reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

MSI 875P Neo-PFISR: revize 2

, , recenze
MSI 875P Neo-PFISR: revize 2
V červnu minulého roku jsme si jako horkou novinku představili tuto základní desku od firmy MSI. Ale ještě než se na trhu objeví nový nástupce určený pro LGA 775, MSI připravilo novou revizi, která vylepšuje již tak dobrý základ a přidává několik změn.
Kapitoly článku:
  1. MSI 875P Neo-PFISR: revize 2
  2. Výsledky testů
  3. Závěr
Jak jsem říkal, v červnu minulého roku, konkrétně ZDE, jsme si představili základní desku MSI 875P Neo-FISR ve verzi 1. Tak se teď pojďme podívat jak na tom nová revize je.
Obr. 01 - Krabice
klikněte pro zvětšení

Na krabici se toho moc nezměnilo, ale mezi podstatné dodatky patří "Prescott ready". Jinak jsou na krabici vypsány všechny klasické "reklamní" slogany a zkratky. U MSI se také chlubí oceněním Best of Test ze serveru Tom´s Hardware. Ovšem už menším písmem se píše, že toto ocenění bylo uděleno základní desce MSI 865P.
Obr. 02 - MSI 875 Neo - PFISR ver. 2
klikněte pro zvětšení

Už na první pohled jsou jasné rozdíly. Zůstalo jen málo na svém místě. Mezi asi nejmarkantnější rozdíly patří posunutí patice socketu a s tím i nort-bridge. Celkově vzato, layout je kompletně jiný, ale žádná z těchto změn nikterak nezasáhne normálního uživatele.

Nově je verze 2.0 vybavena tzv. komunikačním slotem, který slouží pro zařízení jako WiFi, Bluetooth nebo LAN karty. Stejně jako starší verze je vybavena síťovým čipem Intel 82547EI. Tento gigabit ethernet controller je napojen přímo na North Bridge sběrnicí CSA, která dosahuje teoretické prostupnosti až 266MB/s (tzv. Communication Streaming Architecture - CSA). U konkurenčních řešení je síťový čip napojen na south-bridge pomocí PCI sběrnice, která není schopna zvládnout gigabitovou LAN spolu s dalšími PCI kartami dohromady.
Obr. 03 - MSI 875 Neo - FIS2R ver. 1
klikněte pro zvětšení

Starší model má ve srovnání s tím novým o trochu hůř umístěný floppy konektor. Co však bylo lepší je vzdálenost mezi AGP slotem a chladičem north-bridge, která byla u verze 1.0 větší. To má jistě souvislost s otočením ohrádky na chladič procesoru.
Obr. 04 - Konektory
klikněte pro zvětšení

Nově je základní deska vybavena pouze jedním COM konektorem, místo druhého zde jsou dva FireWire. To považuji za docela rozumné, protože v poslední době začíná být více USB nebo FireWire zařízení než oněch COM. Je sice pravda, že stále jsou modemy a další zařízení, které tento starý konektor potřebují, ale na druhou stranu, když už si někdo kupuje novou základní desku, předpokládá se, že si pořídí také nové komponenty.

Druhou změnou je více zvukových výstupů. To souvisí se změnou zvukové karty, která nyní podporuje 8-mi kanálový zvuk.
Obr. 05 - Bios a I/O

Zde se žádné velké změny nekonaly, ale s novou revizí je nutné použít také nový bios, momentálně ve verzi 3.2 (poslední verzí biosu u MSI 875P revize 1.0 je 2.0).
Obr. 06 - FireWire čip

Firewire je již samozřejmostí, zde se o provoz stará čip VIA VT6306. K dispozici máte 2 porty na zadním čele a jeden nevyužitý na základní desce.
Obr. 07 - Zvukový čip Realtek

Tou asi nejpodstatnější změnou co do vybavení je nový zvukový čip Realtek ALC850, který podporuje 8-kanálový zvuk. Realtek ALC850 vyhovuje standardu AC'97 rev. 2.3 a podpoří nástup nových 7.1 zvukových sestav, které předpovídají společnosti Dolby či DTS brzy v mainstreamu. Výstup Universal Audio Jack (UAJ) je Line-In/Out a Mic-In v jednom a podporuje samozřejmě P&P.

Toto je příjemná změna, i když Analog Devices 1980 patří k těm lepším zvukovým čipům, novější Realtek jej převyšuje.
Obr. 08 - Manuál
klikněte pro zvětšení

A klasické vybavení na závěr - manuál a instalační CD. Ale jelikož se jedná pouze o verzi PFISR a nikoliv tu nejvíce vybavenou, nenajdeme zde tzv. MSI Super Pack Free Software.
reklama
reklama
reklama
reklama