www.svethardware.cz
>
>
>
>

MSI Wind Board: větrný Atom

MSI Wind Board: větrný Atom
, , recenze
Nedávno jsme Vás obeznámili se specifikacemi ultra úsporné platformy od Intelu založené na procesorech Atom. Obstojí v nerovném souboji s desktopovým Core 2 Duo? Zvládne přehrát HD video? A co starší hry? Provedli jsme několik testů od výkonu procesoru, přes spotřebu a herní výkon až po akceleraci videa. V závěru najdete shrnutí a vize do budoucna.

K oblíbeným
reklama
Atom vychází z původního návrhu Core architektury. Je ale uzpůsoben tak, aby měl co nejnižší spotřebu, které padlo za oběť druhé jádro a některé instrukční sady. Proto musel Intel provést reinkarnaci Hyper Threadingu, s kterým jsme se poprvé setkali v dobách Pentia 4.Instrukční sady z rodiny SIMD jsou k dispozici následující: MMX, SSE, SSE2, SSE3 a SSSE3. Některé modely umí Virtualizaci a XD bit. Díky 45nm výrobnímu procesu a technologii EIST (Enhanced Intel Speed Step) nepřesáhne spotřeba 2 W, výrobní technologie dimenzuje TDP až na výkon 4 W.


Srovnání 50 Eurocentu, Atomu a Core 2 Quad

Rozdělení procesorů Intel Atom
Ikona Odkaz na databázi
Atom Z5××
Atom N270
Atom 230
Jádro
Silverthorne
Diamondville
Diamondville
Platforma
Mobile Internet Device (MID)
Netbook
Nettop
Socket
441
437
437
L1 Data
24 KB
24 KB
24 KB
L1 Inst.
32 KB
32 KB
32 KB
L2
512 KB
512 KB
512 KB
FSB
100 / 133 MHz
133 MHz
133 MHz
64 Bit
EMT64T
EMT64T
EMT64T
SIMD
MMX, SSE, SSE2, SSE3 SSSE3
MMX, SSE, SSE2, SSE3 SSSE3
MMX, SSE, SSE2, SSE3 SSSE3
HT
ano*
ano
ano
VT
ano
ne
ne
Úspora
C1E, Speedstep
C1E, Speedstep
ne
XD bit
ano
ano
ano
*kromě některých modelů, viz další tabulka v článku o Atomu

Pokud vás zajímají procesory Intel Atom podrobněji, nahlédněte do specializovaného článku Intel Atom – obr zplodil trpaslíka. Dále budeme pokračovat recenzovanou základní deskou.


MS-7314 – Wind Board
MSI osadilo na svoji desku Atomem 230 (1,60 GHz, 512 KB L2 cache, FSB533, Hyper-Threading, TDP 4 W), tedy verzí určenou pro nettopy (velmi levné sestavy schopné práci s internetem). O kompletní sestavě jste si mohli přečíst v této recenzi MSI Wind PC. Pokud Vás dostatečně zaujala, ale raději byste si ji postavili sami, můžete zvolit základní desku Wind Board.


Nettop osazený procesorem Intel Atom (převzato z TweakTown.com)

Propagační materiály se nás snaží přesvědčit, že při vývoji se dbalo na nízkou spotřebu a hlučnostPokud skončí počítač v průmyslu, budou se dva sériové porty a jeden paralelní port zcela jistě hodit. Mírnou překážkou se může stát absence konektoru pro disketovou mechaniku. Při koupi paměťových modulů si dávejte pozor, zda kupujete jedno nebo oboustranné paměťové moduly. S oboustrannou pamětí se připravíte o možnost zvýšit propustnost pamětí pomocí DualChannelu a dále nebudete moct použít druhý slot.


Chudé příslušenství MSI Wind Boardu

Příslušenství:
  • 1× červený SATA kabel s pojistkou proti vytržení
  • 1× napájecí redukce z Peripheral Power na Serial ATA
  • 1× šedý 80–ti žilový IDE kabel
  • 2× CD s ovladači a utilitami pro Windows XP a Vista
  • 1× krytka zadního I/O panelu – tzv. Asus Q-Shield


Konkurenční produkty


Skloubit dohromady vysoký výkon, malé rozměry a nízkou spotřebu lze mnoha způsoby. Někdo preferuje rozměry, jiný výkon, životnost a někdo zase vyvážený poměr. Jednou z těchto možností je Intel Atom. Tomu je důstojným soupeřem, v posledních letech trochu upadající, VIA Technologies a její Nano. Jinou alternativou – postavenou na čipsetu AMD 780G, mini-ITX J&W MINIX 780G-SP128MB. Spotřeba takového systému je ovšem daleko vyšší než u Atomu nebo VIA Nano.

V tomto roce jste byli naším serverem také informováni o uvedení Atomu a nebezpečí, které může znamenat pro konkurenci.


J&W MINIX™ 780G-SP128MB – malý ale výkonný


VIA EPIA-SN18000G – menší a úspornější


Nejméně energeticky náročné sestavy uživí 12V adaptér a měnič PICO PSU
reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Dnes, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková