reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest 18 USB kamer - vyhodnocení 1. část

2.10.2006, Jan Vítek, recenze
Megatest 18 USB kamer - vyhodnocení 1. část
Minulý týden jsme nakousli téma porovnání 18 různých výrobků od celkem šesti výrobců. Dnešní článek srovná výkony prvních devíti kamer v praxi. Podíváme se, jak jsou kamerky schopny zachytávat obraz za nepříznivých světelných podmínek, jak zachytí přechody barev, nebo i jak si poradí s venkovní scénou osvětlenou sluncem. Zítra přijdou na řadu zbylé kamerky od firem Logitech a MSi, stejně jako vyhodnocení celkového testu.
Předchozí články Megatest 18 USB kamer - 1. část, 2. část

Vyhodnocování kamerek a jejich obrazu probíhalo na mém počítači, jehož operační systém mimochodem nápor nových ovladačů, softwaru a nezbytných utilitek (například program od Creative Get Yahoo! Messenger) nakonec nevydržel a já měl možnost shlédnout několikeré zastavení systému za doprovodu modré obrazovky, pády aplikací a zdánlivě nevysvětlitelné 100% zatížení CPU, čemuž pomohla až pečlivá čistka. To ale jen na okraj a je trochu i pochopitelné, že 18 kamerek a jejich doprovodné ovladače a aplikace se nějak negativně projeví. Sestava je následující:


ProcesorAMD Opteron 144
Základní deskaGA-K8NSC-939 nForce3 250
Paměť RAMCorsair 2x 512MB DDR400
Grafická kartaSapphire Radeon 9800 Pro
Operační systémWindows XP SP2


Testovací metodika

Rozhodl jsem se obraz snímat ve fyzickém rozlišení snímacích čipů, protože interpolace je už jen dodatečnou úpravou těchto obrázků. V převážné většině to tedy bylo rozlišení VGA – 640 x 480, poté 1280 x 960 a na druhé straně low-endových 352 x 288. S nastavením obrazu jsem si pokud možno nijak nehrál a vše nechal na uvážení kamery a jejích ovladačů, což by mělo také ukázat kvality výrobku jako takového.

Stejně jako v předchozím testu USB webkamer jsme použili testovací obrazce primárně určené pro naše testy LCD monitorů, z nichž jsem vybral celkem čtyři. Ty jsem si nechal na fotopapír vytisknout kvalitní inkoustovou tiskárnou, každý na papír formátu A5.Jednak je to koláž fotografií a přechodů, kde se ukáže schopnost zachycovat celkový obraz s množstvím různých barev, barevných přechodů a jemné kontrastní rozdíly. Další obrazce už byly specifické.Zaprvé to je duhový přechod s celým spektrem viditelných barev, kde by se měla jednoduše ukázat kvalita barevných přechodů i schopnost ukázat jednotlivé barvy. Tento obrazec jsem se rozhodl použít i ve špatných světelných podmínkách, kdy jej kamery měly za úkol zachytit v pokoji nepřímo osvětleném pouze jednou 60W reflektorovou žárovkou (pro zvědavé – značky Tesla). V tu chvíli drtivá většina kamer dokázala přepnout na tzv. low-light mód, což ovšem v podstatě není nic jiného, něž 1/5s expozice, a tedy i hlemýždí rychlost obnovy obrazu. Díky tomu ale obraz opět něco získal na barevnosti.Další obrazec je něco podobného, ale ukazuje přechody mezi barvami daleko jemněji. Skládá se z celkem šesti barevných pruhů, které na sebe navazují tak, jako když čtete knihu.Poslední obrazec z testů LCD je prostý černo-bílý přechod. Zde však tiskárna zpracovala malou část přechodu mírně dohněda, tudíž to není chyba kamer. Ovšem černá a bílá barva na tiskovině odpovídají.

Pro účely zaznamenání soudkovitosti a schopnosti zachycovat jemné čáry jsem zakoupil milimetrový papír. Ten jistě dal svými jemnými čarami, které jsou k všemu nepříliš kontrastní, pěkně zabrat. A poslední je záběr na sluncem osvětlenou ulici, kde se projeví chromatická aberace, schopnost zaostřit a vůbec zachytit reálný obraz za dobrých světelných podmínek.
reklama