Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Lian Li PC-A10: jedna věž a dva zdroje

27.3.2008, Jan Vítek, recenze
Lian Li PC-A10: jedna věž a dva zdroje
Minule jsme si předvedli skříň Lian Li PC-A06, která se neukázala moc dobře z hlediska chlazení. To snad napraví model PC-A10. Jde o skříň typu Big Tower celou vyrobenou z hliníku. Připravena je i jedna specialita - pozice pro dva ATX napájecí zdroje.
Kapitoly článku:
Lian Li PC-A10 přichází v rozměrné, ale přesto lehké krabici. Ta přišla na boku poněkud prohnutá, nejspíše vlivem nárazu, ale skříň je uvnitř držena pomocí pěnového materiálu uprostřed, takže se jí vůbec nic nestalo. Navíc ji také chrání tuhý igelitový vak. A tradičně uvnitř také najdeme jednoduchý manuál s fotografiemi na jednom listu papíru a vedle něj také nabídku dalších skříní a příslušenství.


Tento model vypadá navenek velice jednoduše, ale už dopředu mohu prozradit, že jde pouze o zdání a interiér je velmi strukturovaný a plný nejrůznějších prvků. PC-A10 je jinak vyrobena téměř výhradně z hliníku, jenž má převážně tloušťku 1 mm, ale najdou se také podstatně silnější části, které tvoří vysoce namáhaná místa, jako například v zadní části rámeček pro napájecí zdroje. Design vnější skořápky je velmi jednoduchý, ale také elegantní. Využívá kombinace černé a stříbrné barvy a punc exkluzivity skříni dodává pěkné svislé broušení.



Model
PC-A10 B
Rozměry
215 x 535 x 522 mm (Š x V x H)
Hmotnost
10,5 kg
Materiál
1mm hliník, v kritických místech silnější
Kompatibilita
mATX, ATX
Pozice
7x 5,25"
1x externí 3,5"
5x interní 3,5"
Chlazení
přední 120mm
zadní 120mm + slotový 120mm
horní 120mm
spodní 120mm (volitelný)
I/O Porty
2x USB 2.0, 2x audio, IEEE1394 FireWire
Barevné variace
PC-A10 A (stříbrná)
PC-A10 B (černá)

Přední panel jsou vlastně jedna velká dvířka otevírající se zprava doleva. Skládají se z hlavní stříbrné části, na niž jsou nalepeny dva černě zbarvené hliníkové plechy, čímž se u pravé strany vytvoří svislý stříbrný pruh. Dvířka mají díky tomu celkovou tloušťku 3,6 mm. Pak už na nich vepředu najdeme pouze firemní logo v horním levém rohu a v pravém rohu to jsou dva malé kousky průsvitného plastu, skrz nějž svítí přední LED. Kromě toho mají dvířka ještě po svých stranách ještě průduchy, skrz něž bude proudit vzduch k přednímu ventilátoru.



Dvířka drží na místě seshora a zespoda dvě ocelové kuličky, které jsou do jamek tlačeny pružinkami. Tento způsob Lian Li využívá i u jiných skříní a dá se říci, že má oproti normálně používaným magnetům něco do sebe. Pod dvířky najdeme celkem sedm 5,25" záslepek, z nichž ta spodní má v sobě připravenou pozici pro FDD mechaniku. Nahoře je pak pěkně schovaný třístupňový přepínač, jaký známe například od výrobce skříní Antec. Tento přepínač nastavuje otáčky ventilátorů mezi módy: nízké, střední a vysoké. Přesně si je však nezjistíme, protože změřit kvůli integrovanému ovládání otáček nepůjdou a výrobce má, jako ostatně i v ostatních případech, na stránkách velmi vágní specifikace. U ventilátorů udává, že jsou tiché a mají kuličková ložiska, což nám moc neřekne.



Dále na předním panelu pod dvířky můžeme vidět dvě pěkně vyvedená tlačítka Power a Reset s velmi nízkým zdvihem a také za jemně děrovaným plechem přední ventilátor, jenž v tomto případě nasává vzduch dovnitř a slouží primárně pro chlazení pevných disků. Poněkud lépe mohl být vyveden otvor, jenž neodpovídá potřebám 120mm ventilátoru. Ustoupit mohla především ona tlačítka, která by se daleko více hodila pod přední LED, protože pak by byla lépe dosažitelná a především by dole uvolnila potřebné místo. A nakonec si můžeme vepředu všimnout zámku pro zablokování předních dvířek. Ten by již mohl i leccos vydržet.



Bočnice jsou v podstatě zcela totožné a zcela holé. Jejich tloušťka je přesně 1mm, ale po stranách jsou posíleny tím, že plech je ohnut. Díky tomu se příliš nekroutí.



I zde Lian Li využívá takové bočnice, které se díky svým packám zaklesnou za spodní okraj a poté již jen kousek zasunou směrem dopředu. Poté na svém místě výborně drží. Poté bývá problémem jejich spojení se zbytkem skříně, kde obyčejně snadno vznikají různé nepříjemné drnčivé zvuky, jichž se pak horko těžko zbavujeme. Lian Li toto řeší buď s využitím pružných kovových pásků, které vyvíjejí pnutí, nebo ke stejnému účelu využívá plastové díly s pružným uložením, jako zde.



Zadní část skříně již začíná být velmi zajímavá. Především si dole můžeme všimnout dvou spodních pozic pro napájecí zdroje, z nichž jedna je ještě zaslepena kusem hliníku. Pro instalaci druhého zdroje bude tedy třeba ji nejdříve vylomit. Zdroje se dají kvůli rozložení otvorů nainstalovat pouze tak, že jejich ventilátory (bavíme se o zdrojích s minimálně 120mm ventilátory) míří do stran a tam evidentně nebudou mít kvůli nasazeným bočnicím příliš volného prostoru. Proto bych uvítal, kdyby hlavní zdroj mohl být otočen i opačně, což by se dalo využít, když by sekundární zdroj nainstalován nebyl. K tomu chybí příslušné otvory v zadním 2mm hliníkovém panelu, i když zde bude stačit vrtačka a trochu šikovné ruce.



Zbytek zadního panelu již vypadá poměrně obyčejně, tedy co se týče rozložení. Máme zde sedm záslepek slotů a vedle nich další průduchy, jimiž bude proudit vzduch ven od grafické karty díky modulu s ventilátorem. A nakonec je tu pozice zadního 120mm ventilátoru, která je provedena velmi dobře. Ventilátor je uložen pomocí šroubků a také gumových podložek. Důležité ale je, že zde je místo klasické mřížky, která by byla součástí zadního panelu, pouze samostatný plech s drobnými otvory. Ten si můžete podle libosti nechat na místě, nebo jej odstranit, takže proudícímu vzduchu nebude stát nic v cestě, pokud tedy nemáte ve zvyku strkat prsty do ventilátorů. A pokud jste pozorní, můžete si všimnout přítlačných šroubků v horní části. Celý panel je totiž i s trayem základní desky vysouvací, aby byla instalace komponent a jejich správa snazší.



A nakonec zbývá pohled na horní panel, kde najdeme především přední (tedy zde spíše horní) I/O porty za malinkým panelem. Jde o dva audio pro sluchátka a mikrofon, dva USB 2.0 a nakonec jeden IEEE1394 FireWire. Vzadu pak máme poslední ventilátor této skříně. Jde také o 120mm model za plechem s jemnou perforací a jeho úkolem je tahat vzduch dovnitř skříně. Ta by totiž měla k tomuto účelu pouze přední průduchy a to by bylo velmi málo, kdyby měly vzduch vytahovat ventilátory ve zdroji (či zdrojích) a pak ještě dva na zadním panelu. No a nakonec máme nahoře dva vylamovací otvory, jejichž účel je zřejmý - určeny jsou pro protažení hadiček vodního chlazení.


- klikněte pro zvětšení -