reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest počítačů: závěrečné vyhodnocení

6.12.2004, Štěpán Mrázek, recenze
Megatest počítačů: závěrečné vyhodnocení
V průběhu uplynulého týdne jste si mohli přečíst celkem devět recenzí osobních počítačů, které se sešly v našem předvánočním Megatestu. Dnes pro vás máme finální hodnocení a srovnání všech devíti PC.
Výkon

Hodnocení výkonu proběhlo klasickým způsobem, tedy přidělení váhových koeficientů jednotlivým benchmarkům (viz soupis pod tímto odstavcem) a následný přepočet na procentuální pořadí.

  • Benchmarky VGA – 50%
  • Benchmarky CPU – 20%
  • Benchmarky MEM – 10%
  • Bechmarky HDD – 20%

Pozn.: Kupříkladu grafických benchmarků jsme použili celkově deset a každý z nich se tak na celkovém hodnocení výkonu podílel 5% (50% pro deset testů).

Výsledek vidíte v následující tabulce a já jen podotknu, že více je samozřejmě lépe. Nejvýkonnější sestava má přirozeně 100% a ostatní podle daného výkonu odpovídající hodnoty.


Výkon
FOX Cult-X
100%
HAL3000 aPhantom Devil
95,7%
Mironet 5077
94,6%
Elap Gigamax Mach4 620
85,1%
OG Home 721
84,7%
DEXX Silver
80,2%
LYNX eXpress MS Fantom 64
59,6%
Fujitsu Siemens Scaleo T
52,7%
IBM ThinkCentre A50
48,7%
Tab. 2 – Pořadí podle výkonu v Megatestu počítačových sestav

Výbava

Skóre výbavy zahrnuje bodování, které se odvíjí od osmnácti bodovaných parametrů (ty se v některých případech dělí na další subkategorie, např. velikost vyrovnávací paměti u pevného disku, či rychlost otáčení ploten u pevného disku, atd.), které začínají u procesoru a končí u jednotlivých periferií. Mezi pět komponentů, které nejvíce ovlivňují bodové skóre patří monitor, procesor, disk či případné diskové pole, operační paměť a grafická karta. Velkou váhu též klademe na dodávané periferie jako je tiskárna, skener, reproduktory či třeba flash disk. Ve výsledné tabulce pak vidíte procentuální srovnání všech testovaných modelů vůči počítači, který dosáhl nejvyššího bodového hodnocení.

Pozn.: Jestliže výrobce investuje maximum peněz do komponentů, pak je jasné, že získá vyšší výkonnostní skóre než ten, který z stejnou částku počítač vybaví ještě reproduktory a tiskárnou. Právě z tohoto důvodu oceňujeme u počítačových sestav i výbavu, přesněji dodávané periferie.


Výbava
OG Home 721
100%
HAL3000 aPhantom Devil
98,4%
FOX Cult-X
92,1%
Elap Gigamax Mach4 620
87,3%
Mironet 5077
87,3%
LYNX eXpress MS Fantom 64
81,0%
DEXX Silver
79,4%
Fujitsu Siemens Scaleo T
68,3%
IBM ThinkCentre A50
52,4%
Tab. 3 - Pořadí podle výbavy v Megatestu počítačových sestav
Megatest_vybava.xls

Pozn.: Na další stránce najdete celkové hodnocení, která je kombinací výkonu, výbavy, záruky, počtu servisních míst a dalších faktorů.
reklama