www.svethardware.cz
>
>
>
>

MSI Wind Board: větrný Atom

MSI Wind Board: větrný Atom
, , recenze
Nedávno jsme Vás obeznámili se specifikacemi ultra úsporné platformy od Intelu založené na procesorech Atom. Obstojí v nerovném souboji s desktopovým Core 2 Duo? Zvládne přehrát HD video? A co starší hry? Provedli jsme několik testů od výkonu procesoru, přes spotřebu a herní výkon až po akceleraci videa. V závěru najdete shrnutí a vize do budoucna.

K oblíbeným
reklama

Základní deska


Diskuzi věnovanou této desce naleznete na našem fóru. Budeme rádi, když se podělíte například o zkušenosti se stabilitou nebo spoluprácí s paměťovými moduly.


Základní deska - přední strana
- klikněte pro zvětšení -


Základní deska - zadní strana


Základní deska z pohledu napájecího 20-pin ATX konektoru


Základní deska z pohledu napájecího ATX 12V konektoru


Základní deska z pohledu pinů pro přední panel


Vstupní / výstupní konektory


Konektory nacházející se přímo na zadním panelu:
 • 2× PS/2
 • 1× Paralelní port – COM1
 • 1× Sériový port – LPT
 • 1× Grafická karta – D-SUB
 • 1× Síťová karta – RJ45
 • 3× Audio I/O – stereo jack


2× PS/2; 1× LPT; 1× COM ; 1× D-SUB; 1× USB 2.0; 1× RJ-45; 3× Audio in / out

Už si ani nevzpomínáme, kdy se nám do redakce dostala deska s podobně chudou výbavou. Kromě druhého sériového portu jsou všechny vyvedeny na zadní panel.

Konektory nacházející se přímo na desce:
 • 1× IDE konektor (celkem 2× ATA100 zařízení)
 • 2× SATA 3Gb/s červené konektory
 • 2× SYS FAN konektory (3 piny)
 • 1× Front Audio konektor
 • 1× COM konektor
 • 2× USB 2.0 konektory (celkem 4 zařízení)
 • 1× Chassis konektor (detekce otevření skříně)
 • 1× Clear CMOS jumper


Přehled osazených konektorů přímo na základní desce

Rozmístění konektorů je dobré, avšak dvě drobné výhrady bychom přece jenom měli – ATX12V je umístěn pod konektorem prvního systémového ventilátoru a přední panel je mezi sloty pro paměti a konektorem pevného disku. V obou případech by jej bylo vhodnější umístit na okraj základní desky.


Atom a čipová sada


Kdyby staré čipové sady zrály s věkem jako víno, jednalo by se o kvalitní ročník 2005. Skutečnost je však jiná – oba můstky jsou pro použití v nejvýkonnější platformě zastaralé, ale pro potřeby Atomu 3 roky stará čipová sada bohatě postačuje.


Intel Atom 230 – procesor, jde o předprodukční vzorek (Engineering Sample)


Intel 82945GC Graphics and Memory Controller Hub (945GC) – NorthBridge


Intel 82801GB (ICH7) - SouthBridge


Napájecí obvody


Vzhledem k nízké spotřebě dospěli u MSI k závěru, že není třeba používat drahé značkové kondenzátory, a tak byly použity méně kvalitní TK a Teapo. Taktéž se rozhodli napájet čipovou sadu a procesor ze společného obvodu (žlutá barva). Toto napětí stabilizuje velmi kvalitní kondenzátor s tuhým dielektrikem renomovaného výrobce Nippon Chemi-Con. Jde o model vyšší produktové řady PSC. Napájecí napětí je 0,95 V.

Paměti mají ve svém napájecím obvodu kvalitní kondenzátory Panasonic, Napájecí napětí je 1,8 V a jeho velikost nejde bohužel měnit. A to může být, jak se později potvrdilo, možným zdrojem nekompatibility s větším množstvím paměťových modulů.


Nalevo napájecí obvod pamětí (zeleně) a napravo čipové sady + procesoru (žlutě)


Přídavné čipy základní desky


Výčet přídavných čipů je velmi skromný, připomíná mi doby dávno minulé, kdy se každá integrovaná periferie brala jako bonus navíc, však to také můžete posoudit sami. Jako výhodu, pro použití v průmyslu bych považoval integrovaný paralelní port a dva sériové (pro druhý je potřeba dokoupit header).
Přehled přídavných čipů
Ikona Odkaz na databázi
Čip
Sběrnice
Super I/O
Fintek F71882FG
LPC Bus
10 / 100 Mb/s LAN
Marvell 88E8056
PCI
Zvuková karta
Realtek ALC888
PCI


Fintek F71882FG – I/O čip obstarává, COM, LPT a monitoring


Realtek RTL8101E – 10 / 100 Mb / s LAN, připojený na PCI sběrnici


Realtek ALC888 – High Definition 5.1 Audio


tento malý čip firmy Macronix obsahuje BIOS základní desky
reklama
Nejnovější články
Nejen Centrum akcí ve Windows 10 získá prvky ze zrušených Windows 10X Nejen Centrum akcí ve Windows 10 získá prvky ze zrušených Windows 10X
Microsoft sice zrušil vývoj Windows 10X, ale řada prvků plánovaných pro tento systém se místo toho objeví ve standardních Windows 10. Patří mezi ně také drobný prvek v Centru akcí, který bude součástí aktualizace Sun Valley.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Vznikají Bulánci 2.0. Fanoušci poslali půl milionu během pár hodin Vznikají Bulánci 2.0. Fanoušci poslali půl milionu během pár hodin
Legendární česká hra s polštářky získá novou verzi. Vývojáři dnes oznámili projekt na Startovači, kde vybrali požadovanou částku za necelé dvě hodiny. Bulánci 2.0 zamíří na PC, konzole a možná také na mobily, důležitou roli bude hrát multiplayer.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Reuters: TSMC uvažuje také o stavbě 3nm továrny v Arizoně Reuters: TSMC uvažuje také o stavbě 3nm továrny v Arizoně
Nedávno jsme se dozvěděli, že TSMC má v americké Arizoně plánovat výstavbu více provozů, než je pouze jedna 5nm továrna. Nyní se přihlašuje Reuters s novými už konkrétnějšími informacemi. Takže co se dozvíme?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Gigabyte oprašuje svou řadu GeForce RTX 3060, přináší protitěžební LHR verze Gigabyte oprašuje svou řadu GeForce RTX 3060, přináší protitěžební LHR verze
Společnost Gigabyte se už také odhodlala na svůj web umístit informace o nových verzích karet GeForce RTX 3060, které budou označeny dle vzoru firmy NVIDIA jako LHR karty. Budou tak mít snížený výkon při těžbě Etherea. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Arduino přináší desku RP2040 vybavenou rozhraním Wi-Fi Arduino přináší desku RP2040 vybavenou rozhraním Wi-Fi
Od Arduina už přichází na trh slíbený Nano RP2040 Connect, který je založen na úsporném SoC od Raspberry a na rozdíl od verze této firmy či nadace tu najdeme rozhraní Wi-Fi přímo na desce. 
Včera, aktualita, Jan Vítek