www.svethardware.cz
>
>
>
>

MSI Wind Board: větrný Atom

MSI Wind Board: větrný Atom
, , recenze
Nedávno jsme Vás obeznámili se specifikacemi ultra úsporné platformy od Intelu založené na procesorech Atom. Obstojí v nerovném souboji s desktopovým Core 2 Duo? Zvládne přehrát HD video? A co starší hry? Provedli jsme několik testů od výkonu procesoru, přes spotřebu a herní výkon až po akceleraci videa. V závěru najdete shrnutí a vize do budoucna.

K oblíbeným
reklama
Atom vychází z původního návrhu Core architektury. Je ale uzpůsoben tak, aby měl co nejnižší spotřebu, které padlo za oběť druhé jádro a některé instrukční sady. Proto musel Intel provést reinkarnaci Hyper Threadingu, s kterým jsme se poprvé setkali v dobách Pentia 4.Instrukční sady z rodiny SIMD jsou k dispozici následující: MMX, SSE, SSE2, SSE3 a SSSE3. Některé modely umí Virtualizaci a XD bit. Díky 45nm výrobnímu procesu a technologii EIST (Enhanced Intel Speed Step) nepřesáhne spotřeba 2 W, výrobní technologie dimenzuje TDP až na výkon 4 W.


Srovnání 50 Eurocentu, Atomu a Core 2 Quad

Rozdělení procesorů Intel Atom
Ikona Odkaz na databázi
Atom Z5××
Atom N270
Atom 230
Jádro
Silverthorne
Diamondville
Diamondville
Platforma
Mobile Internet Device (MID)
Netbook
Nettop
Socket
441
437
437
L1 Data
24 KB
24 KB
24 KB
L1 Inst.
32 KB
32 KB
32 KB
L2
512 KB
512 KB
512 KB
FSB
100 / 133 MHz
133 MHz
133 MHz
64 Bit
EMT64T
EMT64T
EMT64T
SIMD
MMX, SSE, SSE2, SSE3 SSSE3
MMX, SSE, SSE2, SSE3 SSSE3
MMX, SSE, SSE2, SSE3 SSSE3
HT
ano*
ano
ano
VT
ano
ne
ne
Úspora
C1E, Speedstep
C1E, Speedstep
ne
XD bit
ano
ano
ano
*kromě některých modelů, viz další tabulka v článku o Atomu

Pokud vás zajímají procesory Intel Atom podrobněji, nahlédněte do specializovaného článku Intel Atom – obr zplodil trpaslíka. Dále budeme pokračovat recenzovanou základní deskou.


MS-7314 – Wind Board
MSI osadilo na svoji desku Atomem 230 (1,60 GHz, 512 KB L2 cache, FSB533, Hyper-Threading, TDP 4 W), tedy verzí určenou pro nettopy (velmi levné sestavy schopné práci s internetem). O kompletní sestavě jste si mohli přečíst v této recenzi MSI Wind PC. Pokud Vás dostatečně zaujala, ale raději byste si ji postavili sami, můžete zvolit základní desku Wind Board.


Nettop osazený procesorem Intel Atom (převzato z TweakTown.com)

Propagační materiály se nás snaží přesvědčit, že při vývoji se dbalo na nízkou spotřebu a hlučnostPokud skončí počítač v průmyslu, budou se dva sériové porty a jeden paralelní port zcela jistě hodit. Mírnou překážkou se může stát absence konektoru pro disketovou mechaniku. Při koupi paměťových modulů si dávejte pozor, zda kupujete jedno nebo oboustranné paměťové moduly. S oboustrannou pamětí se připravíte o možnost zvýšit propustnost pamětí pomocí DualChannelu a dále nebudete moct použít druhý slot.


Chudé příslušenství MSI Wind Boardu

Příslušenství:
  • 1× červený SATA kabel s pojistkou proti vytržení
  • 1× napájecí redukce z Peripheral Power na Serial ATA
  • 1× šedý 80–ti žilový IDE kabel
  • 2× CD s ovladači a utilitami pro Windows XP a Vista
  • 1× krytka zadního I/O panelu – tzv. Asus Q-Shield


Konkurenční produkty


Skloubit dohromady vysoký výkon, malé rozměry a nízkou spotřebu lze mnoha způsoby. Někdo preferuje rozměry, jiný výkon, životnost a někdo zase vyvážený poměr. Jednou z těchto možností je Intel Atom. Tomu je důstojným soupeřem, v posledních letech trochu upadající, VIA Technologies a její Nano. Jinou alternativou – postavenou na čipsetu AMD 780G, mini-ITX J&W MINIX 780G-SP128MB. Spotřeba takového systému je ovšem daleko vyšší než u Atomu nebo VIA Nano.

V tomto roce jste byli naším serverem také informováni o uvedení Atomu a nebezpečí, které může znamenat pro konkurenci.


J&W MINIX™ 780G-SP128MB – malý ale výkonný


VIA EPIA-SN18000G – menší a úspornější


Nejméně energeticky náročné sestavy uživí 12V adaptér a měnič PICO PSU
reklama
Nejnovější články
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost
Tony Tamasi z NVIDIE se rozmluvil o tom, jak celá RTX mašinerie v jeho firmě vůbec vznikla a kde se vzala. Práce na tom všem odstartovaly už před deseti lety a vyústily zatím v jádra RT architektury Turing. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor
V případě velkých společností zabývajících se letectvím a kosmonautikou není zrovna obvyklé, že se o jejich novinkách dozvídáme z pilných tweetů jejich šéfa. Ale když tak dnes už komunikují i státníci, tak proč ne Elon Musk? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě
Uživatelé herních konzolí Nintendo Switch si stěžují na to, že po čase začne driftovat, čili ujíždět ukazatel spojený s ovladačem Joy-Con. A nyní si už jen nestěžují, dali se dohromady a podali hromadnou žalobu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde? AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde?
V databázi výsledků testů UserBenchmark byl spatřen jistý inženýrský vzorek produktu AMD s kódovým označením Flute. Je jasné, že půjde o SoC, a to velice moderní a založené na architektuře Zen 2. 
Včera, aktualita, Jan Vítek