Megatest chladičů, část I. - Pentium 4

Megatest chladičů, část I. - Pentium 4
, , recenze
Horký procesor či hlučné chlazení je noční můrou každého uživatele, který to myslí s počítačem trochu vážně. Protože je na trhu chladičů velké množství, rozhodli jsme se Vám ulehčit výběr megatestem chladičů pro Socket 478 a Socket 754/939. V naší první části si představíme 9 chladičů pro Pentium 4, k nimž přibude ve středu dalších 5 univerzálních..
K oblíbeným
reklama
Nikomu z Vás nemohlo uniknout, že tepelné ztráty všech čipů v poslední době velmi výrazně rostou. Ať už jde o procesor, grafický čip, NorthBridge čipové sady nebo SMD komponenty napájení procesoru, všechny tyto čipy je více či méně vhodné chladit. Nejakutněji jsou na tom samozřejmě procesory, jejichž ztrátové teplo se dnes pohybuje od několika wattů (např. Transmeta Efficeon) až po hodnoty přes 150W (Pentium 4 560).Obr. 1 - Hromada testovaných chladičů
Klikněte pro zvětšení

Chladit takovéto ztrátové teplo je velký kumšt a na trhu je mnoho chladičů, které to dokáží. Ovšem dobře chladit může kolikrát znamenat i pořádně hlučet. V megatestu chladičů, který začíná dnes a končí ve čtvrtek tento týden, se zaměříme nejen na chladící schopnosti jednotlivých modelů, ale také na hluk, který vydávají. Do testu jsme vybrali dvě patice, které si zaslouží největší pozornost - Socket 478 pro mainstreamová Pentia 4 a Socket 754 pro Athlony 64 (chladiče jsou kompatibilní i se Socketem 939).

Socket 478 - adept pro overclocking

Pro test chladičů na platformě Intel jsme vybrali suverénně nejrozšířenější patici, Socket 478. Jsou pro ní určeny nejen všechny současné Celerony, ale i většina Pentií 4 (jádra Northwood a Prescott). Patice Socket T (LGA775) je zatím jen pro hrstku vyvolených, ale nemohu jí upírat, že chlazení pořádně potřebuje. Zatím se spokojme s 478-pinovým socketem, u něhož je nejvyšší TDP nepřetaktovaného desktopového procesoru 115 W (Pentium 4 "Prescott" 3,4GHz).


Ikona Odkaz na databázi
Northwood
Prescott
Celeron D
2,4GHz
74,7W
-
94,5W
2,6GHz
78,1W
-
94,5W
2,8GHz
79,3W
100,4W
94,5W
3,0GHz
92,5W
100,4W
-
3,2GHz
95,8W
100,4 / 115,4W
-
3,4GHz
101,2W
115,4W
-
Tab. 1 - Spotřeba nejběžnějších procesorů Intel pro Socket 478 (díky Eagle)

V tabulce vidíte, jakou spotřebu mají současné procesory Intelu (ztrátové teplo je téměř shodné). Hodnoty uvedené ve sloupci Northwood platí jak pro Celerony, tak pro Pentia 4, Prescott jsem rozdělil kvůli odlišným hodnotám do dvou kolonek. Zajímavé je, že podle dokumentace vůbec neexistuje Pentium 4 2,4GHz s jádrem Prescott, ale pokud je postaven na FMB 1.0, bude jeho spotřeba také 100,4W. Prescott na 3,2GHz je multiple VID a bohužel je rozdíl ve spotřebě hodně velký.

Pozn.: Náhlý skok ve spotřebě Northwoodu je způsoben zvýšením napětí z 1,525V na 1,550V od Pentia 4 3,0GHz výše. Stejně tak byste mohli najít procesory s frekvencemi 2,4-2,8GHz s různou voltáží od 1,475V až po 1,525V, v tabulce uvádím hodnoty pro maximální ztrátové teplo při 1,525V.


Obr. 2 - Zde vidíte proudy jednotlivých verzí Prescottu (Icc)

Některé procesory Pentium 4 "Northwood" jsou také dobrým adeptem pro přetaktování. Ceny pomalejších procesorů Pentium 4 nejsou tak děsivé a s trochou ladění, které není na čipsetech pro Intel tak obtížné, jsou poměrně slušně zrychlit. Problémem ale je vysoké TDP těchto procesorů, protože s každým dalším megahertzem se zvyšuje i ztrátové teplo. Na jejich uklidnění je třeba kvalitního chladiče a na ně se v našem testu podíváme.

Retenční modul pro chladiče

U Pentia 4 je použit k upevnění chladiče poměrně dobrý systém s retenčním rámečkem, za kterým Socket A delší dobu pokulhával. Plastový rámeček obdélník je přichycen v rozích k desce buď gumový špunty nebo šroubky a obsahuje sloupky pro zachycení mechanismu chladiče. Instalace chladiče je většinou snadná, stačí zaklapnout, horší to někdy bývá u sejmutí pasivu.Obr. 3 - Retenční rámeček pro Pentium 4
Klikněte pro zvětšení

Výhodou je také, že ve většině případů nepřekáží chladiči žádné jiné součástky na desce. Nevýhoda ovšem je, že při použití chladiče s velkým přítlakem po delší dobu (např. boxovaný radiální chladič Intel) může způsobit nevratnou deformaci desky. Srovnáváme-li retenční modul se současným uchycením chladičů na Socket 754, musíme přiznat, že AMD se nejen dotáhlo, ale navíc se zbavuje neduhů - uchycení je vždy šroubkové a kovová destička zajišťuje, že k deformování desky nemůže dojít.

Ještě dodatek. Intel udává, že nejvyšší hmotnost chladiče, pro kterou je retenční modul stavěn, je 450 gramů. Tuto hodnotu můžete schválně srovnat s jednotlivými hmotnostmi testovaných modelů.

Zde je souhrn dnes popisovaných chladičů:
  • Arctic Cooling Super Silent 4 Ultra
  • Arctic Cooling Super Silent 4 Ultra TC
  • Cooler Master DI4-8KD3B-0L
  • Cooler Master KI4-7HD2C-0L
  • Primecooler PC-CW7TB/825 SuperSilent
  • Nexus PHT-3600 SkiveTek
  • Titan TTC-W5TB
  • Zalman CNPS6500B-Cu
  • Originální chladič Intel (BOX)

V této části článku se setkáte s popisem všech testovaných chladičů, které jsou určeny JEN pro Pentium 4. Univerzální chladiče pak přijdou na řadu ve středu (např. Cooler Master Hyper 6, Gigabyte 3D Cooler-Ultra GT nebo Zalman CNPS7000A-AlCu).
reklama
Nejnovější články
AMD představilo desktopová APU Cezanne, zatím jen pro OEM AMD představilo desktopová APU Cezanne, zatím jen pro OEM
Společnost AMD včera nečekaně představila nová APU Cezanne pro desktopy, o nichž jsme už stejně díky čínským leakerům věděli. Jak se také dalo očekávat, určeny budou pouze pro OEM výrobce, tedy prozatím. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První velká aktualizace pro PS5 přichází. Bez funkcí, na které hráči čekají První velká aktualizace pro PS5 přichází. Bez funkcí, na které hráči čekají
Sony zítra uvolní první větší update pro PlayStation 5. Přináší možnost uložení her na externí USB disk, sdílení her mezi PS4 a PS5 prostřednictvím Share Play i další sociální funkce. Přesto bude tato aktualizace pro řadu majitelů zklamáním.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik12 komentářů
Microsoft představil webkameru a další příslušenství pro práci z domova Microsoft představil webkameru a další příslušenství pro práci z domova
Microsoft po mnoha letech rozšířil svou nabídku o webkameru. Novinka s názvem Modern Webcam obsahuje řadu funkcí pro vylepšení obrazu a je certifikována pro Teams. Představena byla také trojice headsetů nebo reproduktor s USB-C.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Microsoft kupuje firmu Nuance za 20 miliard dolarů Microsoft kupuje firmu Nuance za 20 miliard dolarů
Druhou největší akvizici ve své historii si pro tento rok přichystal Microsoft, který se rozhodl koupit firmu Nuance Communications z Massachusetts. Co tím Microsoft získá a čím se Nuance vůbec zabývá? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte uvádí na trh své první Ultra HD herní monitory včetně OLED Gigabyte uvádí na trh své první Ultra HD herní monitory včetně OLED
Gigabyte Aorus přichází se svými vůbec prvními herními monitory, které využívají rozlišení Ultra HD. Jsou to na první pohled už značně odlišné modely FI32U, FV43U, FO48U, na které se nyní krátce podíváme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář