Megatest 15 chladičů procesorů: 3. část - závěr

Megatest 15 chladičů procesorů: 3. část - závěr
, , recenze
A máme tu závěrečnou část testu 15 chladičů CPU, kde se ukázaly hi-end modely od výrobců Cooler Master, Coolink, Noiseblocker, Pentagram, Scythe, Thermalright, Thermaltake a Zalman. Chlazení procesoru AMD FX-55 se zvýšeným napětím byl nezáviděníhodný úkol.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Nejdříve si připomeneme předchozí dva díly. V prvním díle se představilo úvodních sedm modelů a díl následující se týkal zbylých osmi z celkového testovacího pole:
 • Cooler Master Gemin II
 • Coolink Silentator
 • Noiseblocker NB-CoolScraper 120
 • Pentagram Freezone HP-100 AlCu Lite
 • Pentagram Freezone HP-120 AlCu
 • Scythe ANDY Samurai Master
 • Scythe Kama Cross
 • Scythe Katana 2
 • Thermalright SI-128
 • Thermalright Ultra-120
 • Thermalright XP-120
 • Thermaltake Golden Orb II
 • Thermaltake MaxOrb
 • Zalman CNPS7500-CU LED
 • Zalman CNPS9700LED


Testovací metodika


A nyní již k testovací metodice. Sestavu, na níž byly chladiče zkoušeny, jsem již zmiňoval v prvním díle, ale nikdy není na škodu si ji zopakovat. Jedná se tedy o tyto komponenty:
 • Základní deska: DFI LANParty-UT nF4 Ultra-D
 • Procesor AMD Athlon 64 FX-55
 • Operační paměť: V-Data 256MB DDR400
 • Grafická karta: Club3D GF6600
 • Pevný disk: Western Digital 80GB (WD800JB)
 • Zdroj: Cooler Master RS-450-ACLY – 450W

Nejdůležitější mezi nimi je procesor AMD Athlon 64 FX-55 (2,6 GHz, 1,5V, TDP 104 W), jemuž bylo zvýšeno napětí o 0,1 V, aby se chladiče pořádně zapotily. Chladiče jsem testoval jako obvykle se základní deskou položenou na stole, aby se eliminovaly potíže s orientací chladičů a ty měly tak rovné podmínky, kdy svorně nasávaly okolní vzduch o teplotě 26°C. Zátěž procesoru obstarala aplikace Prime 95 a její test In-Place Large FFTs pro generování co největšího množství tepla. Teplota a otáčky ventilátorů pak byly sledovány v aplikaci SpeedFan 4.31.A nyní již k nastavení otáček. Rozhodl jsem se vycházet z chladičů, které používají 120mm ventilátory, nebo jsou pro ně postaveny. Pro dovybavení těch, které ventilátory neměly, jsem použil model Papst 4412 F/2GL s maximálními otáčkami 1600 RPM. Ty se také staly výchozím bodem. Poté jsem otáčky ve dvou krocích snížil vždy o 400 RPM, tedy na 1200 a 800 RPM. Tak by se měly ukázat kvality chladičů, jež jsou stavěny na nízké i vysoké otáčky.V testu se však také vyskytují ještě chladiče s 92, 100 a 110mm ventilátory. Zde jsem se rozhodl vycházet ze 100mm verzí, protože těch je v testu celkem pět. Ostatní dvě velikosti zastupuje vždy jeden chladič, takže k těm jsem pak přistupoval individuálně a přidal jim nebo ubral po 100 RPM. Pro 100mm ventilátory jsem analogicky k 1600/1200/800 RPM u 120mm verzí nastavil otáčky 1800/1400/1000 RPM, tedy o 200 více. Celkově pak tedy nastavení otáček vypadalo (kromě oněch dvou výjimek):
 1. 1600/1800 RPM
 2. 1200/1400 RPM
 3. 800/1000RPM

Zbývalo však vyřešit ještě jednu otázku a tou byl chladič Cooler Master Gemin II. Jako jediný v testu byl totiž stavěn pro provoz se dvěma 120mm ventilátory. Pokud bych jej provozoval jako ostatní s jedním, bylo by to vůči němu nefér a vypovídací hodnota by pak byla nulová. Na druhou stranu provozovat jej se dvěma ventilátory je zase nefér vůči ostatním, ale dle mého názoru jde o menší zlo, protože tak jeho provoz má zkrátka vypadat a my si to musíme uvědomit. Navíc jeho nevýhodou jsou už tak rozměry a zvýšený hluk vlivem dalšího ventilátoru. Ve všech testech tedy měl Gemin II výhodu v jednom ventilátoru navíc a tím byl vedle zmíněného Papstu ventilátor ADDA AD1212LB-A73GL, jenž za Papstem ve výkonu jen lehce zaostává.

Před samotnými výsledky si ještě chladiče v krátkosti na dvou stranách připomeneme - chladiče budou rozděleny stejně jako v předchozích kapitolách.
reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: říjen 2021 Doporučené PC sestavy: říjen 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek29 komentářů
Phison o budoucích SSD: aktivní chlazení, L4 cache, vysoká spotřeba Phison o budoucích SSD: aktivní chlazení, L4 cache, vysoká spotřeba
Společnost Phison je jeden z nejznámějších výrobců kontrolerů pro SSD, jehož modely používá celá řada firem. Kdo jiný tak může poskytnout lepší náhled do budoucnosti SSD úložišť než CTO této firmy?
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
AMD hlásí rekordní tržby a zlepšující se dodávky čipů AMD hlásí rekordní tržby a zlepšující se dodávky čipů
Společnost AMD se pochlubila finančními výsledky za třetí kvartál, které nejsou vůbec špatné, ostatně firma dokázala utržit o více než polovinu v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Intel kvůli nedostatečným kapacitám přestává vyrábět některé síťové karty Intel kvůli nedostatečným kapacitám přestává vyrábět některé síťové karty
Intel se rozhodl, že ze své nabídky vyřadí některé méně důležité produkty, což jsou pro něj evidentně síťové karty. Ne všechny, ale dost z nich tak brzy přestane být brzy vyráběno, což svědčí o jedné skutečnosti.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chystá Windows 11 ve verzi SE, jaká bude? Microsoft chystá Windows 11 ve verzi SE, jaká bude?
Microsoft si údajně chystá speciální verzi systému Windows 11 s označením SE, která by se měla zaměřit na vzdělávací instituce, ale mohla by být zajímavá i pro řadu běžných uživatelů, neboť má být zjednodušená či odlehčená. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů