www.svethardware.cz
>
>
>

mSATA: snadné zrychlení počítače?

mSATA: snadné zrychlení počítače?
, , recenze
Na čím dál více deskách se můžete setkat se slotem mSATA určeným pro SSD. Má na deskách smysl? Je dobré se na takové desky zaměřit, nebo je zbytečný? Na to všechno vám odpovíme, navíc jsme otestovali hned několik mSATA SSD.
K oblíbeným
reklama
Malý slot mSATA pro karty s délkou 51 mm má své široké uplatnění především v noteboocích/ultraboocích, kde byla rozšířena funkcionalita slotu Mini PCI Express o možnost osazení SSD. Díky tomu je možné provozovat jak klasický 2,5" disk, tak i SSD, přestože nejsou v notebooku dvě 2,5" šachty. Čím dál častěji jsou však k vidění i klasické základní desky vybavené tímto slotem. Nejvíce modelů s mSATA má jednoznačně Gigabyte. Má však na klasických deskách smysl?
Do slotu mSATA na deskách lze osadit SSD i Mini PCI Express kartu s jinou funkcionalitou – např. Wi-Fi rozhraním


Do mSATA jsou k dostání SSD od kapacity 16 až do 256 GB, výběr je přitom čím dál bohatší a zpočátku nepříliš příznivé ceny těchto disků příjemně klesají. Stále ale mají v porovnání s klasickými 2,5" SSD horší poměr kapacita/cena a ani udávané rychlosti u některých nejsou zrovna uspokojivé. Hlavním důvodem, proč si mSATA disk koupit, jsou technologie od Intelu umožňující značné zrychlení systému, bez toho aniž byste si museli kupovat velké a drahé SSD – stačí vám mnohem menší kapacita v kombinaci s klasickým diskem. Tyto technologie byly primárně vyvinuty pro ultrabooky, ale i u klasických počítačů mají své uplatnění. Dostupné jsou u platforem Sandy Bridge (pouze čipset Z67) a Ivy Bridge (Q77, Z77, Z75) a další).


Intel Smart ConnectTechnologie Intel Smart Connect umožňuje aktualizaci Outlooku, Facebooku a jiných služeb i v režimu spánku. Po probuzení počítače tak budete mít všechno připraveno.


Intel Rapid StartTato technologie již plně využívá SSD a umožní počítači probuzení ze spánku během pár sekund. Když počítač uspíte, jsou data uložena nejen v operační paměti pro okamžité probuzení, ale také na speciálním oddílu na SSD. Když je počítač uspán déle než několik minut, automaticky se stále v provozu udržovaná operační paměť vymaže a data zůstanou na SSD. Probuzení pak netrvá tři sekundy ale například pět až deset. Přesto je to mnohem kratší doba, než v případě uložení dat na klasický disk.


Intel Smart ResponseSmart Response považuji za nejdůležitější z těchto technologií. Promění totiž SSD na jakousi chytrou cache. Určitá část kapacity SSD či celá je sloučena s nejlépe systémovým diskem do speciálního režimu RAID. Častěji používaná data jsou nakopírována i na SSD a pak se spouštějí mnohem rychleji. Smart Response, tedy v překladu chytrá odezva tak znamená to, že můžete mít relativně malé SSD (stačí 32 či 64 GB) a velký klasický disk a využívat výhod obojího – velké kapacity disku a rychlého spouštění častěji používaných programů, systému či rychlejší načítání map ve hrách.
reklama
Nejnovější články
Columbia University ukazuje svůj systém pro aplikaci čipů injekční jehlou Columbia University ukazuje svůj systém pro aplikaci čipů injekční jehlou
Výzkumníci z Columbia University vyvíjejí vlastní systém pro aplikaci počítačových čipů do těla pacientů, čímž rozhodně nechtějí přiživit konspirační teorie, ale spíše přispět k pokroku v oblasti medicíny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
MSI varuje před falešným Afterburnerem plným malwaru MSI varuje před falešným Afterburnerem plným malwaru
Utilita Afterburner se stala vcelku pochopitelně cílem lidí, kteří se snaží propašovat na naše počítače malware, což může v dnešní době znamenat i hrozbu ze strany vyděračského ransomware. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Na Harvardu vyvíjejí sendvičový solid-state akumulátor, vydrží 10000 cyklů Na Harvardu vyvíjejí sendvičový solid-state akumulátor, vydrží 10000 cyklů
Zejména kvůli rozvoji elektromobility se poslední dobou výrazně tlačí na vývoj lepších akumulátorů. Důležitá je životnost i vysoká energetická hustota. Výzkum z Harvardu ukazuje jednu z dalších cest, kterou by mohlo být možné se vydat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Lockdown v Malajsii by mohl ohrozit výrobu CPU, podniky však budou otevřeny Lockdown v Malajsii by mohl ohrozit výrobu CPU, podniky však budou otevřeny
Od středy je Malajsie pod celonárodním lockdownem, který značně omezuje pohyb občanů a další aktivity, přičemž potrvá přinejmenším do 7. června. Hrozí tak i omezení výroby, a to nejen procesorů x86. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD aktualizuje WSA dohodu s GlobalFoundries: dodávky do roku 2024 AMD aktualizuje WSA dohodu s GlobalFoundries: dodávky do roku 2024
Společnost AMD nyní může být pochopitelně ráda za své vztahy se společností GlobalFoundries, která pro ni vyrábí především nepostradatelné I/O čipy pro procesory. I v příštích letech tak budou služby firmy GloFo zapotřebí.
Včera, aktualita, Jan Vítek