www.svethardware.cz
>
>
>
>

Logitech G15 Gaming Keyboard - průkopnická klávesnice

Logitech G15 Gaming Keyboard - průkopnická klávesnice
, , recenze
Dnes si představíme novinku z dílny Logitechu, herní klávesnici G15 Gaming Keyboard, která nabízí poměrně zajímavé funkce, jimž kromě 18 programovatelných G kláves dominuje novinka - víceúčelový displej. Dále je vhodné zmínit modré podsvícení kláves, které může zaujmout nejednoho workoholika nebo náruživého hráče.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Logitech G15 Gaming Keyboard - průkopnická klávesnice
  2. Praktické užití a ergonomie
  3. Nastavení kláves a displeje
  4. Závěrečné zhodnocení
reklama
Logitech, coby velmi známý výrobce periferií, uvedl na trh klávesnici určenou především hráčské komunitě. Podíváme se, jestli má za svoji cenu co nabídnout a zda nové funkce mají své opodstatnění. V krabici, poukazující hlavně na skutečnost, že se vevnitř skrývá první klávesnice s přídavným displejem, najdete přirozeně samotnou klávesnici, odnímatelnou podložku pod zápěstí a instalační CD se zběžným manuálem.
Rychlý pohled na manuál v podobě jednoho rozkládacího čtvercového listu mi neřekl naprosto nic a po podrobném prozkoumání jsem zjistil, že jediná použitelná informace je číslo na technickou podporu. Ač obsahuje i české popisky, jsou v drtivé většině případů naprosto k ničemu. Například když jsem na klávesnici objevil tlačítko MR, přirozeně jsem se pídil po jeho funkci. Ovšem po konzultaci s "manuálem" jsem se toliko dozvěděl, že jde o klávesu MR. Jak objevné. Naštěstí se vše potřebné naučíte velmi rychle metodou pokus-omyl sami, nebo se můžete zorientovat v klasickém helpu, součásti ovládacího programu.

¨
Zadní strana klávesnice

Klávesnice na délku měří 55cm a na výšku 22, respektive 26.5cm. Její šířka je 2cm, ovšem až na oblast s displejem, která se zdvihá až na 3.2cm. Povrchová úprava je vyvedena v masivním černém a stříbrném plastu. Jejími hlavními prvky, jimiž se vymyká zařazení mezi klasické klávesnice, je (jak jinak) modré podsvícení veškerých kláves, 18 samostatných programovatelných kláves a již zmíněný informační displej.Rozsvícená klávesnice s vyklopeným displejem


Rozsvícená klávesnice s vyklopeným displejem

K PC se připojuje výhradně pomocí USB portu a sama také slouží jako USB hub se dvěma porty na zadní straně. V oblasti displeje je rovněž přítomno ovládání hlasitosti, videa a tlačítka pro ovládání displeje.

Klávesy


Nejprve se podívejme na klasickou část klávesnice. Předem se přiznám, že nejsem zastánce nových multimediálních klávesnic s miliony tlačítek, jež jsou hlavně na místech, kde bych intuitivně předpokládal něco jiného. Mluvím hlavně o klávesnicích, kde klasické klávesy uvolnily místo novým, nejlépe s funkcí uspání, nebo rovnou vypnutí počítače.


Klávesnice s namontovanou podporou zápěstí

Proto jsem byl docela potěšen, že v pravé části jsem nic podobného nenašel. Téměř vše je zde vyvedeno s ohledem na zkostnatělé zpátečníky, ke kterým se hrdě hlásím. Rozložení kláves se ovšem až moc podobá starým IBM klávesnicím, což nám napovídá hlavně dlouhý Backspace a useknutý Enter, jenž se uskrovnil jen na jedné řádce a to může leckomu zpočátku působit dost problémů. Rovněž si můžete všimnout horní řady F kláves spolu s Escape. Ta není klasicky zarovnána s hlavní částí klávesnice, ale na levé straně končí o něco dříve.
Teď už se ale dostáváme k novinkám. Začneme na levé části, s polem G kláves, jichž je 18. Jedná se o programovatelné klávesy, kterým se dá namapovat funkce jakékoliv jiné klasické klávesy, nebo rovnou makro, tedy kombinace různých kláves. Zde se tedy dostáváme k prvnímu hernímu prvku klávesnice. Není to ovšem prvek výhradně herní, protože i uživatelé zcela seriózních programů mohou takové funkce využít a usnadnit si tak práci.Pokud pohled přesuneme nad G klávesy, ulpíme na čtyřech kulatých stříbrných tlačítkách, pro změnu s názvem M. M1, M2 a M3 mají za funkci přepínání mezi přednastavenými módy G kláves a tak si můžeme velmi rychle a kdykoliv podle potřeby přednastavené funkce G kláves změnit, čímž se v podstatě jejich počet ztrojnásobuje. Indikaci zapnutého módu naznačuje oranžové podsvícení M tlačítek.

Poněkud větší tlačítko MR má za úkol velmi pohodlné programování kláves G. Stačí ho stisknout, čímž se modře podsvítí, poté stisknout G klávesu, kterou chceme naprogramovat, následně kombinaci kláves k přiřazení a nakonec ještě jednou MR tlačítko k potvrzení zadané kombinace. Tento způsob oproti nastavení v ovládacím programu v sobě nese velkou výhodu – dá se použít kdykoliv a kdekoliv a tím programování kláves značně zjednodušuje a urychluje.
Přesuneme teď svůj pohled doprava a narazíme na jednoduchý přepínač. Ten má za úkol jednoduchou věc, a sice přepínaní mezi normálním a herním módem klávesnice. Zní to sice poněkud důležitě, ale jediná věc, která se přepnutím na herní mód změní, je deaktivace Windows a Shortcut kláves, abyste je v náruživém hraní náhodou nestiskli a nepřerušili si tak hru. Přepínač jsem si s oblibou nechal přepnutý na herní mód po celý čas, neboť zmíněné klávesy stejně nepoužívám.
Displej zatím necháme displejem a podíváme se na jeho pravou stranu. Tam se vedle sebe skrývají dvě podobná tlačítka, která ovšem jinak nemají vůbec nic společného. To levé s přeškrtnutým reproduktorem už samo dává najevo, že bude mít funkci Mute, a taky že ano. Menší tlačítko napravo od Mute má naopak za úkol nastavení podsvícení kláves ve třech módech, mezi nimiž cykluje – vypnuto, slabá a silná intenzita.
Zbývá indikace zapnutí/vypnutí kláves Caps Lock, Scroll Lock a Num Lock. Je klasicky umístěné nad numerickou klávesnicí a skryté v černém rámečku s kulatými rohy. Indikace je pak zajištěna světlem se stejnou oranžovou barvou, jako mají M klávesy.
reklama
Nejnovější články
Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu
Apple před týdnem rozhněval velkou spoustu lidí, když začal vyžadovat případné výměny akumulátorů jen v autorizovaných servisech, naštěstí telefony jsou i bez toho nadále funkční. Nyní svůj krok a postoj vysvětluje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů