměru stran 5:4 to není tolik důležité. Někdo však tuto vlastnost preferuje a LCD monitor bez pivotu pro něj není použitelný. To si však každý musí přebrat sám. I kdyby monitor pivot měl, tak je díky nesouměrným lemům použitelnost diskutabilní.


Tlačítka na panelu

Pro ovládání monitoru slouží devět tlačítek, z čehož jsou čtyři směrové šipky. Právě směrové šipky do obou směrů (horizontální i vertikální) nejsou tolik obvyklé. Díky nim je procházení menu ještě více rychlé, než tomu bývá u jiných modelů.


Konektory na zadní straně monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Ke kvalitnímu monitoru neodmyslitelně patří DVI vstup, avšak ani D-Sub by chybět neměl. Pro účely napájení je zde klasický třípinový konektor a tak není problém monitor kdekoli zapojit. Vstup pro reproduktory je 3.5mm jack a stejný je i výstup pro sluchátka na spodní hraně u tlačítek. Zdroj je integrovaný, a tak se nebude pod nohama povalovat další krabička, co v zimním období hřeje na nohy.


Dodávané příslušenství:
  • D-Sub kabel
  • DVI kabel
  • Audio kabel
  • Napájecí kabel
  • Instalační příručka
  • CD s ovladači pro monitor, manuálem a kalibračním softwarem

Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
19"
Ideální odezva
8 ms (2/6)
Jas
20 až 250cd/m^2
Kontrast
700:1
Výrobní technologie
SUPER-TN
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
170°/155°
Počet barev
16,7mil (8-bit)
Rozteč bodů
0,294mm
Nativní rozlišení
1280 x 1024
Vestavěné reproduktory
ANO
USB HUB
NE
Vstupy
DVI, D-SUB, Audio
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
ANO (VESA 75 mm)
Hmotnost
6,3 kg
Norma TCO
TCO`03
Pivot
NE
Různé variace tohoto modelu
Černý (M1900-K) či šedý (M1900) rámeček
Speciální vlastnosti
10-bitové vnitřní zpracování signálu
Záruka 5let či 30 000hod
Doporučená koncová cena 10 520,- Kč (bez DPH)

Ze specifikací je patrné, že monitor je vzhledem k použité technologii opravdu exkluzivní. Horizontální úhel pohledu, kontrast a velký rozsah jasu jsou jen předzvěstí kvalitního monitoru. Navíc jak je u EIZA typické, tak i low-endový model je vybaven 10-bitovým vnitřním zpracováním obrazu.


Cenový přehled

Z cenového přehledu je patrné (všechny ceny jsou v zájmu "fair play" převzaty z jednoho obchodu), že monitor EIZO M1900 patří do průměrné cenové relace 19" LCD monitorů Je zde spousta dražších TN monitorů, které nejspíše nebudou dosahovat kvalit EIZA M1900, avšak jsou zde i panely levnější a s novější výrobní technologií MVA/PVA, ty však poskytují o dost horší odezvu. Pokud tedy hledáte monitor za slušnou cenu s jistotou kvality, tak se zatím EIZO M1900 zdá jako dobrá volba, avšak nepředbíhejme. Pokud hledáte lepší přehled, tak pomůže například naše pravidelné cenové zpravodajství.
reklama
reklama