www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>
>

Levné i dražší: výkon NAS serverů pro 2 disky

Levné i dražší: výkon NAS serverů pro 2 disky
, , recenze
V dnešním netradičním článku si vyzkoušíme několik NAS serverů, a to velmi levné i několikanásobně dražší. Cílem je zjistit, co dostaneme za své peníze, respektive co navíc nám především z hlediska výkonu nabídnou dražší NAS oproti levnějším...



reklama
Dnes jsme novým způsobem zaměstnali celkem šest NAS serverů určených pro běžné domácnosti, přičemž jsme vybrali zástupce těch nejlevnějších i několik dražších modelů. Orientační ceny jsou následující, přičemž ty aktuální najdete u prezentace každého z nich v dřívějších kapitolách.

Účelem testu bylo zjistit, jak jsou na tom z hlediska výkonu a zda budou stačit na více či méně intenzivní využití. Dobrou zprávou je, že i ten nejslabší NSA210 od firmy ZyXEL zvládl obsloužit dva počítače (jeden upload a jeden download) a přitom jsme ještě mohli na televizoru přehrávat film ve vysokém rozlišení. Rozdíl ale samozřejmě byl v tom, jakou rychlostí jsme mohli kopírovat data na či z NAS serveru pomocí hlavního počítače, který byl připojený přes router pomocí rozhraní Gigabit Ethernet.

Tyto NAS servery v žádném případě nelze postavit přímo proti sobě, neboť mají příliš rozdílné ceny. Jejich podrobné výsledky můžete najít v předchozí kapitole, takže nyní se pokusím vyzdvihnout ty NAS servery, které dokázaly svým výkonem zaujmout.

Pokud bych měl vybrat ten nejlepší, pak by to byl QNAP TS-219P II Turbo NAS a není také náhoda, že poskytne i ten nejlepší, čili nejvyrovnanější a nejstabilnější výkon. Ten v nejhorším případě klesl v zátěži jen o 10 procent, přičemž u jiných to bylo i čtyřikrát více. Za tento výkon si v souladu s našimi pravidly zaslouží své ocenění BEST OF TEST, i když je jasné, že měl oproti ostatním modelům velmi výhodnou pozici díky nejvyšší ceně.




Ocenění BEST OF TEST získává NAS server QNAP TS-219P II Turbo NAS
za výborný a stabilní výkon. Logo ocenění je ke stažení zde.


A pokud máme brát ohledy na cenu, pak ZyXEL NSA310 za cca 1700 Kč s DPH bude velmi dobrou volbou, která nás nezklame ani svým výkonem, když tedy nebudeme mít přehnané požadavky. Navíc poskytuje i stabilní výkon, který v nejhorším případě klesl jen o necelou pětinu. Je třeba si uvědomit, že jde o jednodiskový NAS, avšak to lze zachránit pomocí rozhraní eSATA, i když nejde o nejelegantnější řešení. Nicméně svou cenu TREFA si tento model také zaslouží.




Ocenění TREFA získává NAS server ZyXEL NSA310
za poměr cena/výkon. Logo ocenění je ke stažení zde.


Za zapůjčení Synology DS212j děkujeme e-shopu ALFA.cz




Za zapůjčení QNAPu TS-219P II Turbo NAS děkujeme UMAXu


reklama
Nejnovější články
EVGA Epower V: královské napájení pro grafické karty EVGA Epower V: královské napájení pro grafické karty
EVGA si připravila specialitku pro nenapravitelné hardwarové nadšence, kteří se snaží ze svých komponent mačkat maximum. Jedná se o kartu Epower V s výkonným 12+2fázovým napájením grafických karet.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Je možné přežít ve vesmíru bez zdrojů Země? Je možné přežít ve vesmíru bez zdrojů Země?
Stephen Petranek se ve své knize How We'll Live on Mars zabývá otázkou přežití lidí v nehostinném vesmíru daleko od ochrany a zdrojů Země. Je tak možné dlouhodobě přežít s tím, co lze získat jinde? 
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Nereferenční AMD RX Vega dorazí možná až v listopadu Nereferenční AMD RX Vega dorazí možná až v listopadu
Grafické karty AMD Radeon RX Vega rozhodně neudělaly díru do herního světa. Už sice konečně dorazily i na náš trh, ovšem ceny jsou vysoké a na nereferenční karty bez "fukarového chladiče" zatím nikde nenajdeme. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Intel investoval miliardu dolarů do AI společností Intel investoval miliardu dolarů do AI společností
Intel se rozhodl, že si vybuduje celý ekosystém pro umělou inteligenci (AI), do čehož hodlá mohutně investovat. Brian Krzanich (CEO) nám k tomu řekne, co tím jeho firma sleduje a koho všeho podporuje a už i podpořila.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové našli známky černočerné planety Astronomové našli známky černočerné planety
Hledat velice tmavé objekty ve vesmíru pochopitelně není nic snadného. Platí to jak pro černé díry, tak pro další objekty, jako je třeba planeta pohlcující téměř všechno viditelné světlo. O té budeme mluvit jako o WASP-12b. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů