reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

LG GCC-4520B: kombo rychlík od LG

3.6.2004, Josef Brož, recenze
LG GCC-4520B: kombo rychlík od LG
Již delší dobu se věnujeme testům dostupných DVD „kombo“ mechanik. Mezi recenzemi výrobků klasických značek Teac, Asus, MSI jsme opomněli zmínit produkty dalšího hráče na poli DVD mechanik – společnost LG. Pokusím se tuto mezeru zaplnit recenzí na starší, přesto velmi kvalitní mechaniku LG GCC-4520B.
Kapitoly článku:
Úvodem musím konstatovat, že mě LG velmi překvapila. Zápis a čtení CDR médií probíhá 52x rychlostí (7.8MB/s). V případě CD-RW média 24x rychlostí (3.6MB/s). LG GCC-4520B patří do rodiny 16x rychlostních DVD mechanik (21.6MB/s). Je vybavena 2MB bufferem a dle specifikací dosahuje průměrné přístupové doby 100 ms pro CD a 120 ms DVD disky. Kvalitu zápisu podporuje 2MB buffer a další technologie. Podrobnější hodnoty najdete v níže uvedených specifikacích a testech.

Obr. 1 - LG GCC-4520B

Přední panel

Na předním panelu se nachází stereo výstup pro sluchátka, analogový regulátor hlasitosti výstupu a klasické tlačítko pro vysunutí média z mechaniky. Stav mechaniky zobrazuje kontrolka obdélníkového tvaru přerušovaným blikáním. Nesmím zapomenout na otvor pro nouzové vyjmutí CD, který je vpravo nad kontrolní diodou pod výsuvným trayem (šuplíkem).

Obr. 2 – přední panel

Zadní strana

Zadní část mechaniky obsahuje konektory pro ATAPI rozhraní a napájecí kabel. Dále pak analogový konektor pro propojení mechaniky se zvukovou kartou, jumpery pro nastavení (Master / Slave / Cable select), atd. Nechybí digitální výstup SPDIF. Podobně jako nedávno recenzovaný MSI je LG mechanikou menších rozměrů. Proto ji lze bez problému nainstalovat i do menších towerů, či desktopů. Mechaniku jsme k testování obdrželi v OEM verzi, zabalenou pouze v igelitu.

Obr. 3 – zadní panel

Specifikace mechaniky LG GCC-4520B


Kombo mechanika LG GCC-4520B
Rozhraní IDEPIO Mode 4, UDMA/33 Mode 2
Vyrovnávací paměťBuffer - 2 MB
Čtení CDR52x
Čtení DVD16×
Zápis CD-R4×, 8×,10×, 16×, 24×, 32×, 40×, 48×, 52×
Zápis CD-RW4×, 10×, 16×, 24×
Čtení a zápis na média12 a 8 cm
Přístupová doba CD-ROM100 ms
Přístupová doba DVD-ROM120 ms
Výsuvný mechanismusplotna
Podporované formátyDVD-ROM, DVD-Video, DVD+R/RW, DVD-R/RW, CD-R, CD-RW, CD-ROM, CD-ROM XA, CD-DA, Bootable CD, Photo CD, Video CD, CD-Extra, Mixed mode CD, CD-TEXT, Mount Rainier
Metody zápisu CDDisc at once, Session at once, Track at once, Multisession, Packet writing
Použité technologieSuperLink, Adopting AFS (Anti Flutter System), Mt.Rainier, Read Speed Control
Rozměry mechaniky146 × 41 × 185 mm
Záruční doba24 měsíců
Tab. 1 – Specifikace mechaniky

Technologie

LG pracuje s klasickou ochranou před „podtečením“ bufferu – tzv. SuperLink. Dalším pomocníkem je 2 MB buffer. LG dále využívá tzv. Adopting AFS, který zajišťuje maximální kvalitu při vysokých rychlostech zápisu. V normálním stavu mechanika čte CDR média rychlostí 40x. Pomocí funkce Read Speed Control lze aktivovat maximální čtecí rychlost 52x. Funkce se povoluje stisknutím tlačítka Eject na 3 vteřiny. LG podporuje CD-MRW zápis (Mount Rainier - přímý přístup ke čtení/zápisu na médium podobně jakou u diskety).


Obr. 4 - Logo LG


Nero Info Tool

Podle Nero Info Tool mechanika umožňuje 52x zápis a 24x přepis. Mechanika umí zapisovat CD-Text, Mount rainier, atd.

Obr. 5 – Nero Info Tool

Info tool bohužel neurčil všechna podporovaná DVD média. Správně detekuje DVD-RAM, ale podporu disků DVD+R(RW) už tento SW nerozpoznal. Kupodivu ani program DVDInfo nedokázal u mechaniky správně určit čtení DVD+R(W) médií.

Obr. 6 – DVDinfo
reklama