Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest 19" LCD: Samsung 193P+

17.8.2006, Pavel Kovač, recenze
Megatest 19" LCD: Samsung 193P+
Devátým v pořadí je monitor Samsung 193P+ s technologií PVA, u něhož výrobce udává tyto parametry: odezva: 8 ms, kontrast 1000:1, jas 250 cd/m^2 a pozorovací úhly 178 stupňů v obou směrech. Jeho orientační cena je 12 500 Kč s DPH.

Design a ergonomie


Samsung vsadil na opravdu netradiční design. Čelní plast je stříbrný a v zadních částech je použita netradiční bílá barva. Upřímě řečeno je tato barevná kombinace příjemným osvěžením od stříbrno-černých monitorů, kterých jsou opravdu kvanta. Kdo hledá zajímavý panel, avšak s tradiční konstrukcí, je právě tento pro něj jako stvořený.


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Z obecného pohledu je znát, že rámeček sice není nikterak tenký, ale je pěkně elegantní. Navíc díky tomu, že čelní maska ja vyrobena z kovu (nejspíše hliník), si výrobce mohl dovolit i zabroušenou hranu.


Zabroušená hrana


Náklon monitoru
Náklon je opravdu úctyhodný, vpřed je to sice pouze -5°, ale vzad je to 100°, což je opravdu skvělé. Monitor v této poloze stále drží pevně na stole. Je také možné jej ustavit do vodorovné polohy a pracovat například ve stoje.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

Přestože tato noha obvykle pivot neumožňuje, Samsung se této praktické vlastnosti nechtěl vzdát. Monitor si tedy můžete otočit, avšak je nutné provést menší akrobatický kousek. Nejprve je nutné zaklonit monitor vzad, poté přdržet podstavec jednou rukou a teprve poté druhou rukou monitor otočit. Pak již stačí vrátit monitor do původní polohy. Pokud tedy máte monitor u zdi, je nutné počítat s tím, že pro otočení je vyžadováno místo i za monitorem.Pivot (Pro zvětšení klikněte)

Celkem zajímavý je fakt, že monitor na sobě nese pouze jedno tlačítko. Toto tlačítko je určeno pro zapínání a vypínání monitoru. Nic více, nic méně. Tlačítko je dotykové a při stisku monitor jemně pípne pro potvrzení příkazu. Vedle tlačítka je znak pro "power", který svítí modře, avšak nikterak výrazně. V noci vás tak nebude rušit.


Tlačítko pro zapínání monitoru

Čtenář OBR333 podotknul, že jeho kousek má tlačítka pro OSD menu. Je možné, že Samsung vyrábí dvě verze, ale dle specifikací je tento model tzv. buttonless design=beztlačítkový.


Opravdu žádná tlačítka tu nejsou

Zadní strana je hladká, díky absenci integrovaného zdroje bez průduchů. Pohled zezadu je opravdu velmi příjemný. Je to zkrátka a jednoduše čistý design, který uchvátí kdekoho.


Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Konektory jsou umístěny v podstavci a díky tomu se při naklánění monitoru či otáčení (pivot) kabely z konektorů nevykrucují. Navíc zde odpadá nutnost uchycení kabelů k noze monitoru. Trochu škoda, že nemá integrován zdroj. Kdyby se výrobce snažil, určitě by jej vměstnal do podstavce a bylo by po problémech.


Konektory (Pro zvětšení klikněte)
Dodávané příslušenství
  • D-Sub kabel
  • DVI kabel
  • Napájecí kabel
  • Instalační příručka
  • CD s drivery, manuálem a ovládacím SW

K monitoru dostanete opět vše potřebné. DVI kabel k takovémuto monitoru prostě patří a na to výrobce nezapomíná.


Samsung 193P+
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
19" (5:4)
Ideální odezva
8 ms
Jas
250 cd/m^2
Kontrast
1000:1
Výrobní technologie
PVA
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
178°/178°
Počet barev
16,2mil (6-bit + Dithering bez FRC)
Rozteč bodů
0,294mm
Nativní rozlišení
1280 x 1024
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
NE
Vstupy
DVI-D, D-Sub
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO (VESA 750mm)
Hmotnost
7,1 kg
Norma TCO
TCO`03
Pivot
ANO
Spotřeba
40W
Různé variace tohoto modelu
ANO (černý, stříbrný a červený)
Speciální vlastnosti
Ovládání přes PC
Orientační cena: 12 500,- Kč s DPH

Na specifikacích je zarážející jedna věc - pouze 6-bit barvy. Opravdu nečekané vzhledem k použité technologii. Inu i zde se potvrzuje to, že i sebelepší panel dokáže zkazit elektronika. Bohužel u Samsungu to je v poslední době celkem časté. Například model 970P je na tom naprosto stejně. Dithering je klasický bez FRC, což má za následek viditelnou šachovnici, ale o tom až něco v dalších kapitolách.

Výrobce celkem nečekaně udává počet barev jako 16,7mil, což obvykle odpovídá 8-bit panelům. Podle všeho je však použit dithering se vzorkem 2x2 u 6-bit barev, což nedokáže zobrazit plných 16,7mil barev ale pouze 16,2mil.

Cena panelu sice překračuje o celých 500,- Kč stanovený limit pro tento srovnávací test 19" LCD panelů, ale vzhledem k tomu, že jste oprávněně žádali o zařazení nějakého zástupce značky Samsung (a mezi adepty na zařazení se objevoval konkrétně i tento model), nebude jistě toto mírné porušení cenového limitu na závadu.