reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

MSI 970 Gaming: rozumná střední třída pro AMD

, , recenze
MSI 970 Gaming: rozumná střední třída pro AMD
Procesory AMD FX "Vishera" už nejsou ve zpravodajství tak vidět, neboť už jde přeci jen o starší kousky, ale i tak se pro ně stále chystají nové základní desky. Z letošního léta je to dnes zkoumaná MSI 970 Gaming jako střední třída.
Základní deska MSI 970 Gaming není tedy založena na nejmodernější platformě, ale to neznamená, že by nemohla nést moderní výbavu:
  • Zvuk Audio Boost s technologií Creative Sound Blaster Cinema 2
  • Síťové řešení Killer E2205 Game Networking
  • Komponenty Military Class 4
  • OC Genie 4 pro přetaktování
  • Gaming Device Port - porty pro herní periferie s "trojitým pozlacením"
  • Click BIOS 4 s grafickou nástavbou
  • Software Command Center & Live Update 6


MSI Audio Boost a SB Cinema 2


Co se týče zvuku, pak ten má na starosti především kodek Realtek ALC1150, který je v současnosti velmi oblíben. Navíc tu máme softwarovou nástavbu Creative Sound Blaster Cinema 2 starající se o 8kanálový zvuk nebo vytvoření virtuálního prostorového zvuku v prostých sluchátkách nebo pouze se dvěma reproduktory.Ani zde pak nechybí oddělené audio obvody od zbytku desky, což znázorní LED cestička, jež se po zapnutí desky rozsvítí pomocí SMD diod umístěných na spodní straně. Slibovat si od toho můžeme nižší rušení, k čemuž má posloužit také EMI štítek kodeku, čili ono malé černé pouzdro na desce s logem Audio Boost. Dále nám MSI slibuje kvalitní audio kondenzátory od renomované japonské společnosti Nichicon, pozlacené audio konektory a také dva sluchátkové zesilovače OPA1652 od Texas Instruments, jež zvládnou sluchátka s impedancí až 600 ohmů.


Killer E2205 pro rychlejší hraní po sítí?


Síťové řešení Killer nám slibuje především rychlejší odezvu při hraní online a síťových her, ale je velkou otázkou, zda to má vůbec nějaký smysl, neboť se o to může postarat pouze prioritizací provozu na vlastním systému. Nicméně herní deska bez herní síťovky, taková snad dnes ani neexistuje, takže můžeme čipy Killer považovat za jejich obvyklou výbavu, která nikoho nepřekvapí.Konkrétně se zde uplatní síťový čip Atheros Killer E2205 a vedle něj můžeme zmínit také XSplit Gamecaster, čili software určený pro záznam nebo živé vysílání obrazu, abychom se mohli se svým herním stylem pochlubit na serverech Twitch, YouTube, UStream a dalších.


Military Class 4 a osm fází napájení


Komponenty Military Class 4 mají posloužit ke stabilitě a dlouhé výdrži celé desky, přičemž mezi ně patří Hi-c CAP - malé a efektivní kondenzátory, Super Ferrite Choke - výkonné a efektivní cívky a Dark CAP - kondenzátory s hliníkovým jádrem a životností 10.000 hodin při nejvyšší povolené teplotě. Krom toho je deska chráněna vůči vlhkosti, každý její port je chráněn proti elektrostatickým výbojům a vadit nemají ani vysoké teploty, i když proti ohni bude deska samozřejmě krátká.
Gaming Device Port: 3x více zlata


U této desky často platí, že co je červené, to má nějakou herní funkci, pokud to tedy zrovna nejsou třeba pasivní chladiče. Odpovídá to i dvěma červeným portům USB 2.0 a jednomu PS/2, jež mají poskytnout rychlejší odezvu a pohotové reakce, a to především při využití myši. To mají být "herní benefity" a když se podíváme na ty technické, pak mezi nimi je 3x více zlata než u ostatních konektorů, delší životnost portu a odolnost vůči oxidaci. Jedinou hmatatelnou výhodou těchto konektorů je však pouze silnější vrstva zlata a je otázkou, zda to bude mít nějaký praktický význam. Snad že se zlato při častém zapojování a vypojování konektorů neodře.
OC Genie 4 pro snadnější přetaktování, Click BIOS 4, atd


OC Genie dobře známe jako technologii určenou pro automatické přetaktování komponent, což platí pro paměti, procesor a grafickou kartu. MSI se chlubí až 20% zvýšením výkonu, což v případě dnešních procesorů není žádný problém, ale v případě karet a pamětí už ano. Nicméně právě proto je tam ono kouzelné slovíčko "až". Vedle toho tu máme také Gaming App, která jako obvykle nabídne tři hlavní výkonnostní profily - Silent, Gaming a OC.Samozřejmostí je dnes BIOS s grafickou nástavbou pro ovládání myší, čili v tomto případě Click BIOS 4, na nějž jsme se podívali v předchozí kapitole.Další softwarová nabídka zahrnuje Live Update 6 pro aktualizace ovladačů, BIOSu a softwaru, Command Center umožní ladit systém, čili i taktovat v pohodlí systému Windows a posledním nabízeným softwarem je v Command Center integrovaný RAMdisk, s jehož pomocí si můžeme z části operační paměti vytvořit velmi rychlý disk a zrychlit si třeba načítání úrovní hry.


AMD Crossfire i NVIDIA SLI


Tato deska je také připravena pro zapojení dvou grafických karet AMD v režimu Crossfire, přičemž to samé platí i pro NVIDIA SLI, takže se nezapomnělo ani na příšlušnou propojku pro spojení dvou grafických karet GeForce. Poslouží nám k tomu dva sloty PCI Express 2.0 x16, mezi něž se případně oněch 16 linek rovnoměrně rozdělí.

reklama
reklama
reklama
reklama