Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

MSI P45 Platinum: DrMOS operuje

, , recenze
MSI P45 Platinum: DrMOS operuje
MSI vždy patří mezi první, kdo uvede základní desku s novým chipsetem, čímž obvykle zatraktivní celou řadu. A tak je to i zde, inženýři rozšířili možnosti pro notorické ladiče a přesto nezapomněli na milovníky tichých počítačů. Na své si přijdou i ekologové.
MSI P45 Platinum: DrMOS operuje

Co nového nám přináší Intel a MSI?
Intel nedávno uvedl novou rodinu čipových sad. A právě pro mainstream je určen Intel P45 Express, jehož úkolem je nahradit stávající standard Intel P35 a vyplnit mezeru mezí ním a hi-endem v podobě X48 a postaršího X38. Intel Eaglelake, jak byl veden pod kódovým značením, rozšiřuje možnosti paměťového řadiče - ten je schopný pracovat až s 16 GB DDR2 případně s 8 GB DDR3 paměti. Oproti předchozí generaci P35 nabízí sběrnici PCIe 2.0, 8 + 8 linek v režimu CrossFire místo 16 + 4 (P35). A podle odezvy zahraničních webů nabízí vynikající možnosti přetaktování. Malým černým puntíkem je zachování stejné spotřeby a výkonu. Podrobnější informace o P45 si můžete přečíst v samostatném článku.MSI má v současné nabídce následující produktové řady:
Odlišnosti jsou patrné v ceně i ve výbavě. Nejlevnější model má k dispozici pouze jeden slot PCIe 16x, obyčejný chladič chipsetu, "běznou" koncepci napájení v podobě "běžných" elektrolytických kondenzátorů a "běžných" tranzistorů MOSFET. Tato slova jsou v uvozovkách záměrně, protože i běžné věci mohou být srovnatelné s výjimečnými.Dle výrobce je tato deska určena hlavně hráčům a počítačovým nadšencům bažícím po nadstandardních možnostech ladění výkonu. Tomu odpovídají i specifikace - výrobce přidal podporu až 1600MHz FSB a DDR2-1200. Má to však jeden háček, P45 tyto frekvence oficiálně nepodporuje (max "jen" 1333 / 800). Proto je na jejich webu, prozatím stručný, seznam odzkoušených kombinací.


Nové technologie
Driver-MOSFET (DrMOS)

Při uvedení nového modelu základní desky se na kvalitních součástkách nikdy moc nešetří, ale postupem času ceny klesají a stává se, že dojde na "ekonomická vylepšení". Kvalitní součástky jsou nahrazeny levnějšími. A jak všichni dobře víme, špičkové produkty se mohou od levných značně lišit. Levnější tranzistory mají obvykle větší odpor v sepnutém stavu. Tím pádem při vyšší zátěži produkují více tepla a značně klesá jejich efektivita. Běžná koncepce se skládá z komparátoru a dvou tranzistorů. Výrobci základních desek mohou tyto součástky vybírat dle uvážení a cen. V listopadu 2004 uvedl Intel soubor požadavků a doporučení pro integraci do jednoho pouzdra.

Důvodem byly zvyšující se nároky na kvalitní napájení procesorů. Výsledkem pečlivého vývoje předních výrobců polovodičů (Fairchild, Renesas a NXP) je technologie DrMOS, jejíž hlavní předností je integrace spínacích tranzistorů MOSFET a řídících obvodů do jednoho pouzdra. Zvýšila se odolnost vůči rušení od ostatních komponent, protože polovidičové součástky jedné fáze jsou na společném kousku křemíkového čipu. S její pomocí mají výrobci základních desek omezený výběr pouze na několik výrobců polovodičů. Mírná nevýhoda, která dlouho bránila masivnějšímu využití, byla cena. Pak už i výrobcům přichází jen samé výhody jako například úspora prostoru a jednodušší návrh napájecích obvodů při dodržení vysokých spínacích kmitočtů nad 500 KHz (běžně kolem 250 KHz).

MSI tyto nejdůležitější výhody prezentuje pojmy GreenPOWER, XpressCool, RapidBoost. A co si má pod nimi představit běžný uživatel? Zvýšenou účinnost, minimalizaci hluku a lepší stabilitu napájecího napětí (nejen) při přetaktování.

Na desce naleznete pouze kondenzátory s pevným dielektrikem. U testovaného modelu byla použita špičková série PSC od renomovaného výrobce Nippon Chemi-Con.
Circu-pipe 2 - stejně jako u první verze na P35 chladí Northbridge, Southbridge a MOSFETy. Přestože nabízí velmi dobré chladicí možnosti i při vysokém přetaktování, může docházet ke kolizi s netradičními chladiči grafické karty nebo masivními pro procesory.
Dvoufázové napájení chipsetu a pamětí. Díky tomu je možné nastavovat napětí po velmi jených krocích. Také je jde podle spotřeby, stejně jako u procesoru, zapínat i vypínat. Ne vždy je potřeba maximálního napájecího výkonu.
M-connectors - po vzoru Asus Q-Connector si můžete usnadnit připojování USB, Firewire a předního panelu.
OC Jumper - pokud Vám přetaktovaní nic neříká a přesto chcete začít, zkuste změnit dva jumpery na základní desce. Jak prosté.Co si přinesete domů?
Pohled na krabici


Kabice a příslušenství


Příslušenství


MSI M-connectors

K dispozici jsme dostali předprodukční vzorek a jak si můžete všimnout, součástí balení není tištěný manuál (ten můžete stáhnout zde).

Obsah příslušenství:
 • 4x červený SATA kabel
 • 2x napájecí redukce z Peripheral Power na Serial ATA
 • 1x červený 80-ti žilový IDE kabel
 • 1x červený floppy kabel
 • 1x propojovací můstek pro CrossFire
 • 1x bracket s dvěma porty USB a jedním konektorem rozhraní FireWire
 • 2x CD s ovladači pro Windows XP a Vista
 • 1x CD se softwarem HDD Backup
 • MSI P45 Quick Install Guide, HDD Backup manual
 • krytka zadního I/O panelu
 • sada MSI M-connectors
reklama