Megatest chladičů, část III. - univerzální

Megatest chladičů, část III. - univerzální
, , recenze
Ve třetí části našeho megatestu se podíváme na nejvýkonnější chladiče v testu. Tyto chladiče bývají v drtivé většině určeny pro několik platforem, a proto jsme je shrnuli do článku s nadpisem "univerzální". V této části se tedy setkáte celkem s pěti hi-end chladiči od výrobců Cooler Master, Gigabyte, Primecooler a Zalman.
K oblíbeným
reklama
Jistě jste si všimli, že se poslední dobou dělají nejlepší chladiče multi-platformní. To je velice rozumné, protože zákazník si nemusí čekat, až bude "ten chladič" pro jeho patici nebo proč se jen ještě nevyrábí. S taktikou univerzálních retenčních systému přišel Zalman a nyní se k němu přidávají Cooler Master, Gigabyte, Zalman a další. V této části se podíváme na:
 • Cooler Master KHC-V81 (Hyper 6)
 • Gigabyte PCU21-FD (3D Cooler)
 • Gigabyte PCU31-VH (3D Cooler-Ultra GT)
 • Primecooler HyperCool II+
 • Zalman CNPS7000A-AlCu

Předchozí díly megatestu s popisy chladičů pro platformy Socket 478 a Socket 754/939 neleznete zde:

Cooler Master KHC-V81 (Hyper 6)

Zde se dostáváme ke slibovanému chladiči Cooler Master Hyper 6, který patří v současnosti mezi nejvýkonnější modely na trhu. Jako jedno z mála řešení totiž využívá technologii heatpipe, což jsou měděné trubičky naplněné cirkulující tekutinou. Ta jednoduše přenáší teplo z horkého procesoru a po ochlazení kondenzuje a vrací se. Cooler Master nevsadil na tuto technologii poprvé, ale Hyper 6 je jeho nejlepším chladičem, který ji využívá.

Cooler Master Hyper 6 dostanete v plastovém kufříku, ve kterém se ukrývá barevná krabička odhalující masivní pasiv, ale i větrák. Vše je pečlivě uloženo v jakési pěnové hmotě a zajištěno proti mechanickému poškození.


Obr. 1 - Krabička s chladičem Cooler Master
Klikněte pro zvětšení

Příslušenství je poměrně hodně. Patří k němu samotný větrák Cooler Master s regulací, pro kterou je přiložen nejen bracket do PCI pozice, ale i hliníkový rámeček to pozice 3,5". Dále obsahuje krabice upevňovací mechanismus pro Socket 478 i Socket 754 (viz níže) a teplovodivou silikonovou pastu. Přiložen je dokonce i manuál, resp. instalační příručka.


Obr. 2 - Příslušenství dodávané ke chladiči
Klikněte pro zvětšení

Zde jsou specifikace Cooler Masteru KHC-V81 (Hyper 6):
 • Rozměry pasivu: 96 x 82 x 120 mm
 • Rozměry větráku: 80 x 80 x 25 mm
 • Rychlost větráku: 1400 - 3000 ot./min
 • Hmotnost: cca 940 gramů
 • Hlučnost: 19-24 dB
 • Materiál: hliník, měď + 6 x heat pipes
 • Ložiska: kuličkové, 1-ball
 • Životnost: 40 000 hodin

Jak vidíte, Hyper 6 není žádný drobek, kromě toho, že s nainstalovaným větrákem jsou jeho rozměry 121 x 82 x 120 mm, tak jeho hmotnost, kterou výrobce radši ani neudává, je kolem 940 gramů! To opravdu není málo, retenční systémy jsou dimenzované většinou na hmotnosti do 500g.


Obr. 3 - Obrovský pasiv chladiče Hyper 6
Klikněte pro zvětšení

Vzhled a konstrukce

Konstrukce chladiče v tomto případě není záležitostí, která zabere jeden odstavec. Začněme tedy odspodu - základnu tvoří měděná destička, která je až na styčnou plochu s procesorem zdrsněná (což je dobře). Kontaktní plocha je hladce vysoustružená a není o moc větší než daný procesor. K základně je přišroubován hliníkový rošt s imitací mědi, jehož rozměry jsou 83 x 44 x 26 mm. Obsahuje 11 žeber o tloušťce kolem 1mm a na chladiči je umístěn spíše jako podpůrný článek.Obr. 4, 5 - Chladič Cooler Master ze stran
Klikněte pro zvětšení

Základem je samozřejmě šest heatpipes. Ty zaplňují celý prostor mezi základnou a hliníkovým roštěm a odvádějí teplo do masivního měděného pasivu. Heatpipes jsou tři na každé straně. Všechny procházejí celkem 26 měděnými plátky, které jsou vzdálené vždy 3 mm od sebe a heatpipes je drží pohromadě. Přestože styčná plocha není velká, heatpipes předají měděným plochám většinu tepla, které se pak vyzáří do okolního prostředí.


Obr. 6 - Hliníkový rošt na základně
Klikněte pro zvětšení
reklama
Nejnovější články
Keynote Applu Spring Loaded bude 20. dubna. Co očekáváme? Keynote Applu Spring Loaded bude 20. dubna. Co očekáváme?
Apple včera oficiálně oznámil, že jeho jarní keynote se bude konat 20. dubna. Zatím můžeme jen spekulovat, co vše se představí. Takřka jisté jsou nové iPady Pro, možná to budou i nové Macy s procesory M1 a další.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
DARPA si vybrala i Blue Origin pro vývoj jaderného raketového pohonu DARPA si vybrala i Blue Origin pro vývoj jaderného raketového pohonu
Na planetě Kerbin jej už dávno používají, ale na Zemi jej ještě zbývá vyvinout, i když princip je jasný, stejně jako cesta k vývoji fungující verze. Jde o jaderný pohon pro rakety, jejž si nyní u amerických firem "objednala" DARPA. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Alder Lake-S i P v blokových diagramech, jaké by mohlo být uspořádání? Alder Lake-S i P v blokových diagramech, jaké by mohlo být uspořádání?
Intel by měl mít zájem vyslat na trh procesorovou generaci Alder Lake co možná nejdříve, ale zda to bude opravdu ještě letos, to se uvidí. Prozatím se můžeme podívat na fanouškovské schematické znázornění desktopových verzí S i mobilních P či M. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Helikoptérka na Marsu zatím vyčkává, potřebuje softwarovou záplatu Helikoptérka na Marsu zatím vyčkává, potřebuje softwarovou záplatu
Na konci minulého týdne se měla poprvé do vzdušného prostoru Marsu dostat helikoptérka Ingenuity, ovšem přípravy na první let byly nakonec zrušeny, neboť se vyskytla jistá chyba. Nyní se čeká na softwarovou záplatu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte oficiálně představuje těžební CMP 30HX, záruka je jen tříměsíční Gigabyte oficiálně představuje těžební CMP 30HX, záruka je jen tříměsíční
Společnost Gigabyte se rozhodla oficiálně představit svou těžební kartu CMP 30HX, která představuje základní model s čipem TU116. Můžeme přitom očekávat, že se na trh dostane za cenu kolem 700 dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů