Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest MP3 přehrávačů: flash, část II.

2.2.2005, Zdeněk Kabát, recenze
Megatest MP3 přehrávačů: flash, část II.
Včera jsme se podívali na prvních sedm MP3 přehrávačů s flash pamětí a dnes doplníme tyto levné modely další várkou, tentokrát s kapacitou 512MB nebo 1GB. V článku naleznete přehrávače od iAudio, MSI, iRiveru a dalších. Tak tedy hurá na ně!
Toplux M-820

A ještě jeden přehrávač z megatestu dorazil od Emgetonu. Jedná se o Toplux M-820, což je korejský výrobek a jeho cena je podobně jako u Signu Si-300 poměrné nízká. Za necelých 5000Kč koupíte jen málo 512MB přehrávačů, ovšem druhou věcí je jejich funkčnost. A ta není u Topluxu nijak excelentní.

Balení a příslušenství

V krabici standardních rozměrů toho nenaleznete příliš, ale v podstatě se jedná o nezbytné příslušenství. Obsahem je tedy poutko na krk (textilní), propojovací USB kabel a line-in kabel, sluchátka, sametový sáček, CD se softwarem a manuál. Sluchátka jsou poměrně stylové pecky, ale jejich zvuk je spíše podprůměrný. Anglicko-čínský manuál je rozsáhlý s mnoha ukázkami samotného displeje, český manuál je stručný.


Obr. 36, 37 - Krabice a příslušenství
Klikněte pro zvětšení

Specifikace přehrávače Toplux M-820 jsou následující:

Toplux M-820
Podporované formáty
MP3/WMA
Interní paměť
512 MB
Slot pro paměťovou kartu
SD/MMC
FM tuner
ano, 20 stanic
Audio záznam
MP3 - diktafon / rádio / line-in
Ekvalizér
ano, 6 předvoleb
Displej
LCD, 4 řádky
Další funkce
Voice Activity Detection
Ikona Odkaz na databázi
zrychlení/zpomalení skladby
Výstupní výkon
2x 20mW (16 Ohm)
Doba přehrávání
12 hodin
Napájení
1x AAA
Rozhraní
USB 1.1
Operační systém
Windows, Mac OS, Linux
Rozměry
76 x 47 x 15 mm
Hmotnost
57 g


Vzhled přehrávače

Toplux M-820 má vzhled velmi neobvyklý a design nechci příliš komentovat, protože mám pocit, že zde bude velmi subjektivní. Tělo je prakticky celé plastové – zadní strana je stříbrná, přední část má pak černou barvu (ale můžete si vybrat i stříbrnou a modrou) a dominuje jí kulatý LCD displej. Okolo něj se nachází kovový kroužek navazující na ovládací prvky - tři tlačítka na každé straně.


Obr. 38 - Přehrávač Toplux M-820 z detailu
Klikněte pro zvětšení

Displej je klasické LCD, ale při zapnutí modrého podsvícení se mění na invertní, takže písmo prakticky svítí. Další tlačítka, On/Off a hlasitost, jsou umístěna na horní straně přístroje, mezi nimi pak najdete výstup na sluchátka. Na přehrávači najdete ještě jedny dvířka pro baterii (typ AAA) a druhé pro paměťovou kartu SD/MMC.


Obr. 39, 40 - Další snímky přehrávače Toplux
Klikněte pro zvětšení

Funkce a ergonomie

Ovládání Topluxu je něco jako středověká mučírna. U žádného jiného přístroje se mi nestalo, že by mělo tlačítko pokaždé jinou funkci, že by se jeho funkčnost měnila nejen s použitým režimem, ale třeba i s podsvícením displeje a že bych udělal tolik věcí, které jsem vůbec nechtěl. Abyste něčeho dosáhli, musíte přijít na zapeklitá klávesová komba a obrnit se pevnými nervy. To bude k ergonomii ovládání asi vše.

K funkcím jsem si sice prokousával jen velmi těžko, ale nakonec se mi to jakž takž podařilo. Kromě klasických možností, kterými jsou přehrávání MP3/WMA, FM tuner a nahrávání line-in a mikrofonu nenabízí Toplux skoro nic. Nicméně zajímavými možnosti jsou VAD (Voice Activity Detection), což nahrává jen když mikrofon dostává nějaké podněty a Speed Mode, což umí zpomalit a zrychlit skladbu. Při zrychlení nezvládá přehrávač vysoké bitrate, takže se objevuje v signálu praskání apod.
Struktura menu

 • LCD Contrast – 0-17
 • Memory Sel – Int Flash / Ext Card (vybere zdroj prřehrávání)
 • Music Source – MIC / LINE IN
 • ample Freq – 32 kHz / 44,1 kHz / 48 kHz
 • Channel Mode – Mono / Stereo
 • Bitrate – 32 až 224 kbps
 • Line Volume – 0-21
 • Sync – Sync On / Sync Off
 • VAD – VAD On / VAD Off (viz výše)
 • Silence – LOW Level / Mid Level / High Level
 • Speed Mode – Slow / Normal / Fast (rychlost přehrávání)
 • Repeat Mode – Repeat All / No Repeat / Repeat 1 Song / Repeat Random / Random
 • Auto Repeat – Counter=1 až 9 (počet opakovacích cyklů)
 • Exercise – On/Off
 • Memory – stav interní a externí paměti (celkem/volno)
 • Lang Select – 5 jazyků
 • Format – smaže flash paměť nebo kartu
 • Low Format – dtto, ale kompletní formát
 • Erase 1 File – smaže vybraný soubor
 • Folder Erase – smaže vybraný adresář
 • F/W Upgrade – upgrade firmware při připojení k počítači


Pro zobrazení struktury menu klikněte na modrou šipku vedle nápisu.

Nabídka je poměrně chudá, ale ještě k tomu můžeme přičíst možnost nastavení ekvalizéru (Classic, Live, Pop, Rock, Techno, Jazz), které probíhá v průběhu nahrávání.

Zkušenosti a praxe

To hlavní ohledně praxe jsem již zmínil v části o ergonomii ovládání, ovšem Toplux má ještě další mouchy. Ohledně "fyzické" části mi vadily velmi pomalé přenosy přes USB 1.1 a špatně čitelný displej, hlavně na venkovním světle (daň za invertní podsvícení). Dále je nepraktické umístění tlačítka Power, takže se mi párkrát stalo, že jsem přehrávač omylem vypnul.


Obr. 41 - Pohled na invertní LCD displej
Klikněte pro zvětšení

Další neduhy přehrávače Toplux jsou např. v navigaci a vůbec ve způsobu práce s adresáři. Nejen že není podporovaná čeština, ale ani dlouhé názvy souborů a adresářů, takže místo "Animatrix" zobrazí přehrávač "ANIMAT~1". Navigace v adresářích je velmi komplikovaná a zmatečná, Toplux také umí přehrávat vždy jen jeden adresář a nelze se bez vstupu do menu dostat do jiné složky. Také je možné přehrávat buď jen z flash paměti, nebo jen z karty, což se přepíná v menu.

Nevýhodou také je to, že se při přehrávání MP3 nedostanete do menu, ani nelze např. přepnout na FM tuner. Přístroj umí nahrávat do MP3 až v 224 kbps/48 kHz, ale kvalita diktafonu je jen průměrná a nahrávky z rádia jsou velmi zkreslené a prakticky nepoužitelné. Soubory se záznamem se vždy ukládají do aktuálního adresáře, což je docela nepraktické.

Rychlosti přenosu
Upload 100MB hudby
4:27
Rychlost uploadu
380 kB/s
Rychlost downloadu
580 kB/s


Klady a zápory

Slot na SD/MMC
Krkolomné a nepřehledné ovládání
Cena
Pomalé přenosy dat
Ikona Odkaz na databázi
Špatně čitelný displej
Ikona Odkaz na databázi
DOSovké názvy souborů
Ikona Odkaz na databázi
Kvalita nahrávání (hlavně rádio)
Ikona Odkaz na databázi
Zmatečná navigace v hudbě
Ikona Odkaz na databázi
Přístup do menu jen ve Stop
Ikona Odkaz na databázi
Přehrává jen aktuální adresář


Celkově vzato tedy nemohu Toplux M-820 doporučit, protože nemá prakticky nic, čím by jakoukoliv část uživatelů oslovil. První dojem, kterým na mě přehrávač po chvilce používání zapůsobil, je ten, že jde o nějaký levný korejský "šunt". Samozřejmě si jde i na toto ovládání zvyknout, ale proč, když jdou sehnat mnohem lepší flash přehrávače?

Cena: 4 790 Kč
Záruka: 2 roky
Zapůjčil: Bell Technology
Web: www.topluxhk.com