reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Megatest webkamer pro USB - část první

, , recenze
Megatest webkamer pro USB - část první
V dnešní době moderních způsobů elektronické komunikace, začíná čím dál tím více lidí využívat nejen přenosu zvuku, ale rádi si k tomu přidají i obraz. A právě na to, jak obraz zaznamenávat, se dnes podíváme. Ukážeme si několik webkamer a porovnáme jejich parametry a kvality. Samozřejmě nebude chybět podrobné srovnání a soupis všech funkcí jednotlivých kamer.
Logitech QuickCam Fusion představuje high-end model společnosti Logitech. Tato kamera je vybavena unikátním CMOS s rozlišením1,3Mpix hardwarově a 4Mpix interpolovaně, což ji činí jednou z nejlépe vybavených kamer v tomto testu. Tato kamera také vyniká svým nevšedním vzhledem a jistě mnoho uživatelů zaujme. Výrobce navíc slibuje několik nových technologií, které přinášejí jisté zlepšení kvality obrazu a zvuku. Jedná se o Logitech RightSound Technology a Logitech RightLight Technology, přičemž obě dvě mají být zcela inovativní a jedinečné.
Logitech Fusion - vzhled je opravdu velmi nevšední. (Pro zvětšení klikněte)
Čočku je možné snadno zakrýt - nemusíte kameru odpojovat, pokud nechcete být viděni.

Podívejme se nyní na technologie, které Logitech do kamery integroval za úmyslem zlepšit výslednou kvalitu obrazu a zvuku. Technologie RightLight přináší hardwarové a softwarové procesy pro optimální zobrazení záznamu i v poměrně špatných světelných podmínkách. Díky zvýšenému počtu tranzistorů v čipu dokáže kamera lépe zaznamenat zbytkové světlo a tudíž lépe dokáže zobrazit i jinak zastíněné či nevýrazné oblasti ve snímaném sektoru. Mnoho kamer má také problém s přílišnou intenzitou barev, neboť dává přednost světlejším tónům - například obličej pak často vypadá jako po úpalu nebo přílišném opalování - i toto se snaží RightLight řešit tím, že hledá optimální barvu pro snímaný obraz z přednastavených hodnot.

Byla také vylepšena architektura čočky a způsob zpracování záznamu pro maximální snížení šumu ve zaznamenávaném obraze. Jak si ale tato technologie povede ve skutečnosti, bude patrné až v testech - tyto údaje jsou pouze výtah z toho, co slibuje výrobce a subjektivní pocit získaný při práci s kamerou. RightSound slouží k potlačení nepříjemných ozvěn při komunikaci skrze webkameru. Mnohokrát se stane, že se vám nepovede ideálně nastavit poměr hlasitosti reproduktoru a citlivost mikrofonu, což vede k nepříjemným zpětným vazbám a pískání. Vše lze samozřejmě řešit použitím sluchátek, což ale jistě není natolik pohodlné. Systém RightSound se snaží filtrovat zpětné zvuky, které vznikly špatným nastavením citlivosti mikrofonu - ve výsledku to přináší čistý zvuk a možnost komunikace bez sluchátek či headsetu.
QuickCam Fusion z bočního pohledu při umístění na LCD monitoru.

Samotné technické provedení kamery je opravdu povedené. Kamera je připevněna kloubem k pružnému podstavci, který je sice pružný, ale i přes to velice pevný a robustní. Tento podstavec je vyroben z ocelových drátů, které jsou potaženy silnou vrstvou gumy pro lepší přilnavost. Je tedy velice snadné si podstavec pozohýbat do žádané pozice bez jakýchkoliv potíží. Jelikož je ale vyroben z kovu, je velice těžký a na jakémkoliv materiálu sedí pevně. Není tedy žádný problém používat kameru jak na stole, tak i na víku notebooku nebo LCD monitoru. Díky kloubu, který drží kameru na podstavci, je možné ji naklápět ve velmi slušném rozsahu jak vpřed tak i vzad. Pohyb je ale pomalý a uživatel se nemusí obávat, že při pohnutí kablíkem se mu kamera nechtěně pootočí.
Takto se dá kamera naklonit směrem dopředu.
Zde je ukázána maximální záklon.

Obsah balení je u této kamery opravdu bohatý. Kromě samotné kamery, instalačního CD a manuálu, získá uživatel i kvalitní headset (sluchátka s mikrofonem) a reklamní leták se všemi produkty společnosti Logitech. Instalační CD obsahuje nejen nutné ovladače a základní software, ale je na něm přidán i software pro tvorbu interaktivních e-mailů, pro vytváření live efektů a pro správu a třídění fotek. Tento obsah je opravdu více než příjemný a pro běžného uživatele postačující. Bohužel ale chybí podpora pro přímé nahrávání snímků na FTP server či HTML stránky.
Balení je velice líbivé a moderní.

Sluchátka dodávaná s touto kamerou jsou vyrobena z pružného plastu, který se snadno přizpůsobí tvaru hlavy a pohodlně sedí i při prudším pohybu. Kvalita zvukového výstupu sice není nějak oslnivá, avšak pro běžné potřeby při komunikaci po internetu postačuje. Výhodou je mikrofon přímo připojený na pravé sluchátko, který je také velmi ohebný a pružný a lze jej snadno nastavit tak, aby kvalitně zaznamenával mluvené slovo, ale přitom nijak svou pozicí nerušil.
Headset standardně obsažený v balení. (Pro zvětšení klikněte)

Jak jsem se již zmínil, tak je k této kameře dodáván velmi kvalitní a praktický software. V hlavním okně se nachází několik základních voleb, kdy má uživatel možnost stáhnout internetové instantní doručovatele pro přímou komunikaci s přáteli a nebo se může přepnout do sekce nastavení či okna pro přímý záznam videa a fotografií. Velice zajímavé je také tlačítko Video E-Mail pro přímý záznam videa z kamery a automatické odeslání na cílovou adresu. Hlavní okno programu tedy slouží jako rozcestník ke všem zbývajícím funkcím této kamery.
Základní okno programu.

Pokud chceme nahrávat video a získávat snímky, stačí zapnout program QuickCapture a pouhým stisknutím požadovaného tlačítka provedeme to, co je třeba. Přímo v tomto programu je také možné okamžitě měnit rozlišení kamery - to je velice vhodné a mnohdy to ušetří čas. Po rozkliknutí šipek máme dále možnost nastavit zda chceme snímky pořizovat sekvenčně a v jakém časovém intervalu, zda je chceme opatřit časovou známkou a u videa můžeme zapínat či vypínat zvukový záznam.
Zde pořizujeme snímky i video.

Velice zajímavou vlastností, kterou tato kamera podporuje, je funkce Logitech Video Effects. Díky spolehlivému Face Tracking (sledování pohybu obličeje) dokáže kamera nahradit uživatele jednou z interaktivních postav (na výběr máme žraloka, automobil, perníkového panáčka, kreslenou postavu a nebo mimozemšťana) a ta se následně pohybuje tak, jak se pohybujeme před kamerou my. Představte si tedy, že váš kamarád z ciziny vás neuvidí tak, jak vás zná, ale jako mluvícího žraloka. Pro lepší představu přikládám video ke stáhnutí (cca 2,3MB). To není ale zdaleka vše. Program kromě celé náhrady vaší postavy umožňuje jen přidání animovaných prvků jako jsou brýle, knírek, královská koruna apod. Vše je velice spolehlivé a program opravdu rychle a přesně umisťuje tyto prvky tam, kde mají být - pouze je potřeba na začátku zklaibrovat svůj obličej s programem.
Zde mám na hlavě královskou korunu - umístění je opravdu kvalitní.
I tato postavička může vystupovat místo vás.
Výběr postavičky, která vás bude nahrazovat.
Zde jsou doplňky pro vaše zkrášlení.

V ovládací sekci má uživatel na výběr základní parametry pro nastavení obrazu. Výběr není zdaleka tak široký jako u kamer Genius, avšak je dostačující. I zde ale můžete nalézt nastavení délky expozice (od 1/5s po 1/1000s) a nebo si tyto hodnoty můžete nechat nastavovat automaticky pro vaše pohodlí.
Na LCD monitoru vám kamera jistě ostudu dělat nebude.

U tohoto softwaru je největší plus jeho propracovanost. Pro nahrávání videa či pořizování snímků se stačí přepnout do prostředí QuickCapture a vše pak provedete pouze stiskem jednoho tlačítka - není tedy potřeba skákat do speciálních podsekcí programu. Jistě tuto možnost oceníte, pokud budete opravdu často nahrávat videa či pořizovat snímky.

Výrobce doporučuje tuto kameru pro použití s několika hlavními internetovými doručovateli - MSN Messenger, AOL Instant Messenger (AIM), Yahoo! Messenger a Windows Messenger. Tento výběr je opravdu bohatý a jistě uspokojí každého uživatele.


Technické parametry
Rozlišení CMOS1,3Mpix
Rozlišení fotografie (interpolované)až 4Mpix
FPS640 x 480 15fps
jinak 30 fps
SběrniceUSB 2.0
Ostřeníautomatické
Tlačítko pro snapshotano
Zabudovaný mikrofonano
Dodatečná sluchátka / mikrofonano / ano
Záruka24 měsíců
Orientační cena bez DPH2700 Kč

Minimální systémové požadavky
Procesor1,2GHz
Operační paměť128MB RAM
Místo na pevném disku200MB
Jednotka CD-ROMano
USB ano - 2.0
Barevná hloubka16-bit
reklama
reklama
reklama
reklama