reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Miro Studio DC10+

6.4.2000, Jan Krahulec, recenze
Miro Studio DC10+
Nelineární video střižna pro domácí použití.
dc10plusProdukty firmy Pinnacle System patří mezi jedny z nejrozšířenějších komponent pro zpracování videa a TV signálu na osobních počítačích. Firma se svými produkty zaměřuje jak na domácí použití tak i na profesionální oblast zpracování. Miro Studio DC10+ patří do rodiny produktů Studio, která se zaměřuje na zpracování video signálu z externího zdroje, jenž je následně zpracován nelineární metodou a výsledky je možné zpětně uložit na externí zařízení. Cenou a výkonem je DC10+ určena hlavně pro domácí použití.

Pro oživení bych rád jednoduše vysvětlil jak vlastně funguje nelineární zpracování. Externí zdroj (např. video kamera, VHS přehrávač, atd.) se připojí na vstup digitalizačního zařízení (v našem případě jde o PCI kartu v PC). Spustí se externí zařízení a v softwaru karty se spustí digitalizace obrazu. Od této chvíle karta příchozí analogový signál (pokud jde o analogové externí zařízení) zpracovává a za pomocí své komprese převádí onen signál do digitální formy, která se ukládá na pevný disk v počítači v podobě AVI souboru. Po skončení digitalizace můžeme ve video editačním programu dělat s uloženou části video sekvence víceméně cokoliv. Tzn. můžeme ji stříhat, přidávat jiné sekvence, prolínat sekvence do sebe, vytvářet přechodové efekty mezi sekvencemi, vytvářet transformace v sekvencích, přidávat a měnit zvuk sekvence, přidat popisy do sekvence, obrázky atd. Výsledek můžeme uložit zpět na jakémkoli mediu (např. na kazetu) nebo můžeme vytvořit např. CD ve formátu VideoCD nebo DVD Video.

Balení:
Obsahem dodané krabice je malá digitalizační PCI karta, tištěný manuál v angličtině obsahující popis instalace karty a podrobný popis možností video editačního softwaru. Naštěstí je v dodávce také CD obsahující uvedený manuál přeložený do češtiny. Druhé CD (verze 1.04) obsahuje ovladače karty pro Windows9x a dále firemní video editační SW StudioDC10plus, SW pro otestování rychlosti vašeho počítače Miro VideoExpert, test funkčnosti karty a starší software VidCap pro digitalizaci videa.

Popis karty:
Jedná s o busmaster PCI kartu založenou na čipsetu Zoran. Pro připojení externího zdroje ke kartě (vstup) máme možnost si vybrat mezi kompozitním video vstupem RCA (cinch) nebo S-Video vstupem (miniDin). Výstup z karty je tvořen stejnou dvojicí konektorů. Karta umí digitalizovat až v tzv. plném PALu, tj. rozlišení 768*576 při 25 obrazcích za sekundu a v true color barvách. Samozřejmostí je také ukládání jednotlivých oken sekvence z externího zdroje do grafického formátu (např.: BMP,TIF, atd.). Maximální datový tok, který zvládá je 6 MB/s. Pro digitalizaci používá vlastní M-JPEG dekódovací algoritmus, který umožňuje využít kompresi od 3:1, tj. oněch 6 MB/s při digitalizaci plného PALu (digitalizovaný nekomprimovaný tok plného PALu je cca 18 MB/s) do cca 80:1. Jen pro orientaci, kvalita odpovídající SVHS je pro digitalizaci někde okolo komprese 6:1 a kvalita VHS je okolo 10:1. Dodaný software ve spojení s kartou také obchází 2 GB limit AVI souboru. Karta bohužel nemá vlastní zvukový čip, tzn. že pokud digitalizujete video se zvukem je nutné vlastnit v PC zvukovou kartu, která se postará a digitalizaci zvuku.

Instalace, testování:
Před tím, než si pořídíme tuto kartu, je nutné vlastnit nějaký analogový externí zdroj (analogová video kamera, digitální video kamera s analogovým výstupem, VHS přehrávač, televize umožňující analogový výstup na jeden z uvedených konektorů, atd.). Další důležitou věcí jsou požadavky na PC. Na dodávané krabici jsou uvedený minimální požadavky, ale pro smysluplnou práci bych je trochu poopravil. PC s procesorem iP od 200 Mhz, iCeleron, iPII, iPIII, AMD K6-2, K6-III, K7, jeden volný PCI busmaster slot, 64 MB RAM, cca 100 MB pro kompletní instalaci přiloženého SW (cca 30 MB pro instalaci ovl.+video editačního SW), AGP nebo PCI grafickou kartu umožňující zobrazit v rozlišení 800*600 16bitovou barevnou hloubku kompatibilní s DirectX 6.0 a vyšší, zvukovou kartu (PCI nebo ISA, nejlépe značkovou) se vzorkováním 44100 Hz v 16 bitech stereo, samozřejmě myš a Windows 95 nebo 98. Velice důležitou komponentou je pevný disk. Minimálně je dobré vlastnit jeden IDE disk (minimálně o velikost 4 GB) s podporou DMA přenosu (protokoly DMA, UltraDMA) o velikosti volného místa minimálně 2 GB, neboť 10 minut digitalizovaného videa v AVI souboru zabere od cca 120 MB (80:1) do 3,6 GB (3:1) podle použitého komprimačního poměru. Dalším důležitým ukazatelem je rychlost kontinuálního zápisu na pevný disk (toto lze změřit za pomocí přiloženého aplikace VideoExpert), neboť čím rychlejší pevný disk, tím nižší je možno použít komprimační poměr při ukládání a tím je digitalizovaný snímek kvalitnější. Velice dobrou volbou jsou dva IDE disky, kdy je jeden jako systémový a druhý určený pro digitalizaci a práci se sekvencemi.

Ovšem zpět k vlastní instalací. Karta se zasune do volného PCI slotu. Po nabootování PC oznámí že našel nový HW a vyžádá si ovladače, které se nacházejí na instalačním CD. Toto probíhá většinou bez problémů. Před instalací je také lepší v BIOSu základní desky, pokud to umožňuje, vyhradit jedno přerušení (IRQ) přímo pro kartu. Po nainstalování ovladačů již nic nebrání instalaci dodaného softwaru. Nejdůležitější aplikaci je editační SW StudioDC10plus, který umožňuje pracovat se sekvencemi. Sice neobsahuje tolik funkcí a možností jako např. SW Adobe Premiere nebo Ulead Media Studio, ale z hlediska přehlednosti a uživatelské jednoduchosti dostačuje pro použití ke kterému je určen. Při prvním spuštění se nejdříve spustí konfigurace SW z hlediska vašeho PC. Je možné otestovat výkon vaší sestavy a nastavit optimální hodnoty pro digitalizaci. Samotný software je rozdělen na celkem tři části digitalizace, editování a tvorba filmu. Bohužel u některých popisek v programu se můžeme setkat s chybami v zobrazení háčkových písmen české abecedy.

Digitalizace přináší velice uživatelsky příjemně vyhlížející interface, ostatně jako celý program. Důležitou částí je nastavení parametrů digitalizace obrazu a zvuku, která je řešena výběrem vstupu a nastavením jeho vlastností (jas, kontrast, atd.), dále nastavením zda se s obrazem bude digitalizovat také zvuk a nastavení hlasitosti a nastavením samotné digitalizace sekvence. Ta má tři přednastavené možnosti, GOOD – je nastavení, při kterém se zamýšlí, že výsledek bude uložen do PC nebo na CD ve standardu MPEG1, BETTER – je nastavení odpovídající VHS kvalitě, BEST – nastavení odpovídající S-VHS kvalitě. Samozřejmě nabízí i CUSTOM nastavení, ve které si můžete nastavit parametry digitalizace podle libosti (rozlišení, komprese, atd.). Po nastavení všeho potřebného stačí spustit např. kazetu a odklepnou tlačítko start capture (pro přehlednost přikládám ilustrační obrázek části digitalizace).

Editování (obr.) má obdobný vzhled jako předchozí digitalizace, ovšem nabízí právě ty služby, které jsou potřeba. V této sekci vybíráme digitalizované sekvence, které chceme použít, dále obrázky, popř. předem připravené titulky, přechodové efekty a zvukové soubory. Důležitou součástí je časová osa, bohužel jen s jednou stopou (video i audio), do které vkládáme uvedené artefakty a vytváříme výsledný snímek. Příjemnou utilitou je tzv. titledeko, která nám umožní jednoduše přidávat titulky a nápisy do zvolené sekvence.

Poslední částí je vlastní tvorba filmu (obr.). V této části se vybere zda má být výsledek uložen do AVI souboru zpět na disk, nebo na externí zařízení přes výstup karty (cinch, miniDIN). Při ukládání do souboru se nastaví jeho vlastnosti (tj. rozlišení, kvalita, kodek videa, zvuk, atd.) a uloží se. Při ukládání na externí zařízení se nastaví pouze použitý výstup a zda se má také uložit zvuk a potvrdí se nahrání. Velice dobrou vlastností jsou tzv. real-time střihy, neboli pokud máte vytvořenou sekvenci a např. ji zkrátíte nebo přidáte na konec jedné sekvence druhou (v editaci), program znovu nepřepočítává výsledek, ale umožní vám okamžitý zápis vašeho díla na externí zařízení.

Práce s kartou probíhala víceméně bez problémů. Pokud se nastaví menší komprese (kvalitnější digitalizace) než zobrazí SW VideoExpert, může docházet k vypouštění některých okýnek sekvence při digitalizaci. Dále je dobré, pokud máte jen jeden disk, defragmentovat obsah, aby disk nemusel při zápisu často přesouvat hlavičky na volné místo, nebo vytvořit na disku jednu partition určenou pro digitalizaci. Samozřejmě je také dobré před digitalizací vypnout některé programy běžící na pozadí (např. antivirové programy), které kontinuálně kontrolují změny na disku, nebo programy, které by mohly vyvolat vysoké zatížení disku.

Cena této karty se pohybuje od 10000 Kč bez DPH.

Přednosti:
  • Digitalizace plného PALu, možnost využití nízké komprese.
  • Real-time střih bez nutnosti přepočítávání.
  • Velice dobrý český manuál v elektronické podobě k video editačnímu softwaru.

Zápory:
  • Trochu vyšší cena

Rozporuplnosti:
  • Neobsahuje zvukový čip (ten je např. u karty Miro Video DC30+)
reklama