Megatest 250GB disků: 2. část

Megatest 250GB disků: 2. část
, , recenze
V druhém díle megatestu pevných disků se podíváme na to, jak si jednotlivé modely vedou z hlediska výkonu a teploty. Porovnáme také rozdíly výkonu mezi zapnutým NCQ a vypnutým NCQ a také mezi 1.5 Gb/s a 3.0 Gb/s přenosy. Nakonec vyhlásíme vítěze megatestu.
reklama
Teploty

Posledním testem jsou teploty. Jejich zjišťování bylo opět provedeno laserovým teploměrem měřícím s přesností na desetiny stupně Celsia.


Teplota byla měřena po zhruba 20 minutách intenzivního přesouvání hlaviček, tedy zátěži zhruba odpovídající defragmentaci. To reprezentuje nejvyšší spotřebu a tedy i nejvyšší tepelný výkon pevného disku, na který musí být dimenzováno chlazení. Největší teplotu lze běžně změřit na boku v oblasti, kde se nachází motor přesouvající čtecí / zapisovací hlavičku. Tam je obvykle o zhruba čtyři stupně vyšší než v ostatních částech povrchu. Disky ležely na zemi na skriptech mimo proudění vzduchu, okolní teplota činila 23 stupňů Celsia.


Nejstudenějšími disky jsou Samsungy SpinPoint P120 pro Ultra ATA, Barracudy 7200.8 a také celá řada Caviarů od Western Digital. Naopak nejteplejší jsou Maxtory DiamondMax 10 a překvapivě také Hitachi T7K250. Překvapivě proto, že starší model 7K250 dosahoval při stejném počtu ploten teplot nižších.

Celkové zhodnocení

A je zde celkové zhodnocení. Vrátíme-li se zpět ke všem výsledkům, je zde patrný jasný trend - v mnoha testech nativní Serial ATA disky své kolegy pro staré rozhraní Ultra ATA přímo deklasují. Zatímco před rokem a půl tento trend nebyl tak jasně viditelný, s přechodem na nativní přímou Serial ATA komunikaci a s příchodem 3.0 Gb/s přenosů to již vidět je. Na druhou stranu ne všechna vylepšení přinesená v Extensions to Serial ATA 1.0a a v Serial ATA Revision 2.5 mají pozitivní vliv. 3.0 Gb/s komunikace zcela jistě ano, Native Command Queuing je ale lepší mít vypnuté. Něco, co bylo mnoha lidmi vnímáno jako neskutečný přínos, se naopak ukázalo neskutečně neefektivní. Smutné pak na tom je, že některé řadiče disků neumožňují tuto technologii vypnout.

V ostatních ohledech se prakticky nic nezměnilo. Jak jsme se opět přesvědčili, vítězství v syntetických testech zaměřených na přístupovou dobu a rychlost sekvenčního čtení, vůbec neznamená, že disk bude v reálném použití rychlý. Zatímco Seagate Barracuda 7200.8 v syntetice dopadnul poměrně dobře, v aplikačních testech simulujících reálné použití dostal nakládačku. Nakládačku od Maxtoru DiamondMax 10, který naopak v syntetických benchmarcích nijak zvlášť dobře nedopadnul.


Protože jsem použil pěknou řádku testů, je také potřeba stanovit celkovou pozici v testech výkonu. Výsledek byl spočten na základě testů H2benchw Application Index (váha 50%), PCMark 2005 General Usage (25%), průměrná přístupová doba (20%) a průměrná rychlost sekvenčního čtení (5%). Nejrychlejším diskem testu se stal Maxtor DiamondMax 10 pro rozhraní Serial ATA velmi těsně následovaný Western Digital Caviar SE16.

Ceny disků včetně DPH v Kč:

cena (záruka měsíce)
Ultra ATA
Serial ATA
Hitachi Deskstar T7K250
3356 (36)
3873 (36)
Maxtor DiamondMax 10
3142 (36)
3247 (36)
Samsung SpinPoint P120
3422 (36)
3727 (36)
Seagate Barracuda 7200.8
3226 (36)
3534 (36)
Western Digital Caviar SE
3402 (36)
3573 (36)
Western Digital Caviar SE16
-
3711 (36)
Western Digital Caviar RE
-
3986 (36)

Závěrečný komentář k diskům

Následuje komentář k jednotlivým modelům pevných disků. Hlučnost byla popsána v prvním díle v kapitolách věnovaných jednotlivým modelům.

  • Hitachi Deskstar T7K250 - Tento pevný disk si ve většině testů vedl velmi dobře. Nelze o něm sice prohlásit, že je nejrychlejší, ale umístit se v první trojce také není vůbec špatné. Na druhou stranu proti staršímu modelu 7K250 nejsou nové plotny s o víc než 50% vyšší hustotou nějak velkým převratem. Výkon je prostě téměř stejný. Co nesedlo starší generaci, nesedne ani nové. Co jí sedlo, v tom si vede dobře i novinka. Co se mi ale na T7K250 nelíbí, je poměrně velká hlasitost při přesouvání hlaviček a také to, že v zátěži dost hřeje.
  • Maxtor DiamondMax 10 - Přestože je mechanicky pomalý, v testech přístupové doby i sekvenčního čtení to projel na celé čáře, výsledek je velmi dobrý. Verze pro Serial ATA je celkově nejrychlejším diskem testu. Je to patrně díky velkému 16 MB bufferu a dobře odladěnému firmware. Vadou na kráse tak je pouze velká hlučnost, vysoká provozní teplota a konečně také místy nevyrovnanost výsledků. Někdy si prostě vede excelentně, pokud ale dojde na situaci, kdy se má projevit rychlost mechaniky, propadá. Z tohoto důvodu bych se raději verzím s 8 MB bufferem vyhnul.
  • Samsung SpinPoint P120 - Druhý nejtišší disk v testu obhajoval pozici velmi dobrého modelu P80. Přestože je velmi tichý a navíc je na tom lépe s vibracemi než P80ka, nedokáže s šampióny testu držet krok. Ve většině testů dopadal spíše v druhé polovině výsledkového pole. Výkonem vyniká snad jen v sekvenčním čtení a zápisu.
  • Seagate Barracuda 7200.8 - Seagate se s tímto modelem trochu pochlapil. Narozdíl od starších generací je to mechanicky poměrně rychlý disk, takže má určitý potenciál. Co ho ale úplně sráží, je špatně optimalizovaný firmware. Přestože možnosti by byly jistě veliké, byla to právě Barracuda 7200.8, kdo se nejčastěji držel na chvostu. Rád bych řekl něco pozitivního, ale tentokrát mě Seagate zklamal i co se hlučnosti týče. Že bude mít verze pro Serial ATA velmi hlučný seek, to se dalo čekat, ale ona i verze pro Ultra ATA není nijak tichá. Aspoň že už tolik nehřeje.
  • Western Digital Caviar SE, SE16 - Caviary od Western Digital jsou určitě největším překvapením testu. Pomiňme nyní rychlostí pouze průměrné modely SE a věnujme se verzi SE16 s větším bufferem. To je disk, který téměř nikdy žádný z testů nevyhrál. Ale zároveň je to také disk, který podával velmi stabilní a zároveň velmi dobré výkony! V H2benchw dosáhnul celkově druhé pozice, v žádném testu nedopadnul hůř než čtvrtý (až na jednu výjimku, kde skončil šestý) a zároveň je to nejtišší disk testu a málo se hřeje.
  • Western Digital Caviar RE - Disk určený pro RAIDová pole v režimu near-line storage. Co přináší? Vyjma "podvodnicky vytvořené" podpory NCQ a údajně vyšší spolehlivosti prakticky nic. Charakteristikou je podobný jako model SE16, ale nemá 3.0 Gb/s přenosy a je ve všech ohledech pomalejší. Nevidím důvod, proč tento dražší disk kupovat. Chcete-li spolehlivost, stejně šáhnete po RAID1 a tímto modelem se nebudete vůbec zabývat.


Vítěz megatestu

Ocenění Best of Test za celkově nejlepší vlastnosti z hlediska výkonu, hlučnosti i spotřeby získává a zároveň vítězem megatestu se stává pevný disk Western Digital Caviar SE16, model WD2500KS.


Poděkování

Za zapůjčení pevných disků k recenzi děkujeme následujícím společnostem:

Czech Computer

  • Hitachi Deskstar T7K250 HDT722525DLAT80
  • Hitachi Deskstar T7K250 HDT722525DLA380
  • Maxtor DiamondMax 10 6L250S0
Asbis
  • Maxtor DiamondMax 10 6L250R0
  • Samsung SpinPoint P120 SP2514N
  • Samsung SpinPoint P120 SP2504C
Ridea Distribution
  • Seagate Barracuda 7200.8 ST3250823A
  • Seagate Barracuda 7200.8 ST3250823AS
eXtrapoint
  • Western Digital Caviar SE WD2500JB
  • Western Digital Caviar SE WD2500JS
  • Western Digital Caviar SE16 WD2500KS
  • Western Digital Caviar RE WD2500YD
reklama
Nejnovější články
Google+ skončí už v dubnu, našla se další díra Google+ skončí už v dubnu, našla se další díra
Před dvěma měsíci Google oznámil, že ukončí provoz sociální sítě Google+. Našla se však další bezpečnostní díra a společnost se rozhodla, že tuto síť odstaví ještě rychleji, a to už v dubnu 2019.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tesla ukázala reakce lidí na drtivou akceleraci Roadsteru Tesla ukázala reakce lidí na drtivou akceleraci Roadsteru
Uvedení nové Tesly Roadster se pomaličku blíží. Sice to ještě nějakou dobu potrvá, nicméně automobilka prezentovala video demonstrující drtivou akceleraci vozu, kdy je na 96 km/h za pouhých 1,9 sekundy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nová generace atomových hodin může pomoci najít temnou hmotu Nová generace atomových hodin může pomoci najít temnou hmotu
Hon na temnou hmotu probíhá už pěknou řádku desetiletí, což je dlouho na to, že ta má tvořit většinu hmoty ve známém vesmíru. S jejím nalezením, respektive spíše detekováním by ale mohly pomoci nové typy atomových hodin. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel ještě více navýšil kapitálové výdaje pro tento rok Intel ještě více navýšil kapitálové výdaje pro tento rok
Intel už jednou letos navýšil své kapitálové výdaje pro rok 2018, a to o plnou miliardu dolarů. Nyní se odhodlal kvůli svým problémům s uspokojením poptávky po 14nm čipech investovat další peníze. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jak uchovat energii? MIT navrhuje "slunce v krabici" Jak uchovat energii? MIT navrhuje "slunce v krabici"
Slunce v krabici je pouze přezdívka pro zařízení s označením Thermal Energy Grid Storage-Multi-Junction Photovoltaics, čili TEGS-MPV. Dle MIT by mohlo lépe než jiné způsoby posloužit pro uložení energie.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář