reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Megatest sestav: HAL3000 iSilver S

, , recenze
Megatest sestav: HAL3000 iSilver S
Tato sestava má mezi testovanými jedno prvenství - je nejlevnější. My se však zajímáme především o poměr cena/výkon a proto se podíváme, co vám sestava za tuto cenu nabízí a naopak nenabízí - jako jediná v testu je např. osazena integrovanou grafickou kartou.
Megatest sestav: HAL3000 iSilver S
Kapitoly článku:
  1. Megatest sestav: HAL3000 iSilver S
  2. Výsledky testů a závěr
Sestava HAL3000 iSilver S od firmy 100Mega Distribution je osazena procesorem Celeron 2,6 GHz s jádrem Northwood, jedním 256 MB paměťovým modulem DDR333, deskou Sapphire - čipset ATI Radeon 9100IGP (RS300) - diskem Western Digital 80 GB, optickou combo mechanikou DVD/CR-RW Teac a disketovou mechanikou. Velmi důležitá je informace o grafické kartě, kterou je Radeon 9100 integrovaný na základní desce. Operační systém jsou Windows XP Home.

Výrobce při volbě case nijak nehýřil inovacemi - zejména co se barevné kombinace týče - ale vsadil na praktičnost a kompaktnost, což jsou vlastnosti zvolené "skříně", které využili i jiní výrobci. Již klasicky jsou pak na čelní stranu dole vyvedeny dva USB porty, ke kterým je velmi dobrý přístup.
Obr.01 - Počítač HAL3000 iSilver S
Pro zvětšení klikněte myší

Obr.02 - Čelní strana
Pro zvětšení klikněte myší

Pohled na zadní stranu ukazuje na (po této straně) průměrnou výbavu. Přeskočíme-li PS2 porty, sériový a paralelní port, nalezneme zde čtyři USB porty, klasický počet tří vstupů zvukové karty. Co nám ale velmi vadí je absence sítě - místo toho je zde modem (RJ11), což je zase pro domácí sestavu plus. Pochválit musíme přítomnost tří FireWire konektorů. Grafická karta, i přes to, že je integrována na základní desce, disponuje TV-Outem, ale o tom až níže.
Obr.03 - Pohled na zadní stranu
Pro zvětšení klikněte myší

Nyní se blíže koukneme na ostatní použité komponenty. Základní desku Sapphire 9100IGP MS4 jsme zatím nerecenzovali (ale už se na tom pracuje :-), a proto se na specifikace koukněte na stránky výrobce. Plán - volný/zaneprázdněnZde je dobré zmínit absenci síťové karty a skutečnost, že deska nepodporuje Serial ATA. Čipová sada ATI RS300 obsahuje (jak již bylo několikrát řečeno) grafické jádro Radeon 9100IGP a to včetně TV-Out (který je S-Video i Cinch). Nicméně zde musíme výrobce pokárat za volbu pamětí. Necháme-li stranou velikost, která plně odpovídá cenovému segmentu této sestavy (byť z ní ještě ukusuje grafické jádro), pak je to především její konfigurace. Základní deska podporuje dual channel a deska je osazena pouze jedním paměťovým modulem. Mnohem vhodnější volbou by byly dva paměťové moduly o kapacitě 128 MB - které by zdvojnásobily teoretickou propustnost paměťové sběrnice a opravdu příznivě by se podepsaly na grafickém výkonu (naše finální hodnocení se skládá ze 60% grafikcých testů).


Obr.04 - Foto základní desky

Další velmi důležitou komponentou je procesor - Celeron 2,6 GHz s jádrem Northwood-, který také není výkonnostním králem - zejména kvůli malé velikosti L2 cache. Velikost L2 je 128 kB, použita je verze BOX. Paměť je typu DDR333 (PC2700) a její velikost je již zmíněných 256 MB (z ní si však ještě ukusuje grafické jádro). Dobrá je volba zdroje, který je tichý - vzhledem k další volbě komponent je pak tichá i celá sestava.
Obr.05 - Pohled do nitra PC
Pro zvětšení klikněte myší

Skutečnost, že deska nepodporuje FireWire pak výrobce vyřešil šlamounsky - osadil desku PCI řadičem.
Obr.06 - FireWire PCI karta Kouwell
Pro zvětšení klikněte myší

Sestva je osazena pouze kombinovanou DVD-ROM/CD-RW mechanikou Teac DW-548D s parametry: DVD 16x a CD-RW 48x/24x/48x. Pevný disk je Western Digital WD800 JB - 80 GB, 7200ot./ATA100 s 8MB vyrovnávací paměti.


Obr. 07 a 08 - Obrázky z webu
reklama
reklama
reklama