www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>
>

Levné i dražší: výkon NAS serverů pro 2 disky

Levné i dražší: výkon NAS serverů pro 2 disky
, , recenze
V dnešním netradičním článku si vyzkoušíme několik NAS serverů, a to velmi levné i několikanásobně dražší. Cílem je zjistit, co dostaneme za své peníze, respektive co navíc nám především z hlediska výkonu nabídnou dražší NAS oproti levnějším...
reklama
Dnes jsme novým způsobem zaměstnali celkem šest NAS serverů určených pro běžné domácnosti, přičemž jsme vybrali zástupce těch nejlevnějších i několik dražších modelů. Orientační ceny jsou následující, přičemž ty aktuální najdete u prezentace každého z nich v dřívějších kapitolách.

Účelem testu bylo zjistit, jak jsou na tom z hlediska výkonu a zda budou stačit na více či méně intenzivní využití. Dobrou zprávou je, že i ten nejslabší NSA210 od firmy ZyXEL zvládl obsloužit dva počítače (jeden upload a jeden download) a přitom jsme ještě mohli na televizoru přehrávat film ve vysokém rozlišení. Rozdíl ale samozřejmě byl v tom, jakou rychlostí jsme mohli kopírovat data na či z NAS serveru pomocí hlavního počítače, který byl připojený přes router pomocí rozhraní Gigabit Ethernet.

Tyto NAS servery v žádném případě nelze postavit přímo proti sobě, neboť mají příliš rozdílné ceny. Jejich podrobné výsledky můžete najít v předchozí kapitole, takže nyní se pokusím vyzdvihnout ty NAS servery, které dokázaly svým výkonem zaujmout.

Pokud bych měl vybrat ten nejlepší, pak by to byl QNAP TS-219P II Turbo NAS a není také náhoda, že poskytne i ten nejlepší, čili nejvyrovnanější a nejstabilnější výkon. Ten v nejhorším případě klesl v zátěži jen o 10 procent, přičemž u jiných to bylo i čtyřikrát více. Za tento výkon si v souladu s našimi pravidly zaslouží své ocenění BEST OF TEST, i když je jasné, že měl oproti ostatním modelům velmi výhodnou pozici díky nejvyšší ceně.
Ocenění BEST OF TEST získává NAS server QNAP TS-219P II Turbo NAS
za výborný a stabilní výkon. Logo ocenění je ke stažení zde.


A pokud máme brát ohledy na cenu, pak ZyXEL NSA310 za cca 1700 Kč s DPH bude velmi dobrou volbou, která nás nezklame ani svým výkonem, když tedy nebudeme mít přehnané požadavky. Navíc poskytuje i stabilní výkon, který v nejhorším případě klesl jen o necelou pětinu. Je třeba si uvědomit, že jde o jednodiskový NAS, avšak to lze zachránit pomocí rozhraní eSATA, i když nejde o nejelegantnější řešení. Nicméně svou cenu TREFA si tento model také zaslouží.
Ocenění TREFA získává NAS server ZyXEL NSA310
za poměr cena/výkon. Logo ocenění je ke stažení zde.


Za zapůjčení Synology DS212j děkujeme e-shopu ALFA.cz
Za zapůjčení QNAPu TS-219P II Turbo NAS děkujeme UMAXu


reklama
Nejnovější články
Microsoft nabízí vysokou odměnu při hledání dalších chyb typu Meltdown a Spectre Microsoft nabízí vysokou odměnu při hledání dalších chyb typu Meltdown a Spectre
Exploity Meltdown a Spectre měly a ještě budou mít značné dopady na celý IT průmysl, do nichž by se odměna od Microsoftu mnohokrát schovala. Nicméně jde o slušný čtvrt milion dolarů, který Redmond nyní nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte nabízí externí box s Radeonem RX 580 Gigabyte nabízí externí box s Radeonem RX 580
Aktuálně jsou externí boxy vybavené desktopovými grafickými kartami velice zajímavé zboží, neboť mohou být paradoxně i levnější než samotné karty. Proto se vyplatí si všimnout i nového RX 580 Gaming Box od firmy Gigabyte.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI ukázalo kartu Gaming Storage do běžných PC pro velice rychlé úložiště MSI ukázalo kartu Gaming Storage do běžných PC pro velice rychlé úložiště
Společnost MSI je dobře známá pro své herní notebooky i PC, kde často používá úložná řešení zvaná Super RAID. Jde prostě o podporu více SSD zapojených v režimu striping a o tom samém je i karta Gaming Storage.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Vesmírnému teleskopu Kepler se krátí čas, brzy dojde palivo Vesmírnému teleskopu Kepler se krátí čas, brzy dojde palivo
Díky zařízení Kepler Space Telescope bylo identifikováno už více než 2000 exoplanet a další bezpochyby na své objevení teprve čekají, neboť analýza dat ještě bude nějakou dobu trvat. Nicméně samotnému teleskopu dochází čas společně s palivem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Do Star Wars Battlefront 2 nakonec opravdu přichází mikrotransakce Do Star Wars Battlefront 2 nakonec opravdu přichází mikrotransakce
Dá se říci, že vody kolem hry Star Wars Battlefront II už konečně utichly a nyní je opět zčeří společnost Electronic Arts, která připravila přepracovaný systém mikrotransakcí i postupu ve hře. Co je nového?
Dnes, aktualita, Jan Vítek