Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI MegaBook M510C: úspěšná premiéra

10.1.2005, Štěpán Mrázek, recenze
MSI MegaBook M510C: úspěšná premiéra
Na notebook od společnosti MSI jsem se těšil hodně dlouho. A celou tu dobu jsem si říkal co asi tak mohu očekávat? Plastový barebone s lacinou výrobou a prakticky žádným doprovodným software či naopak kvalitní výrobek s hliníkovou skříní a softwarem konkurujícím vývojářům společnosti IBM?
Procesor

Použitým procesorem je zde Intel Pentium M 735, který využívá jádro Dothan a tím také těží z výhod vyrovnávací paměti druhé úrovně o velikosti 2 MB. Systémová sběrnice zde pracuje na frekvenci 100 MHz (400 MHz QDR). Použitý procesor je výbornou volbou vzhledem k poměru výkon / cena (ostatně podívejte se na veřejně dostupné ceny na webu Intel: http://www.intel.com/intel/finance/pricelist).


Obr. 10 – CPU ID screenshot
klikněte pro zvětšení

Grafický čip

Grafický čip Mobility Radeon 9700 byl legendou již z desktopové oblasti a co se týká mobilní pak zde má stále velice dobrý zvuk. Vyrábí se 130 nm technologií s použitím Low-K dielektrika a využívá sběrnici AGP 8x. Dostupné jsou celkem tři různé verze:
 • Diskrétní
 • On-chip 64MB DDR (128-bit)
 • On-chip 128 MB DDR (128-bit)

V našem případě výrobce sáhnul (a podle mého názoru rozumně) po prostřední variantě a vy tak máte 64 MB vyhrazených pro potřeby grafického čipu a nemusíte se tak obávat ukrajování z operační paměti.

Pozn.: Bližší podrobnosti o tomto grafickém čipu najdete zde: http://www.ati.com/products/mobilityradeon9700.

Pevný disk

Pro ukládání dat zvolila společnost Micro-Star disk značky Fujitsu MHT2040AT o kapacitě 40 GB. Disk obsahuje 2 MB vyrovnávací paměti a plotny se otáčejí rychlostí 4200 rpm. Použito je samozřejmě rozhraní ultra ATA/100 (jak také jinak se southbridge čipem ICH4-M). Mezi námi, rychlejší pevný disk by tomuto notebooku jen slušel.

Pozn.: Bližší podrobnosti o tomto disku najdete zde: http://www.fel.fujitsu.com/home/v3__product.asp?pid=345&inf=dsc&wg=0.

Další parametry

V notebooku je použita optická mechanika značky QSI (Quanta Storage Inc.) typu SDW-042. Jedná se o duální DVD mechaniku, která s výjimkou DVD-RAM, podporuje všechny dnešní formáty zápisu. Co se týká podporovaných rychlostí, tak ty odpovídají standardům běžným u dnešních notebooků:
 • CD-R – 16x
 • CD-RW – 10x
 • CD-ROM – 24x
 • DVD-ROM – 8x
 • DVD+R - 4x
 • DVD-R - 2x
 • DVD+RW - 2,4x
 • DVD-RW - 2x


Obr. 11 – Screenshot z programu Nero InfoTools
klikněte pro zvětšení

Společnost Micro-Star se u tohoto notebooku se rozhodnul použít paměť typu DDR333 (PC2700) o kapacitě 256 MB značky Apacer. Dobrou zprávou je, že obsazen je pouze jeden paměťový slot a druhý tak zůstává volný pro případný upgrade. Méně dobrou zprávou již je, že pokud si objednáte notebook s kapacitou operační paměti 512 MB, tak dostanete oba sloty obsazené – 1 GB RAM je již dnes docela běžná hodnota a tak pozor.

Pozn.: Použitý akumulátor používá osm článků Li-Ion o celkové kapacitě 4400 mAh a pracuje s napětím 14,4V.

Síťová komunikace

Síťovou komunikaci zajišťují celkem dva řadiče. První z nich (Realtek RTL8139) se stará o klasický kabelový Ethernet a podporuje rychlosti 10/100 Mbit/s, druhým je pak Intel Pro/Wireless 2200BG, který zajišťuje komunikaci s bezdrátovými sítěmi podle specifikací 802.11b (11 Mbit/s) a 802.11g (54 Mbit/s).

Dodávané příslušenství

Součástí dodávky je mimo notebooku a akumulátoru také český manuál o rozsahu 12 stran A4. Zde notebook získává další kladné body… Dále obdržíte napájecí adaptér s přívodním kabelem, kabel k modemu, servisní manuál, anglický manuál k notebooku a stručnou příručku k operačnímu systému. Součástí příslušenství by měl být údajně batoh, ale ten jsme k testům nedostali.

Dodávané utility

Úvodem bych rád zmínil zásadní skutečnost, že všechny popsané utility najdete již nainstalované v operačním systému a nemusíte se zabývat jejich instalací či třeba případnými restarty. Stejně tak fungují ihned po případném obnovení systému.

Jako první musím zde zmínit možnost obnovení celého systému při restartu počítače. Pokud v určitém okamžiku (těsně po startu počítače) zmáčknete tlačítko F3, pak po nezbytném potvrzení dojde k obnovení systému z uloženého obrazu celé partition na záložním disku. Během necelých čtyř minut tak máte obnovený systém a to včetně dodávaných utilit a programového vybavení.

Pozn.: Zdatnější uživatele tento postup již znají a po léta nahrazují pomocí utility Norton Ghost. Ti ostatní mají možnost koupit si počítač či notebook, jehož výrobce tuto vlastnost implementoval.

Jako další chci vyzdvihnout utilitu MSI Live Monitor, která se připojí k internetu a stáhne aktuální BIOS, ovladače či příslušné utility. Myslím, že toto není nic nového pro majitele základních desek od této společnosti, ale u notebooku to však signalizuje přidanou hodnotu, kterou samozřejmě promítáme do celkového hodnocení.


Obr. 12 – MSI LiveUpdate
klikněte pro zvětšení

PC Alert 4 je zase utilita, která hlídá nastavení teploty procesoru a sytému, napětí různých částí systému a také rychlost otáčení větráku(ů). Bližší popisování snad ani nemá další význam, věřím že přiložený obrázek pro vás bude mnohem názornější.


Obr. 13 – MSI PC Alert 4
klikněte pro zvětšení

Pozn.: Na další stránce najdete výsledky provedených testů.