Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest 19" LCD: SONY SDM-HS95PR

22.8.2006, Pavel Kovač, recenze
Megatest 19" LCD: SONY SDM-HS95PR
Dvanáctým v pořadí je monitor Sony SDM-HS95PR s technologií TN, u něhož výrobce udává tyto parametry: odezva: 8 ms, kontrast 580:1, jas 420 cd/m^2 a pozorovací úhly 160 stupňů v obou směrech. Jeho orientační cena je 9 400 Kč s DPH.

Design a ergonomie


Monitory Sony jsou jako jedny z mála designově odlišné od zažitých standardů. Samozřejmě vyrábí i klasické, ale pro domácí použití jsou obvykle panely v netradičním hávu. Tento monitor je opravdu zajímavý a podobá se například monitorům Neovo. Jestli se vám takový design libí nebo nikoli, je pouze na vás. Jen je třeba si uvědomit, že tento design dost sráží ergonomické vlastnosti (monitor nelze výškově nastavit).


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Z obecného pohledu je zřejmé, že podstavec je řešen jako neoddělitelná součást monitoru. Na zadní straně je umístěna noha pro opření panelu a nastavení jeho náklonu.Základní pohled na monitor s odrazem (Pro zvětšení klikněte)

Teď však trochu z jiného soudku. Protože je monitor vybaven lesklou obrazovkou, je z těchto důvodů pro vás připravena neupravená fotka s odrazem v obrazovce. Dřevěný sloup je od obrazovky vzdálen cca 1,5m. Z fotky je patrné, že sloup je stále ještě dobře viditelný.Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Čelní pohled je také netradiční, spodní okraj rámečku je koncipován i jako samotná noha panelu. Mezi nohou a panelem je otvor, kde jsou ukryty tlačítka. Největší tlačítko je "power" a pak následuje šest menších pro ovládání OSD menu.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

Vedle tlačítek je umístěn i senzor pro automatickou regulaci podsvícení. Tento senzor je typický pro velmi drahé panely, v praxi funguje celkem bezchybně. Jediný problém jsem zaznamenal při aprílovém počasí, které v těchto dnech panuje. Jakmile se slunce schovalo za mraky, monitor na to reagoval ztmavením podsvícení. Na druhou stranu si nedokážu představit, jak by se tomu dalo zabránit. Pro tyto případy je tu možnost senzor vypnout a podsvícení regulovat ručně.


Tlačítka pro ovládání OSD menu

Na zadní straně je celkem zvláštní, že zde není žádné místo pro konektory. Ty se totiž skrývají pod plastovým krytem s logem SONY. Ve vrchní i spodní části jsou průduchy pro odvětrání. Tvoří se tím klasický komínový jev - tzn. zespod je nasáván studený vzduch a v horní části je vyfukován ohřátý od zdroje a podsvícení.


Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Konektory nejsou sice ničím výjimečné, ale na druhou stranu jsme stále ve středním segmentu a zde se nedá očekávat nic extra. Nic nechybí, DVI i D-Sub jsou tam, kde mají být a napájecí konektor je klasický třípinový.


Konektory (Pro zvětšení klikněte)Dodávané příslušenství
  • DVI-I SingleLink kabel
  • D-Sub kabel
  • Napájecí kabel
  • Instalační příručka
  • CD s ovladači a manuálem

Dodávané příslušenství je tradiční a nic mu nelze vytknout. Vše potřebné pro plný provoz naleznete v samotném balení a není třeba nic dokupovat.


SONY SDM-HS95PR
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
19" (5:4)
Ideální odezva
8 ms
Jas
420 cd/m^2
Kontrast
580:1
Výrobní technologie
TN
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
160°/160°
Počet barev
16,2mil (6-bit dithering bez FRC)
Rozteč bodů
0,294mm
Nativní rozlišení
1280 x 1024
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
NE
Vstupy
DVI-I, D-Sub
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO (VESA 75mm)
Hmotnost
6 kg
Norma TCO
TCO`03
Pivot
NE
Spotřeba
35W
Různé variace tohoto modelu
ANO (černý a stříbrný) - HS95PR(B/S)
Speciální vlastnosti
Senzor na automatickou regulaci podsvícení
Orientační cena: 9 400,- Kč s DPH

Specifikace nejsou sice nikterak oslnivé, ale jistě víte, že tyto udané specifikace nejsou u LCD tak důležité. Monitory se stejnou odezvou jsou po změření výrazně odlišné, a tak se musíte spoléhat na testy, případně na vlastní oči.