Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Matrox RT2000 je tím NEJ v našem video-testu

10.4.2001, Emil Pavelka, recenze
Matrox RT2000 je tím NEJ v našem video-testu
Stejně jako DVnow AV je i tato karta založena na čipu firmy C-Cube. Tentokrát je to MXpress25. Tato karta rovněž disponuje jak rozhraním IEEE1394, tak i analogovými vstupy. Předchází ji sice pověst složité instalace. Ale platí u ní to co u DVnow AV.
Stejně jako DVnow AV je i tato karta založena na čipu firmy C-Cube. Tentokrát je to MXpress25.Tato karta rovněž disponuje jak rozhraním IEEE1394, tak i analogovými vstupy. Předchází ji sice pověst složité instalace. Ale platí u ní to co u DVnow AV. Budete-li se držet postupu z návodu a použijete-li do zbytku počítačové sestavy výrobcem doporučené komponenty, do problémů se nedostanete. Specialitou této karty, je požadavek na nastavení 128MB AGP Aperture v BIOSu. Po instalaci mi všechno fungovalo dobře jak při použití Windows98 (se staršími ovladači grafiky a VideoTools), tak i Windows98SE, které jsou doporučovány pro lepší podporu IEEE1394 a možnost instalace novějších ovladačů grafické karty a VideoTools. Dalším důvodem pro použití doporučených komponent je skutečnost, že dostanete plnou technickou podporu pro případ, že byste se přeci jen dostali do úzkých (po telefonu to potom není problém).Připojení analogových vstupů a výstupů nám zpříjemní modrý breakout box. IEEE1394 kabel se zde zapojuje klasicky do čelíčka střihové karty.Součástí tohoto řešení je navíc i kvalitní grafická karta Matrox G400 DualHead. Jde konkrétně o Millenium Flex 3D s 32MB SGRAM, optimalizovanou pro video. Klasickou G400 nebo G400MAX ji nelze nahradit. To je také důvod proč se RT2000 neprodává i jako upgrade pro stávající majitele grafických karet s čipy G400, ale pouze jako bundle. Někomu to sice nemusí vyhovovat, ale vazba na grafickou kartu dává díky vzájemné optimalizaci možnost, vymáčknout ze střihového systému co nejvíce. Flex3D je plně programovatelná architektura, používající mapování 3D textur na video. To dává možnosti k dodatečnému doprogramovávání dalších efektů. Video je tedy zpracováno jako zdrojová textura a namapováno na 3D tvary založené na trojúhelnících. To vše probíhá nekomprimovaně v 32bitové barevné hloubce. Kvalita je skvělá a zpracování probíhá v reálném čase. Při softwarovém renderování bývá na 1 sekundu výsledného efektu zapotřebí 8 až 30 sekund práce (je to závislé na stroji, typu efektu a programovém vybavení). U RT2000 tedy není problém (s ohledem na čas) si prohlédnout třeba dvacet typů přechodů a až po té si vybrat ten který nás, nebo zákazníka zaujal. A že je z čeho vybírat. Máte asi 600 možností.

V reálném čase lze pracovat se dvěma videotoky jednou grafikou. Současně lze aplikovat jeden filtr, nebo přechod a jednu prolínačku a grafiku s alfa kanálem.

S RT2000 jsem se převezl jen jednou, když jsem si nechal na ovladačích pro G400 zapnutý DualHead. Budete-li chtít zpracovávat video, musí být tento vypnutý, jinak vám vynadá Adobe Premiere již při svém startu a zavádění modulů.

Kdo chce tedy ještě další monitor na nástroje, musí si pomoci podporou operačního systému a PCI VGA kartou. Tu je třeba nainstalovat klasickým postupem, bez použití případného instalačního programu. Jinak by mohlo dojít ke konfliktu v DirectX. Tohle je ale spíše pro hračičky, protože musím upozornit, že ze dvou PCI grafických karet, které jsem měl k dispozici, se mi podařilo aktivovat jen jednu, ta druhá mi při zaškrtnutí volby "Rozšířit plochu i na tento monitor" shodila stroj (MilleniumII ano, RenditionVerite ne - moc jsem si s tím nehrál nezkoušel jsem ani různé ovladače).

Co je možná použitelnější pro běžného uživatele je aktivace funkce DualHead DVDmax. K čemu? Chcete přes breakout box přehrávat filmy třeba ve formátu MPEG1 a MPEG4? Ano? Tak právě k tomu. Aby to fungovalo, musíte si vytvořit nový HW profil (Nastavení-Ovládací panely-Systém-Hardwarové profily-kopírovat) nazveme si jej tak, abychom později poznali o co se jedná a restartujeme v něm. Po té musíme v tomto novém profilu zakázat (nikoli odstranit) Matrox RT2000 Loader (Nastavení-Ovládací panely-MatroxMMedia) z toho je patrné, že pro editaci videa je třeba přejít do původního uživatelského profilu. Zbytek už nastavíte na ovladačích grafické karty (DualHead Clone, DVDMax or ZOOM-DVDMax options).

Systémové požadavky:

Ikona Odkaz na databázi
Minimální
Doporučené
Procesor:
Pentium II 300 MHz
Pentium III 500 MHz
OS:
Windows 98(SE)
Paměť
128 MB
256 MB
Pevný disk:
2 GB+10 GB
10 GB + 20GB
Grafika:
Obsahuje Matrox G400 Flex3D
Ikona Odkaz na databázi
CD-ROM
CD-ROM pro instalaci

Obsah balení:
  • PCI busmaster karta
  • AGP Grafická karta
  • IEEE1394 kabel
  • instalační CD pro Windows 98 (Ulead Cool3D 2.5, Sonic DVDit! LE, Sonic Foundry ACID Music , Adobe Premiere5.1)
  • BreakOut box
  • CD s českou dokumentací a aktualizacemi
  • dokumentace

C-CUBE DVxpress-MX je jednočipový kodek MPEG2 a DV vyvinutý pro nelineární střihové systémy. Poskytuje podporu pro speciální efekty a přechody mezi videotoky. Umožňuje kompresi dvou MPEG2 datových toků simultánně, převod DV do MPEG2 v reálném čase i tvorbu MPEG1. Pro externí efekty umožňuje i výstup dvou videotoků.C-CUBE DVxpress-MX
Video
MPEG-2
DV25
MPEG-1
Datový tok
2 až 10 Mbps
25 Mbps
64 Kbps až 2 Mbps
Složení GOP
I-pouze, I, B, P
I-pouze
I, B, P
Rozlišení video vstupu horizontální
720,352
720
352,176
Rozlišení video vstupu vertikální
NTSC 480, PAL 576
NTSC 480, PAL 576
NTSC 240, 112, PAL 288, 144
Snímkové frekvence
NTSC 29.97, PAL 25 Hz, Film 23.976
NTSC 29.97, PAL 25 Hz
NTSC 29.97, PAL 25 Hz, Film 23.976

Ti kdo si tuto kartu zakoupili po 11 listopadu 2000 mají upgrade na Adobe Premiere 6 zdarma (za expediční náklady). Protože jedním ze způsobů prodeje RT2000 je dodávka na klíč i s počítačem, zapůjčil nám navíc její dodavatel již předinstalovaný počítač. Tady samozřejmě již po spuštění fungovalo vše podle očekávání. Sestava obsahovala následující: ABIT BX-133 RAID, PentiumIII/700MHz, 128MB RAM, 2xHDD(10+20GB WD), SoundBlaster Live! 1024, OS Windows98 SE. Vzhledem k ceně, schopnostem a také skutečnosti, že součástí RT2000 je i grafická karta, je možnost koupě hotové sestavy s podporou a zárukou na celek rozumná.

Tato karta nám z testovaných zařízení nabídla nejvíce. Svými možnostmi už uspokojí i nároky poloprofesionálních uživatelů. A i když byla rovněž nejdražší, musím říci, že ve své kategorii karet, umožňujících práci v reálném čase, není na to co nabízí drahá.

K testování zapůjčil: Visual Connection