www.svethardware.cz
>
>
>
>

MSI Wind Board: větrný Atom

MSI Wind Board: větrný Atom
, , recenze
Nedávno jsme Vás obeznámili se specifikacemi ultra úsporné platformy od Intelu založené na procesorech Atom. Obstojí v nerovném souboji s desktopovým Core 2 Duo? Zvládne přehrát HD video? A co starší hry? Provedli jsme několik testů od výkonu procesoru, přes spotřebu a herní výkon až po akceleraci videa. V závěru najdete shrnutí a vize do budoucna.

K oblíbeným
reklama
Atom vychází z původního návrhu Core architektury. Je ale uzpůsoben tak, aby měl co nejnižší spotřebu, které padlo za oběť druhé jádro a některé instrukční sady. Proto musel Intel provést reinkarnaci Hyper Threadingu, s kterým jsme se poprvé setkali v dobách Pentia 4.Instrukční sady z rodiny SIMD jsou k dispozici následující: MMX, SSE, SSE2, SSE3 a SSSE3. Některé modely umí Virtualizaci a XD bit. Díky 45nm výrobnímu procesu a technologii EIST (Enhanced Intel Speed Step) nepřesáhne spotřeba 2 W, výrobní technologie dimenzuje TDP až na výkon 4 W.


Srovnání 50 Eurocentu, Atomu a Core 2 Quad

Rozdělení procesorů Intel Atom
Ikona Odkaz na databázi
Atom Z5××
Atom N270
Atom 230
Jádro
Silverthorne
Diamondville
Diamondville
Platforma
Mobile Internet Device (MID)
Netbook
Nettop
Socket
441
437
437
L1 Data
24 KB
24 KB
24 KB
L1 Inst.
32 KB
32 KB
32 KB
L2
512 KB
512 KB
512 KB
FSB
100 / 133 MHz
133 MHz
133 MHz
64 Bit
EMT64T
EMT64T
EMT64T
SIMD
MMX, SSE, SSE2, SSE3 SSSE3
MMX, SSE, SSE2, SSE3 SSSE3
MMX, SSE, SSE2, SSE3 SSSE3
HT
ano*
ano
ano
VT
ano
ne
ne
Úspora
C1E, Speedstep
C1E, Speedstep
ne
XD bit
ano
ano
ano
*kromě některých modelů, viz další tabulka v článku o Atomu

Pokud vás zajímají procesory Intel Atom podrobněji, nahlédněte do specializovaného článku Intel Atom – obr zplodil trpaslíka. Dále budeme pokračovat recenzovanou základní deskou.


MS-7314 – Wind Board
MSI osadilo na svoji desku Atomem 230 (1,60 GHz, 512 KB L2 cache, FSB533, Hyper-Threading, TDP 4 W), tedy verzí určenou pro nettopy (velmi levné sestavy schopné práci s internetem). O kompletní sestavě jste si mohli přečíst v této recenzi MSI Wind PC. Pokud Vás dostatečně zaujala, ale raději byste si ji postavili sami, můžete zvolit základní desku Wind Board.


Nettop osazený procesorem Intel Atom (převzato z TweakTown.com)

Propagační materiály se nás snaží přesvědčit, že při vývoji se dbalo na nízkou spotřebu a hlučnostPokud skončí počítač v průmyslu, budou se dva sériové porty a jeden paralelní port zcela jistě hodit. Mírnou překážkou se může stát absence konektoru pro disketovou mechaniku. Při koupi paměťových modulů si dávejte pozor, zda kupujete jedno nebo oboustranné paměťové moduly. S oboustrannou pamětí se připravíte o možnost zvýšit propustnost pamětí pomocí DualChannelu a dále nebudete moct použít druhý slot.


Chudé příslušenství MSI Wind Boardu

Příslušenství:
  • 1× červený SATA kabel s pojistkou proti vytržení
  • 1× napájecí redukce z Peripheral Power na Serial ATA
  • 1× šedý 80–ti žilový IDE kabel
  • 2× CD s ovladači a utilitami pro Windows XP a Vista
  • 1× krytka zadního I/O panelu – tzv. Asus Q-Shield


Konkurenční produkty


Skloubit dohromady vysoký výkon, malé rozměry a nízkou spotřebu lze mnoha způsoby. Někdo preferuje rozměry, jiný výkon, životnost a někdo zase vyvážený poměr. Jednou z těchto možností je Intel Atom. Tomu je důstojným soupeřem, v posledních letech trochu upadající, VIA Technologies a její Nano. Jinou alternativou – postavenou na čipsetu AMD 780G, mini-ITX J&W MINIX 780G-SP128MB. Spotřeba takového systému je ovšem daleko vyšší než u Atomu nebo VIA Nano.

V tomto roce jste byli naším serverem také informováni o uvedení Atomu a nebezpečí, které může znamenat pro konkurenci.


J&W MINIX™ 780G-SP128MB – malý ale výkonný


VIA EPIA-SN18000G – menší a úspornější


Nejméně energeticky náročné sestavy uživí 12V adaptér a měnič PICO PSU
reklama
Nejnovější články
Perseverance už začal s běžným vědeckým výzkumem, jak bude probíhat? Perseverance už začal s běžným vědeckým výzkumem, jak bude probíhat?
NASA se sice rozhodla, že bude pokračovat s misí létající Ingenuity, ovšem ta už se nebude starat sama o sebe a naopak bude sloužit roveru Perseverance. Právě ten tak nyní už mohl začít s tím, kvůli čemu na Mars sám přiletěl. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AI Intelu dává grafice počítačových her reálný vzhled AI Intelu dává grafice počítačových her reálný vzhled
Takovou umělou inteligenci bychom očekávali spíše od NVIDIE, ale ve skutečnosti byla vyvinuta v Intel Labs, kde na ní pracoval Stephan R. Richter, Hassan Abu Alhaija a Vladlen Kolten. Co nám nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Radeon RX 6900 XT na 3,3 GHz překonal rekord ve FireStrike Radeon RX 6900 XT na 3,3 GHz překonal rekord ve FireStrike
Overclocker der8auer nedávno vyhnal takt grafické karty Radeon 6900 XT na 3,2 GHz, což nově překonali řečtí overclockeři z týmu OGS ve svém pokusu. Model od PowerColoru provozovali až na 3,3 GHz. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TechSpot: desky s B560 jsou pohroma z hlediska napájecích limitů a výkonu TechSpot: desky s B560 jsou pohroma z hlediska napájecích limitů a výkonu
Steven Walton ze serveru TechSpot, kterému prošlo v poslední době velké množství desek s čipsety Intel 500 Series, důrazně varuje před deskami vybavenými konkrétní čipovou sadou B560. To se má týkat limitů spotřeby a celkového výkonu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Gabe Newell naznačil expanzi Steamu mezi konzole Gabe Newell naznačil expanzi Steamu mezi konzole
Společnost Valve se už jednou snažila proniknout do světa konzolí, když připravila platformu Steam Machines, která ale skončila jednoznačným fiaskem. Nyní to ale Valve může zkusit opět, ale jiným způsobem. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře