www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

MSI P35 Neo2-FR: ideální poměr cena/výkon?

MSI P35 Neo2-FR: ideální poměr cena/výkon?
, , recenze
Dnešní recenze bude o základní desce MSI P35 Neo2-FR s čipsetem Intel P35. Kromě 4 slotů pro DDR2 paměti, 4 SATA 3Gbps portů, 7.1 HD audia a Gbit ethernetu nabízí i 2 sloty PCIe pro grafickou kartu, kvalitní chlazení s heatpipe a 2 eSATA porty.
K oblíbeným
reklama
Obsah bude tvořit recenze cenově zajímavé desky s čipsetem Intel P35. Jedná se o základní desku společnosti Microstar, nesoucí označení MSI P35 Neo2-FR. Navíc si dnes představíme do značné míry upravenou metodiku testování základních desek, kdy bylo na základě četných diskuzí s vámi, čtenáři, zcela upuštěno od testování desek "na stole" a snažili jsme se co nejvíce nasimulovat nasazení desky při reálném používání. Více k tomuto si ale povíme až v kapitole "Chlazení, přetaktování a spotřeba systému".

Čipset Intel P35 je na našem trhu již nějaký ten čas a množství základních desek s tímto čipsetem na našem trhu je poměrně velké, stejně jako cenový rozptyl těchto desek. V čem se tyto desky liší? Je to samozřejmě výbava, příslušenství a možnosti ladění či přetaktování. Dnes recenzovaná deska disponuje poměrně nízkou cenou, ale velmi solidní výbavou, proto jsme se rozhodli podrobit ji našemu testu.MSI P35 Neo2 je základní deska Full ATX formátu podporující 1333MHz FSB, 1066MHz paměti DDR2 a údajně také budoucí 45nm procesory. Velkými lákadly jsou dva sloty PCI-Express pro grafickou kartu (PCI-E x16 + PCI-E x4) s podporou CrossFire režimu, chlazení NorthBridge, SouthBridge a MOSFETů za pomoci tří pasivů propojených několika heatpipe a také eSATA porty nebo tmavé líbivé PCB vybavené i několika LED diodami, sloužícími nejen jako efekt do skříní s průhlednými bočnicemi, ale také jako diagnostický nástroj, který může být nápomocen v případě nějakých problémů. Jediné, co deska postrádá, je FireWire řadič, který najdeme u desky MSI P35 Neo2-FIR s cenou jen nepatrně vyšší (100 až 200,- korun). Právě IEEE 1394a řadič tvoří jediný rozdíl mezi těmito dvěmi verzemi desek MSI P35 Neo2.


Krabice a příslušenstvíKrabice je standardních rozměrů, designově poměrně zdařilá.

Příslušenství desky tvoří podrobný manuál v anglickém jazyce, "Quick Guide" brožura s popisem desky v angličtině, japonštině, čínštině a korejštině, dvě instalační CD (první pro Windows 2000/XP; druhé pro Windows Vista), červené IDE a FDD kabely, 2 SATA kabely + 2 redukce napájení (na fotce pouze po jednom kuse) a také "M-Connectors" (obdoba Q-konektorů společnosti Asus pro jednoduché připojení tlačítek Power/Reset, signalizačních LED diod, USB bracketů, předního audia a FireWire bracketu). Příslušenství je tedy více méně dostatečné, uvážíme-li cenu desky.
Detailní pohled na desku


Takto vypadá dnes recenzovaná základní desky společnosti MSI. Design je stejný jako u dražších desek s přídomkem Platinum, v kombinaci s pěkně zpracovaným chlazením a použitím výhradně kondenzátorů s pevným dielektrikem pak tato deska vypadá jakoby se jednalo o podstatně dražší kus HW. Vzhled je ale asi to poslední, na co běžný uživatel při výběru desky hledí, proto se pojďme podívat, čím tato deska překvapí dále.

Rozmístění jednotlivých prvků na desce již tak pěkné není, resp. by mohlo být lepší. Zejména poloha +12 V 8-pinového konektoru pro napájení procesoru určitě není nejlepší, stejně tak nutnost vést kabeláž přes půlku desky ke konektoru Peripheral Power pro pomocné napájení slotů PCI-Express mi nepřijde jako nejlepší možnost. Floppy konektor umístěný na levé straně desky také není nic, za co bych desku mohl pochválit, daleko lépe by se vyjímal na spodním okraji.Patice procesoru je obehnána systémem chlazení a prvky, které zajíšťují filtraci napájení pro procesor. Nalézt na desce můžeme celkem 4 zapouzdřené cívky v kombinaci s 12 MOSFETy. Za použití již výše zmíněných kvalitních kondenzátorů s pevným dielektrikem si deska jistě zalouží pochvalu, co se však týče filtrace napájení, pouze 4fázová stabilizace napětí procesoru je to naprosté minimum, které bychom od nové desky očekávali (nejlevnější základní desky mívají 3fázový stabilizátor). Na fotografii níže si také můžete všimnout, jak MSI vyřešila špatný přístup k 8-pinovému konektroru pro napájení procesoru, který je umístěn mezi třemi heatpipe. Použití cca 2 cm vysoké přechodky přístup k tomuto konektoru může do značné míry ulehčit.

sloty pro DDR2 paměti a 24-pin ATX konektor

Osazení desky referenčním chladičem Noctua NH-U12F a paměťmi OCZ Reaper nečinilo této desce žádný problém a vše bylo v nejlepším pořádku.Levý dolní roh nabízí celkem 5 SATA portů, z nichž čtyři fialové ovládá SouthBridge ICHR9 a zbylý jeden modrý přídavný řadič Marvell, který se stará i o chod PATA řadiče. Reset paměti CMOS je realizován za pomoci tlačítka, které se nachází poblíž baterie. Celkem tři headery patří USB portům a nechybí ani povinný header pro připojení tlačítek Power/Reset a signalizačních LED diod.Další fotografie nabízí pohled na rozšiřující sloty. Deska nabízí po dvou slotech PCI, PCI-E x1 a také dva sloty PCI-E x16 pro grafickou kartu. Oba tyto sloty mají všechny piny, žlutý slot i přesto nabízí pouze 4 linky, přičemž sám o sobě nabízí pouze 2 a zbytek si propůjčuje ze slotů PCI-E x1. Jinými slovy, v případě, že se rozhodnete použít tento slot, PCI-E 1x sloty budou nefunkční. Je to tedy typická vlastnost, na kterou jsme mohli narazit již u čipsetu Intel P965. Rychlost tohoto druhéto slotu se dá nastavovat přímo v BIOSu. V grafických testech dnes naleznete i test grafické karty umístěné ve slotu PCI-E x4, výsledky jsou opravdu zajímavé.Následující fotografii popisují situaci po osazení desky naši referenční grafickou kartou. V případě prvního slotu je vše v pořádku, obsazení druhého slotu však znemožňuje použít modrý SATA port. Přístup k tlačítku pro reset paměti CMOS je ztížen, ale nikoliv nemožný.


Osazení prvního slotu


Osazení druhého slotu


Detail osazení druhého slotu PCI-Express pro grafickou kartu

První kapitola je za námi a deska si v ní nevedla špatně, pár negativ by se však také našlo. Provedení je dobré, ale zamrzí pouze 4fázová filtrace napájení procesoru nebo ne zrovna nejvhodnější umístění některých konektorů. Ve výsledku se ale nejedná o nic hrozného a deska spíše překvapila než zklamala. Uvidíme, jak si povede dál.
reklama
Nejnovější články
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek