reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI GE620DX: mobilní hraní levně

7.11.2011, Jan Vítek, recenze
MSI GE620DX: mobilní hraní levně
Dnešní den se dostane na produkt společnosti MSI, a sice jeden z jejích 15,6 notebooků s označením GE620DX. Těšit se můžeme na slušnou výbavu za rozumnou cenu, kam patří výkonná grafická karta i displej s vysokým rozlišením.

Vnější zpracování


Notebook MSI GE620DX se skládá převážně z lesklých plastů, které mají povrch tvořící dojem, že jde o kov, aby měly čím zaujmout. Ovšem je to pouze dojem a jeho kvalita zpracování i použitých materiálů není nejlepší, což poznáme už z tenkého a velmi ohebného plastového krytu, který můžeme odšroubovat ze spodní strany.
- klikněte pro zvětšení -


Víko displeje je hladké, má zakulacené okraje, kvůli čemuž zavřený počítač působí při pohledu seshora trochu bachratě (však je také 37 mm tlustý), ale ze strany zase zeštíhluje. Uprostřed má logo výrobce a když je zmáčkneme, tak i po mírném zatlačení se u zapnutého počítače objeví neklamné známky, že už prohýbáme samotný displej.
- klikněte pro zvětšení -


Po obrácení GE620DX se ukázalo, že jde o široce používané šasi mezi modely MSI - např. MSI CR650 nebo FX600. MSI nám tedy dalo možnost snadno sejmout velký panel, abychom mohli odhalit všechny hlavní komponenty i se systémem chlazení a postarat se o jeho údržbu. Dále máme možnost vyklopit baterii a vysunout optickou mechaniku jištěnou jedním šroubkem.

Přístupu sice zamezuje samolepka hovořící o ztrátě záruky, ovšem ta bude uznána i po jejím odstranění, pokud nebude vidět mechanické poškození vnitřku notebooku. Výrobce tak uživatelům umožňuje volné např. rozšíření RAM, výměnu disku, čištění chlazení apod. V přední hraně pak najdeme kromě čtečky karet také dvě mřížky, za nimiž má notebook dva ze svých čtyř reproduktorů. Subwoofer ale nabídnou až vyšší modely.

Nyní se zaměříme na pravou hranu tohoto notebooku, kde obvykle nacházíme boční porty a jiné prvky, jako zde DVD mechaniku TSSTcorp CDDVDW TS-L633F. Za ní máme jeden ze tří portů USB, konkrétně starší USB 2.0 (u tohoto modelu je pouze jeden), pak analogový obrazový D-Sub a nakonec ethernetový RJ-45. MSI zde poslední dva jmenované porty z nějakého důvodu obrátilo vzhůru nohama, stejně jako u ostatních vyjmenovaných modelů.

Na pravé straně se nejdříve setkáme s audio výstupem na sluchátka a vstupem pro mikrofon, dále se dvěma USB 3.0 a pak je tu digitální výstup HDMI. Tyto dva porty USB obráceny také nejsou, zatímco HDMI už zase je. Za hluchým místem, kterému by u "nejlepší a jediné volby pro herní nadšence" slušel alespoň eSATA, nebo něco jiného, máme výdech chlazení, který je zde jediný. V případě notebooku MSI CR650 měl stačit pouze na 18W APU, avšak zde to bude 35W procesor plus samostatný grafický čip se spotřebou až 45 W, což skutečně není málo. Nakonec nám notebook na levé straně nabídne napájecí konektor a otvor pro zámky Kensington posílený kovovou vložkou.
- klikněte pro zvětšení -


Při pohledu zepředu si můžeme lépe všimnout zkosených hran, díky nimž notebook vypadá z boků štíhlý, i když v záplavě "palcových" modelů je spíše tlustý. Nezapomeneme však na čtečku karet SD/SDHC/SDXCMMC/MS/MS Pro/xD s dobře nahmatatelnou záslepkou.
- klikněte pro zvětšení -


Pohled zezadu ukáže pouze klouby displeje a část baterie. Vidět jsou také zvýšené podpůrné nohy, díky nimž má notebook mírný sklon a vzduch se lépe dostává k nasávacím otvorům chlazení.


Vnitřek notebooku


Displej se kvůli zpracování kloubů zasouvá svou spodní hranou za základnu notebooku, což samo o sobě určuje, že do velkého úhlu jej otevřít nepůjde. Hrana displeje se o základnu zasekne při rozevření ve standardním úhlu 135° a co se týče kloubů, ty by mohly být tvrdší, aby lépe držely displej ve stabilní poloze bez klepání, ovšem na tom mají svůj lví podíl také měkké plasty tvořící víko. Povrch displeje i jeho vnitřní rám je lesklý a v horní části má HD webkameru, které hned vedle slouží LED kontrolka a z obou stran máme také mikrofony. Rámeček je pak opatřen tenkými podložkami, aby si mohl měkce dosednout na základnu.
- klikněte pro zvětšení -


Základna notebooku je celá až na samotná tlačítka klávesnice typu Chiclet lesklá a hladká. Zcela nahoře jsou za perforovanými plechy schovány dva reproduktory, kterým má k lepšímu zvuku napomoci THX TruStudio Pro. Pak je tu tenká lesklá lišta a na ní sedí řada 6 tlačítek, z nichž to zcela vpravo je hlavní vypínač a ostatních 5 má vyhrazené speciální funkce.

Zcela vlevo je tlačítko pro pohodlné vysunutí dvířek optické mechaniky (ta na sobě žádné tlačítko nemá), následuje vypínač displeje pro snížení spotřeby, následně tu je tlačítko funkce Turbo Battery+, která uživateli umožní dle libosti aktivovat či deaktivovat různé komponenty, jako ethernetový adaptér, webkameru, Wi-Fi adaptér, atp. Pro využití této funkce je zapotřebí mít nainstalovánu aplikaci S-Bar, což MSI u tohoto modelu zajistí už před koupí.

Klávesnice je stejně jako řada dalších dnešních notebooků vybavena numerickým blokem, který je na druhou stranu její výhodou, ale na druhou stranu se na ní po hmatu těžko orientuje, neboť nedostatek místa nutí výrobce umístit všechny klávesy do jednoho pole. Zde se MSI sice pokusilo hlavní blok kláves od numerického aspoň trochu oddělit větší mezerou, ale ta nemá velký význam a navíc jsou zde mezi oba bloky vklíněny šipky, které lze poslepu nahmatat jen velmi těžko. Dobrá zpráva je, že klávesnice má dostatečně pevnou základnu, takže se při psaní neprohýbá a klávesy nerachotí. A jako správný herní model má GE620DX zvýrazněny klávesy ASWD, ovšem to je vše, v čem se liší od klasických modelů.

Touchpad tohoto počítače je mírně zapuštěn pod okolní povrch a aby po něm prst klouzal, byl vybaven malinkými hrbolky. Nad sebou má malé tlačítko pro svou deaktivaci a pod sebou kolébkové tlačítko, které má stejně jako v minulých případech odbyté zpracování. I na koncích je jeho stisk příliš tuhý a hmatová odezva téměř nepatrná. Touchpad je malý, není multidotykový a nezdál se mi příliš přesný.

A nakonec tu jsou modré (a zvláště v přítmí a v noci velmi otravné) kontrolky ukazující na práci pevného disku, zapnutý Bluetooth, zapnuté Wi-Fi, stav baterie, zapnutý Caps Lock a Num Lock a stav počítače. Nezřetelné popisky jsou sice umístěny hned pod tlačítky, ale samotné hranaté kontrolky výrobce zasadil do přední hrany.
- klikněte pro zvětšení -


Nakonec se podívejme na otevřený spodek notebooku, kde je vidět osamělý modul SO-DIMM od firmy Nanya, Wi-Fi adaptér nahoře, pevný disk dole a systém chlazení. Ten se skládá ze dvou heatpipe vedoucích od procesoru a jedné od grafického čipu (i když by tomu vzhledem k hodnotám TDP mělo být spíše naopak), které se napojují na pasiv profukovaný jedním ventilátorem. Dobrá zpráva jistě je, že máme dobrý přístup k chladicímu systému, takže jej můžeme snadno čistit.


reklama