www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Megatest TV tunerů pro USB (DVB-T) - 1. část

Megatest TV tunerů pro USB (DVB-T) - 1. část
, , recenze
Obstarali jsem pro test 19 malých DVB-T přijímačů (tzv. klíčenek) vhodných především na cesty k notebooku. Podíváme se na zástupce od výrobců ASUS, AVerMedia, Compro, Freecom, Genius, Hauppauge a Leadtek.reklama
Prvním na řadě v našem megatestu je MyCinema U3000 od známé firmy ASUS, která se z výrobce základních desek rozšířila na téměř všechny komponenty k počítačům i k notebookům. TV tunerů má pak hned několik, my se však podíváme jen na tohoto jednoho zástupce.


MyCinema U3000 je dodáván v malé krabičce, jedné z nejmenších ze všech testovaných přijímačů.

Uvnitř pak najdeme kromě samotného přijímače, který je vidět skrz průhledné okénko, i malou cestovní anténu s magnetickým podstavcem, který umožňuje snadné postavení na jakoukoliv kovovou plochu, gumovou přísavku, která se po našroubování na podstavec zajistí upevnění na neželezné hladké povrchy, dále redukci na klasický anténní konektor, CD s ovladači a stručný návod na instalaci.Přijímač bílé barvy má rozměry 87x24x11mm, USB konektor je opatřen krytkou černé barvy, která z počátku nejde téměř sundat, jak je na těsno, po nějakém čase se ale "ošoupe" a jde sundat jen s o něco větší námahou, než je obvyklé. Není totiž zacvakávací, a tak by se při větší volnosti mohlo stát, že by sama sklouzla.Za pozornost také stojí zelená LED dioda, která svítí do zajímavého obrazce. Je to efektní, ale nejsem si jist praktičností, protože především za tmy to působí spíše rušivě. Je to ale problém naprosté většiny testovaných přijímačů.


Po hardwarové stránce se žádné překvapení nekoná. Na vrchní straně desky u USB konektoru je hlavní čip a směrem k anténnímu konektoru je tuner kvůli odrušení přikryt plechem.


Hlavní čip je typu DIB7700B od firmy DIBcom. Jde o kompletní řešení DVB-T přijímače včetně demodulátoru, který dostává jen mezifrekvenci od tuneru. Digitální data za demodulátorem jsou posílána rovnou jako transport stream přes USB do počítače, podporován je USB 1.0 i 2.0. Protože je plechový kryt připájen a nechtělo se mi ho "ničit", tak vám obrázek tuneru nenabídnu. Podařilo se mi ale zjistit, že jde o typ MT2266 od firmy Microtune, který je právě pro takové aplikace určen - DVB-T tuner s nízkou spotřebou pro přenosná zařízení. Dobrá volba.Jako anténní konektor je použit zřejmě i z cenových důvodů malý napájecí konektor, což naopak není zrovna ideální volba, na druhou stranu se neviklá jako u jiných přijímačů.Instalace probíhá standardně. Po vložení CD se objeví nabídka na instalaci ovladačů, aplikací nebo manuálu.Ovladače jsou BDA, takže lze použít k ovládání i např. ProgDVB. Ve Správci ovladačů se přidá položka s názvem přijímače:Ve DirectShow přibudou klasické položky do BDA:Aplikace se jmenuje ASUS EzVCR a ke své funkci potřebuje nainstalovaný i DVD přehrávač ASUS DVD, z kterého zřejmě používá DirectShow filtry (např. dekodér MPEG-2). Se skenováním programů jsou problémy. Při volbě země ČR se progressbar nehýbe a aplikaci je nutné "sestřelit". Je třeba vybrat jinou zemi, neboť vložit přímo frekvenci vysílače nelze.

Aplikace nabízí základní funkce, zvládá nahrávání ve vysílaném formátu i timeshift, tlačítko pro přepnutí na rádio nefunguje, protože je zašedlé, zřejmě slouží pro klasické karty s FM přijímačem, zde u digitálního vysílání se vybere rovnou ze seznamu stanice bez změny vzhledu programu. Ukládat obrázky lze pouze do formátu BMP.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Program zvládá i příjem EPG a nabízí možnost zvolený pořad přidat do plánovače. Neumí ale diakritiku. Teletext není rovněž implementován a plánovač nezvládá uspání počítače.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Zmíněný ASUS DVD přehrávač je jen přejmenovaný PowerDVD 6 od CyberLinku a nabízí všechny jeho funkce, pouze se změněným vzhledem (skinem).Suma sumárum, ASUS vytvořil průměrný přijímač, který je po hardwarové stránce (až na anténní konektor) udělán dobře, ale software má některé závažné nedostatky. Díky volbě součástek (především tuneru) má nejnižší spotřebu ze všech testovaných kusů, což je důležité v případě, pokud chcete provozovat tuner ve spojení s notebookem. Dodávaný ovládací software má ale bohužel některé závažné nedostatky. BDA ovladače naštěstí umožňují použití alternativního ovládacího programu (ProgDVB).nízká spotřeba
anténní konektor
Ikona Odkaz na databázi
software s chybami
Ikona Odkaz na databázi
nemá teletext
Ikona Odkaz na databázi
čeština u EPG
Orientační cena: 2000 Kč s DPH

Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě BGS LEVI Czech


reklama
Nejnovější články
Norsko jako první na světě ruší FM rádio Norsko jako první na světě ruší FM rádio
Norsko je v mnoha oblastech průlomovou zemí. Vede např. v počtu elektromobilů nebo je zajímavé skladbou elektráren, nyní překvapuje tím, že se stává první zemí na světě, která zrušila FM vysílání.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Bitcoinový milionář rozdá přes 90 milionů USD na charitu Bitcoinový milionář rozdá přes 90 milionů USD na charitu
Na bitcoinu se dá hodně ztratit, ale i hodně zbohatnout. To se některým skutečně povedlo, a to do takové výše, že by peníze nikdy neuměli utratit. Proto jeden z bitcoinových milionářů založil fond, který rozdá přes 90 milionů dolarů v bitcoinech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft zvažuje Python jako skriptovací jazyk pro Excel Microsoft zvažuje Python jako skriptovací jazyk pro Excel
Aplikace Microsoft Office a zejména tabulkový procesor Excel se možná v budoucnu dočká dalšího skriptovacího jazyka. Vedle dnes používaného Visual Basicu by se zde mohl objevit i dnes velmi oblíbený Python.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Synology uvádí NAS DS218 a FlashStation FS1018 pro 12 SSD disků Synology uvádí NAS DS218 a FlashStation FS1018 pro 12 SSD disků
Společnost Synology představilo dva nové NAS servery DiskStation DS218 a FlashStation FS1018. Prvně jmenovaný umí kódování do 10bitového H.265, druhý zase pojme rovnou 12 velmi výkonných SSD disků.
15.12.2017, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Elite: Dangerous přiostřuje, Thargoidi útočí i na přístavy Elite: Dangerous přiostřuje, Thargoidi útočí i na přístavy
Hmyzácká rasa Thargoidů začala znepříjemňovat život hráčů v Elite: Dangerous, jak nám tvůrci ostatně slibovali. I nové video ukazuje, že ušetřeny nezůstanou ani velké vesmírné stanice a že tak bude svět v této hře jiný než dřív.
15.12.2017, aktualita, Jan Vítek1 komentář