reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest 19" LCD: ViewSonic VP930

17.8.2006, Pavel Kovač, recenze
Megatest 19" LCD: ViewSonic VP930
Desátým v pořadí je monitor ViewSonic VP930 s technologií Prem.MVA, u něhož výrobce udává tyto parametry: odezva: 8 ms, kontrast 1000:1, jas 250 cd/m^2 a pozorovací úhly 176 stupňů v obou směrech. Jeho orientační cena je 12 000 Kč s DPH.

Design a ergonomie


Řada monitorů ViewSonic VP je určena pro náročnější uživatele a právě i z těchto důvodů je podstavec řešen jako vysoká věž, po které klouže samotný panel. Díky tomu je zdvih opravdu dobrý a dosahuje slušných 13,5cm. Samotný design je také pěkně proveden, sice ViewSonic vsází na zaoblenější rámeček, narozdíl od ostatních výrobců, ale stále je na panel moc pěkný pohled. Navíc má rámeček pouze 17mm a to na všech stranách. Dokonce i tlačítka se povedlo vtěsnat do takto tenkého rámečku.


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Podstavec je ve tvaru písmene "X" a při polohování monitoru stále drží na stejném místě, dokonce i když otáčíte monitor kolem vertikální osy. Náklon je pouze průměrný -5° vpřed až 20° vzad. Právě náklon vzad by mohl být daleko větší. Na druhou stranu je naklápění velmi příjemné a stačí na to jedna ruka.


Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Čelní pohled neposkytuje nic zvláštního, zkrátka další stříbrno-černý monitor s tenkým rámečkem a celkově pěkným provedením. I tovární zpracování je perfektní, nikde nic neskřípe a co je hlavní, monitor se nehoupe. Při ovládání tlačítek se monitor zhoupne asi 2x a tím to končí. Je vidět, že věžovitý stojan je prostě to nejlepší, co lze pro LCD monitor vymyslet.
Monitor také umožňuje funkci pivot, a tak není problém si pootočit plochu na výšku.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

Tlačítka jsou trochu zapuštěna v prohlubeninách, hmatové rozlišení jednotlivých tlačítek je perfektní, dokonce lze podle hmatu poznat, jestli šipka směřuje nahoru nebo dolů. Stisk je přesný a hlavně velmi jemný. Jakmile tlačítko cvakne, menu reaguje. Paráda.


Tlačítka pro ovládání OSD menu

I zadní strana je designově velmi povedená, je to příjemný pohled dívat se na zadní stranu, kde neruší velké průduchy pro odvětrávání. Přichycení stojanu k monitoru (šroubky) je skryto pod plastovou záslepkou. Jsou zde také tři úchyty pro zkrocení kabelů, je to trochu škoda, že výrobce nevyužil mohutného stojanu pro vytvoření tunelu. Mužeme být však rádi alespoň za toto provedení.


Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Konektory jsou u tohoto monitoru lehce nadstandardní, dva D-Sub konektory a jeden plný DVI-I konektor (digitální i analogový signál). Napájení je řešeno pomocí integrovaného zdroje, a tak je zde přítomen klasický napájecí konektor, což vidíme opravdu rádi.
Dodávané příslušenství
  • DVI-I SingleLink kabel
  • D-Sub kabel
  • Napájecí kabel
  • Instalační příručka
  • CD s ovladači, ovládacím softwarem a manuálem

Je trochu škoda, že výrobce nedodává dva D-Sub kabely, když už má monitor dva analogové vstupy. Naštěstí je zde alespoň jeden a cena těchto kabelů není tak velká.


ViewSonic VP930
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
19" (5:4)
Ideální odezva
8 ms
Jas
250 cd/m^2
Kontrast
1000:1
Výrobní technologie
Prem.MVA
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
176°/176°
Počet barev
16,7mil (8-bit)
Rozteč bodů
0,294mm
Nativní rozlišení
1280 x 1024
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
NE
Vstupy
DVI-I, 2x D-Sub
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO (VESA 100mm)
Hmotnost
6,8 kg
Norma TCO
TCO`03
Pivot
ANO
Spotřeba
35W
Různé variace tohoto modelu
NE
Speciální vlastnostiIkona Odkaz na databázi
Orientační cena: 12 000,- Kč s DPH

Příští kapitola bude opět ve znamení ovládání a OSD menu.
reklama