reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Microsoft Wireless Optical Mouse Blue

9.4.2003, Zdeněk Kabát, recenze
Microsoft Wireless Optical Mouse Blue
Nedávno vypustila společnost Microsoft několik nových myší a mezi nimi i model Wireless Optical Mouse Blue. Tato myš používá optickou technologii IntelliEye a bezdrátový protokol, přesto mohl Microsoft díky jednoduššímu designu sáhnout k relativně nízké ceně. V recenzi také najdete srovnání s myší IntelliMouse Explorer 3.0.
Kapitoly článku:
  1. Microsoft Wireless Optical Mouse Blue
  2. Praktické zkušenosti, závěr a srovnání
Svět periferií není sice tolik sledovaný je tomu u procesorů či grafických karet, ale přesto většina uživatelů před zakoupením nové myši či klávesnice pečlivě vybírá. Nejvýznamnější výrobci myší jsou Genius pro levná zařízení, Logitech pro nejvyšší kvalitu a Microsoft, který ve své poslední řadě výrobků obě vlastnosti spojil. My jsme dostali k recenzi myš Microsoft Wireless Optical Mouse Blue, která i přes použité technologie není natolik drahá. V následujícím článku naleznete kromě zhodnocení myši i srovnání s modelem IntelliMouse Explorer 3.0.


První poznatky a design


Microsoft Wireless Optical Mouse Blue (dále Microsoft Blue) si přinesete domů v hezké červeno-modro-bílé krabici, jejíž roh je vykrojen, aby předvedl myšku v celé své kráse. Uvnitř naleznete kromě bezdrátové myši také přijímač s přibližně 120cm dlouhým kabelem, redukci USB->PS/2, dvě tužkové baterie typu AA LR6, CD s ovladači a pětijazyčný vyčerpávající manuál. Myš tedy není dobíjecí jako tomu je např. u Logitechu MX700.


Obr. 1 - Celkový pohled na Microsoft Wireless Optical Mouse Blue

Design myši je velice pěkný. Tmavě modrou barvou jsou vyvedeny boky, zadní část myši (se stříbrným logem technologie IntelliEye) a také část mezi tlačítky, kde je usazeno vroubkované kolečko. Horní část a obě tlačítka jsou stříbrné a v kombinaci s modrou vypadá myš elegantně. Zespodu naleznete optické čidlo a tlačítko Connect, sloužící k synchronizaci s bezdrátovým přijímačem. V porovnání s IntelliMouse Explorerem je Microsoft Blue menší, působí trochu levnějším dojmem a plastová konstrukce občas zaskřípala. Přijímač včetně kabelu je také modrý a naleznete na něm kontrolní diodu a tlačítko Connect.

Na první pohled je viditelné, že je Microsoft Blue určen pro obě ruce, ale přesto padne do dlaně poměrně slušně. Tvar tedy nutí uživatele spíše posouvat myšku po podložce prsty, což je rozdíl oproti velkému IntelliMouse Exploreru, na který si položíte celou ruku (ovšem pouze pravou). Řekl bych, že s používáním této myši by neměla mít problémy libovolná dlaň.


Obr. 2 - Bezdrátový přijímač nezabere příliš místa

První výtka k této myši směřuje k tlačítkům. Provedení je sice dobré, ale dvě tlačítka + kolečko je na bezdrátovou optickou myš málo, navíc jste-li zvyklí na čtyři, pět tlačítek. Stisk má přiměřený odpor, takže se Vám nemůže stát (jako u Exploreru 3.0), že kliknete omylem. Zajímavé je, že zvuk kliknutí pravého a levého tlačítka se lehce liší (pravé má malinko větší odpor), což může někdy zabránit nepozornosti. I kolečko má patřičný odpor, ale pravděpodobně by se časem opotřebovalo.


Zapojení, instalace a nastavení


Protože se jedná o bezdrátovou myš, do USB portu (nebo díky redukci PS/2) se připojuje pouze přijímač. Do samotné myši musíte vložit dvě tužkové baterie, což je sice u tohoto modelu relativně obtížné, ale po krátkém čase se to podaří. Podle manuálu by se měl přijímač umístit do vzdálenosti alespoň 20cm od kovových předmětů a zařízení, která by mohla způsobovat rušení, ale tato podmínka není úplně nutná.



Obr. 3 - 6 - Instalace myši krok za krokem
klikněte pro zvětšení

A nyní se ještě zmíním o softwarové stránce. Po spuštění počítače myš navzdory očekáváním nefungovala, přestože byl nainstalován software pro IntelliMouse Explorer a Windows XP detekovaly zařízení typu HID. Nainstaloval jsem tedy IntelliPoint 4.1 z přiloženého CD (viz screenshoty níže), v menu jsem vybral ze seznamu správné zařízení a myš pak pracovala řádně.


Obr. 7 - Microsoft nedokázal certifikovat ani vlastní produkt

Software IntelliPoint klasický ovládací panel pro myš příliš nezmění a obsahuje tradiční možnosti. Ke každému tlačítku lze přiřadit libovolnou funkci z široké řady možností (např. Copy, Paste, dvojklik, Esc, minimalizace/maximalizace okna, Print Screen apod.), ale vzhledem k pouhým třem tlačítkům doporučuji nechat na původním nastavení (levý klik, pravý klik, AutoScroll). Lze také určit rychlost rolování, dvojkliku a nastavit orientaci pohybu ukazatele.


Obr. 8 - 10 - Ovládací panel IntelliPoint 4.1

Další zajímavostí je, že při současném zapojení Microsoft Blue a IntelliMouse Explorer 3.0 se změní menu k výběru zařízení v nastavení myši (obě myši nejsou nikdy v menu zároveň). Vyšší "prioritu" má při zapojení obou modelů Explorer 3.0, pravděpodobně díky více tlačítkům.

Pozn.: Na druhé straně recenze naleznete praktické zkušenosti z používání, zhodnocení myši a srovnání s konkurenčními modely.
reklama