reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI M677X Crystal Collection .. arbiter elegantiarum?

19.1.2007, Josef Brož, recenze
MSI M677X Crystal Collection .. arbiter elegantiarum?
Společnost MSI rozšířila svou nabídku o nový exklusivní model MSI M677X Crystal Collection. Notebook MSI není jen zajímavou designovou hříčkou. Mimo křišťálů od šperkařství Swarovski nabízí i vyvážený výkon dvoujádrového Turionu a grafické karty GeForce Go 7600.
Notebook MSI M677X je postaven na dvoujádrovém AMD Turion 64 X2 Dual-Core Mobile Processor TL-56. Mobilní procesory AMD jsou oproti konkurenčním Core 2 Duo stále vyráběny 90 nm technologií SOI (silicon-on-insulator). Procesor je označen kódovým označením Taylor a jeho jádra jsou taktována 1,8 GHz.


AMD Turion 64 X2 Dual-Core Mobile Processor TL-56

AMD u mobilních X2 Turionů vsadila na osvědčenou hardwarovou architektu. Jádra procesoru mají vlastní L1 cache 128 kB (datová + instrukční). Rovněž separátní L2 cache nabízí 512 kB pro každé jádro. Dvoujádrové procesory AMD Turion 64 X2 využívají instrukcí MMX, SSE 1, 2 a 3 spolu s vlastní multimediální sadou 3DNow!.


Detail chladiče CPU

Systémová sběrnice pracuje s rozhraním HyperTransport, které běží na taktu 800 MHz. Komunikaci mezi jednotlivými částmi hardware zajišťuje čipová sada nVidia GeForce 6100 (C51MV) s jižním můstkem nVidia MCP51M. Paměťový řadič je integrován přímo do procesoru a podporuje paměti DDR2 do rychlosti 667 MHz. Výhodou tohoto řešení je menší vytížení čipsetu a zmenšení latencí.


nVidia GeForce 6100 (C51MV)

Notebook MSI M677X je vybaven 1024 MB DDR2-667 pamětí s časováním 5-5-5-13. V základní sestavě je osazen „pouze“ jeden slot, a proto notebook nevyužívá dvoukanálový paměťový přenos (viz testy). Paměť lze snadno rozšířit pomocí dvou SO-DIMM slotů až na 2 GB.


07 - SO-DIMM paměť DDR2-667

Zaujalo mne velmi dobře navržené PCB, nikde se nepletou kabely, všechny komponenty jsou snadno přístupné.
Na nasledujícím obrázku můžete vidět všechny důležité části hardware - procesor, čipset, paměť a zcela vpravo grafický čip.


Základní deska - čipset, CPU, GPU, DIMM


Grafické jádro nVIDIA GeForce Go 7600Architekturu postavenou na výkonném procesoru doplňuje samostatná grafická karta nVIDIA GeForce Go 7600. Její jádro je taktováno na 450 MHz. Grafický čip disponuje 256 MB GDDR3 paměti s taktem 500 MHz. Pro úplnost dodávám, že tento grafický čip nevyužívá technologii sdílení paměti přes TurboCache. Grafické jádro pracuje s Vertex Shader 3.0 modelem, 8 pixel pipelines a 5 vertex shadery. Předem prozradím, že v grafických aplikacích dosáhla nVIDIA GeForce Go 7600 nejvyššího výkonu, který byl dosud v redakčních testech notebooků naměřen.


nVIDIA GeForce Go 7600


LCD panelPanel notebooku MSI M677X Crystal Collection pochází z produkce společnosti Samsung (LTN154X3-L01). Podle specifikací disponuje 15,4“ model speciální technologií ACV (Amazing Crystal Vision). Jedná se o soubor technologií, které by měly zlepšovat parametry obrazu. Všimněte si především slovíčka – „Crystal“ v názvu technologie, které naznačuje, že jde především o marketingovou hru s pojmy. Obecně jde o poměrně slušný Glare displej s nezvyklou povrchovou úpravou zadní strany panelu.


LCD a testovací obrazec

Širokoúhlý panel nabízí v této kategorii obvyklé rozlišení 1280 x 800. Parametry, jako rychlost odezvy a jas jsou poměrně vyhovující. Věrnost barevného podání je na velmi dobré úrovni, na testovacích obrázcích není vidět znatelnější proužkování. Vlastní displej působí poměrně mohutně a při namáhání nedochází k jeho prohýbání.


Testovací obrazec 45°

Obvyklým problémem notebookových panelů jsou pozorovací úhly. MSI M677X se v tomto ohledu řadí k lepšímu průměru. Při pozorování displeje pod úhlem 45° dochází jen mírné deformaci barevných přechodů. Zvětšující se úhel pohledu přináší úbytek jasu a ztrátu plynulých barevných přechodů.Testovací obrazec 45°


Při vertikálním úhlu pohledu nad 45° je změna barev stále téměř nerozpoznatelná. Dochází sice k určitému poklesu kontrastu, ale jinak je obraz stále velmi dobrý. Při větším úhlu však barvy ztrácejí plynulé barevné přechody a postupně dochází k jejich inverzi. Nepatrnější je tento jev tradičně u modré barvy.


Testovací obrazec

Duhový přechod snese srovnání se stolními LCD. Barvy jsou věrné, neobjevuje se proužkování, dithering je takřka neznatelný. Odezva LCD panelu je dobrá, při hraní her nedochází k viditelnému rozmazání ani k rozdvojování hran. Širokoúhlý panel 15,4“ panel s poměrem stran 16:10 je vhodný pro sledování filmů.


ZvukOzvučení notebooku zajišťuje jižní můstek skrze nVidia MCP51M - 8.1 kanálový zvuk (RealTek ALC883). Kvalita reprodukce mě příjemně překvapila. Od doby obřího notebooku Asus A7J jsem neslyšel podobně čistý zvuk. Reprodukce je velmi hlasitá a přestože jde o plastový notebook, není slyšet žádná rezonance nebo přebuzení zvuku. Zesilování zvukového výstupu je bohužel realizováno pouze přes funkční klávesy v horní části přístroje. Změna hlasitosti je signalizována pomocí OSD na displeji.


Audio panel


Pevný disk a optická mechanikaMSI M677X je vybaven pevným diskem společnosti Toshiba. Testovaný notebook obsahoval disk TOSHIBA MK1234GSX. Plotny 120 GB disku se otáčejí rychlostí 5400 otáček za minutu. Vyrovnávací paměť je 8 MB, průměrná přístupová doba, kterou udává výrobce, se pohybuje kolem 12 ms. Běžná spotřeba 2,5“ disku Toshiba se pohybuje se kolem 2,3 W, při nečinnosti klesá na pouhých 0,1 W. Hlučnost tohoto modelu je uváděna na 21 dBA v klidu a 25 dBA při plné zátěži. Zajímavá je vysoká odolnost proti otřesům až 325 G za chodu nebo 850 G v klidu (v délce trvání 1 ms).


TOSHIBA MK1234GSX

Zajímavé parametry nabízí optická mechanika LG GSA-T10N, která podporuje rychlost zápisu i přepisu na DVD±R 8x rychlostí. Podporován je rovněž 4x zápis na dvouvrstvá média DVD±R DL. Notebook umí zapisovat 5x rychlostně na DVD-RAM disky. Klasická CD-RW mechanika vypálí 24x. Kvalitu záznamu zajišťuje technologie buffer underrun a 2 MB buffer.


DVD±RW mechanika
reklama