Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Mobile Action 660 – Infračervený pomocník

24.8.2005, Pavel Bureš, recenze
Mobile Action 660 – Infračervený pomocník
V dnes vyráběných kapesních počítačích a mobilních telefonech dominuje technologie Bluetooth a v nejbližších letech není pravděpodobné, že by ji pro bezdrátový přenos na kratší vzdálenosti vytlačila jiná technologie? Co si však počít, když používáte starší přístroje vybavené pouze infraportem? Možným řešením je zakoupení infraportu do USB rozhraní počítače. My si dnes představíme designově povedený infraport MA 660.
Infraport se dodává v průhledném plastovém balení spolu s 2 CD a jednoduchým seznamem funkcí Hansdet Manageru – aplikace pro práci s telefonem. CO se týče designu, mně se infraport líbí. Tvarem připomíná vajíčko, moderní vzhled ještě prohlubuje průhledná část s diodami. LED na levé straně svítí vždy, když je infraport připojen k počítači. Pravá dioda začne rychle blikat v případě, že se v dosahu objeví jiné infračervené zařízení. Při přenosu souborů či jiných dat pravá dioda pomalu bliká.
Délka kabelu (cca 120 cm) je dostatečná, pokud máte počítač na stole. Pokud je na zemi a ještě vzdálen od pracovního stolu (na kterém má infraport ležet), mohou nastat problémy. Infraport je vybaven „protiskluzovými podložkami“, které ale nejsou moc účinné. Infraport se stále stáčí za kabelem a nasměrovat ho k PDA či jinému přístroji sice lze, ale musíte vyrovnat kabel tak, aby se infraport nehýbal.


Instalace MA-660 je pod Windows XP SP2 docela jednoduchá. Výrobce sice varuje, že nejdříve je třeba nainstalovat ovladače a až poté infraport připojit, lze použít i opačný postup a ovladače nainstalovat až dodatečně. Instalační program (optimalizován pro rozlišení 1024x768 a vyšší) nejdříve zkopíruje ovladač na pevný disk, poté je třeba restart a až po něm připojte infraport. Přestože titulní obrazovka instalátoru vypadá, že se budete muset smířit s angličtinou, kopírovat ovladač a software k telefonu lze v češtině. Po připojení počítač správně identifikoval zařízení, stačí použít automatickou instalaci a vybrat .sys soubor z CD.


Nyní se pustíme do instalace programu Handset Manager. Ten je dodáván na druhém CD, ale instalace by mělo být možné spustit z prvního média. To se mě nepodařilo, přestože bylo CD 2 v mechanice, instalátor hlásil, že není vloženo. Bylo třeba vyhledat složku s programem pro patřičný model telefonu, ale tady jsem narazil. Handset Manager spolupracuje pouze s novějšími mobily, takže software pro Ericsson T39 neobsahuje. Bohužel nepomůže ani instalace verze pro nejvíce podobný model (např. T610), aplikace pozná, že spolupracuje s jiným mobilem a nebude fungovat. Pokud potřebujete spravovat mobilní telefon, který není podporován, poohlédněte se např. po FMA.

Jakmile přiložíte k infraportu telefon, počítač jej detekuje a v mém případě přidal další zařízení (dial-up modem). Přenášet soubory (oběma směry) lze i přímo ve Windows, dodávaná aplikace není zapotřebí. Dosah infraportu je velmi dobrý, stabilně komunikoval s telefonem i na vzdálenost 2 - 2,5 metru, přenos byl stabilní a relativně rychlý (sice znatelně pomalejší než při běžné vzdálenosti, ale stále ještě použitelný – 40% běžné rychlosti).

Nyní si alespoň krátce přiblížíme funkce dodávané aplikace. Program zvládne pracovat s kalendářem, synchronizovat jej a kontaktů, úkolů a poznámek s MS Outlookem (případně Outlook Expressem). Dále je možné vytvářet vyzváněcí melodie, upravovat fotografie, videa, zálohovat SMS i jiná data z telefonu atp.


Nastavení synchronizace mezi PC a Palm Tungstenem T3 je otázkou několika chvil. V HotSync Managerů nastavíte InfraRed a v Palmu IR to a PC/Handheld. Dejte si však pozor na to, zda PC nemá detekováno nějaké jiné zařízení, pak by komunikace s PDA nefungovala. Pokud např. PC zaregistruje mobil a vy ho v zápětí odklidíte z dosahu infraportu, tak systém nezjistí změnu hned, ale třeba až za půl minuty.

Provedli jsme test rychlosti synchronizace. Do PDA nebyly během ní zapisována žádná data, jen se sesynchronizovaly PIM aplikace a zazálohovaly databáze. Před infraport trvala synchronizace 230 vteřin, přes rozhraní USB 2.0 pouhých 15 vteřin. Pokud tedy potřebujete často a rychle přenášet velká data, není pro vás MA-660 vhodným řešením.

DesignInfraport má tendenci se na stole otáčet – nevyhovující protiskl. úprava
Délka kabeluPodpora pouze nových telefonů
Software pro práci s telefonem, 500 melodií a 500 obrázků na CDCena
DosahIkona Odkaz na databázi
HmotnostIkona Odkaz na databázi
Cena v době psaní recenze: 750 Kč vč. DPH

Infraport Mobile Action 660 je dobré zařízení, které však nemusí vyhovovat všem. Pokud teprve nyní plánujete nákup PDA/smartphonu, porozhlédněte se raději po přístroji s Bluetooth. Do budoucna se jedná o lepší investici a co se týče ceny, Bluetooth USB modul pořídíte již za 500 Kč. Odměnou vám bude vyšší rychlost, dosah a velký počet připojitelných zařízení – takové bezdrátové sluchátko pro IP telefonii připojíte přes Bluetooth, ale přes IrDA ne.

Infraport k recenzi zapůjčila Kabelmanie.cz, děkujeme. Zde si můžete námi testované zboží zakpupit.